Psichikos sveikatos specialistai žeria patarimus – po karantino turėtume rinktis tik pačias maloniausias, atpalaiduojančias veiklas.
„Tie metai tokie sunkūs, ir buvimas namie jis labai išvargino iš tikrųjų. O čia mes būname gamtoje, apsupti labai šiltų ir gerų žmonių“, – sako stovyklos dalyvė Oksana, neatsidžiaugianti vėl su žmonėmis bendros veiklos galinti imtis. Moteris pasirinko tris dienas trukusią amatų stovyklą Rūdiškėse, kurioje tarp daugybės veiklų ir simbolių ant akmenukų dėliojimas.
Noras pabėgti nuo buities į stovyklą atviliojo ir Liną, bei kitas moteris. Kartais čia būna vyrų, bet atradę kitos veiklos, marginti laimės akmenukus paliko dailiosios lyties atstoves. Kai kurios prisipažįsta jau antrus metus čia dalyvaujančios.
„Ieškojau vaikui veiklos, būtent Trakuose, ir taip netyčia radau ir sau pramogų“, – teigia stovyklautoja Lina.
„Ir siela pailsi, ir kūnas pailsi. Šiemet čia labai daug naujų žmonių. Bet daug ir senbuvių tai labai malonu pabendrauti, ką nuveikėm per metus“, – sako stovyklos dalyvė Ramunė.
Ir svarbiausia, kaip džiaugiasi moterys, kad stovykloje galima tapyti ant akmenukų ar darbuotis kalvėje neturint jokių gebėjimų. Tam pritaria ir menininkai vieno ar kito amato mokantys ne vaikus, o suaugusius.
Menininkė Rasa Pavilionienė teigia: „Nereikia mokėti ten piešti veido, šešėliuoti ir panašiai, tiesiog iš taškelių ir brūkšnelių susidėlioji kažkokį ir turi savo simbolį.“
Amatininkai pastebėjo, kad namie per karantiną ne vieną mėnesį praleidę žmonės kartais net ir nustebina. Pavyzdžiui kalvystės amato dažniau dairosi moterys.
Kalvis Martynas Breikštas spėlioja: „Gal joms to tikrumo trūksta. Gal ugnies trūksta, gal prakaito trūksta, nežinau.“
Vyrai prisiliečia prie moteriškesnių veiklų. Bet ir vieni ir kiti, kaip sako žmones iš šono stebintys amatininkai, pirmiausia ieško stovyklose geros nuotaikos.
Tokių prisilietusių prie vienos ar kitos veiklos ir besidžiaugiančių išmokus naujovių, šių metų stovykloje, kaip sako organizatoriai gerokai daugiau nei praėjusiais metais. Ir jų neatbaido net ir daugiau nei pusšimtį eurų kainuojantis dalyvio mokestis.
Stovyklos organizatorė Dalia Beigienė teigia: „Išsiilgę ir su didesniu džiaugsmu į šitą stovyklą rinkosi, nes tikrai išsiilgę visi įvairių veiklų. Ir turbūt pirma stovykla, kai turime savanorių. Kurie savanoriškai sutiko dalyvauti stovykloje, padėti ir dalyvauti tose veiklose.“
Psichologai sako, esą tokios stovyklos kur gali dalyvauti suaugę, ar visos šeimos dabar itin reikalingos. Mat per pandemija žmonės emociškai išsekę, ir būtina atsigauti.
Psichologe Daiva Balčiūnienė teigia: „Ir kai mes pabuvom izoliuoti, ypatingai iš tokių žmonių kurie daug pabuvo po vieną, kurie negalėjo bendrauti, kurie negalėjo susitikti, tas poreikis ypatingai išryškėjo. Ir manau, kad tas buvimas su bendraminčiais, kurie daro kažką panašaus, rankų darbas, jis irgi labai ramina.“
Svarbiausia, kaip pastebi specialistai, rinktis kuo malonesnes, atpalaiduojančias veiklas.