Kėdainių rajone ūkininkaujanti Erlenda Turskienė šiuos metus vadina kriziniais. Po pernykščių dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje sunkių metų, šiemet ūkininkei sunkumų nepagailėjo gamta, krito pieno, grūdų, mėsos supirkimo kainos.
„Visos krizės į vieną vietą suėjo, būdavo kažkas vienas negerai, jei nepasiseka su grūdais, pienas pagelbėja, dabar niekas nebegali gelbėti“, – sako ūkininkė E. Turskienė.
Pavasarinės šalnos, jas sekusi stichinė sausra, o vėliau atslinkusios liūtys pašarus ir derlių sumažino per pusę.
„Šie metai tokie, kad negalvoji, kaip gauti normaliai pieno, o galvoji, kaip išgyventi iki kito pavasario, kad galima būtų naują sezoną užsukti“, – teigia E. Turskienė.
Ūkininkai pasigenda žemės ūkio ministerijos pagalbos. Nesulaukę paramos per pieno krizę, žemdirbiai ir toliau žemės ūkio ministrą kaltina abejingumu.
„Nieko gero nematau, kaimas nyksta, mus suaugusius pakeisti nėra kam. Perdirbimo įmonės diktuoja sąlygas“, – sako ūkininkas Rimantas Skiparis.
Iš įvairių regionų į Vilnių suvažiavę smulkūs ūkininkai žemės ūkio ministrui tėškia rezoliuciją, kurioje reikalauja stabdyti žemės ūkio paskirties žemės dalybas žemgrobiams, apeinantiems 500 ha ribojimą. Bankroto grėsmę regintys smulkieji ūkininkai reikalauja ministeriją padėti kooperuotis ir didesnės dalies iš milijardo, kasmet Lietuvai tenkančio europinės paramos.
„Lietuvoje kasmet skiriama apie 1 mlrd. eurų parama. Tai turi atitekti kaimui, pakelti žemės ūkį, šeimos ūkininkus, bet rezultate 3 proc. gamintojų pasiima pusę tų pinigų. Ir kaimui atitenkantys pinigai nelieka kaime, kaimas skurdinamas“, – teigia Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.
Pastaraisiais metais jau atlaikęs interpeliacijas ir prisižiūrėjęs daugybės žemdirbių protestų, pieno išpylimų laukuose ir dalybų miestiečiams, šakių mojavimų ir mėšlo maišų prie Seimo, žemės ūkio ministras naujų žemdirbių reikalavimų klausosi abejingai ir neskuba jų tenkinti.
„Negaliu komentuoti, ūkininkams skirti pinigai nusėda ūkininkams. Nubausti turtinguosius, ar geriau perskirstyti? Perskirstom palankiai smulkiems ūkininkams, o tikslo nubausti turtinguosius nematau“, – teigia Kęstutis Navickas.
Ūkininkai su nerimu žvelgia ir į Seimą, kuris rudenį rengiasi toliau svarstyti mokesčių reformą, mat didesni mokesčiai gresia ir žemdirbiams.
„Gamta mums nešykšti staigmenų, ypač šiais metais, dabar įvesti papildomus tarifus, didinti mokesčius yra pats nedėkingiausias laikas“, – sako Šeimos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Eglė Markevičiūtė.
Beje, Seime žemdirbiai jau sulaukė šiokios tokios paramos – Kaimo reikalų komitetas pareiškė nepritariantis vyriausybės suplanuotam gyventojų pajamų ir pelno mokesčių didinimui žemdirbiams.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.