„Radio Free Europe/Radio Liberty’s Current Time“ žurnalistai pakalbino iš Rusijos į Lietuvą pabėgusius rusus.
Grigorijus Sverdlinas Rusijoje vadovavo labdaros organizacijai, padedančiai benamiams rusams, tačiau prasidėjus karui Ukrainoje vyras suprato, kad nebeiškęs Vladimiro Putino režimo.
„Paskutinis lašas buvo, kai priėmė įstatymą dėl „netikrų naujienų“, pagal kurį tu negali karo vadinti karu. Aš pajutau, kad negaliu fiziologiškai susitaikyti su šiuo karu ir dar apie jį tylėti. Jei pasirinkimas yra arba sėsti į kalėjimą, arba palikti šalį, tai aš nematau jokios prasmės sėdėti kalėjime“, – pasakojo G. Sverdlinas.
Rusijoje skleidžiamas melas ir ribojama žodžio laisvė privertė iš šalies bėgti ir žurnalistę Olesia Ostapčuk. Negana to, moteris turi giminaičių Ukrainoje, todėl ji karinius Rusijos veiksmus priėmė labai asmeniškai.
„Man viskas buvo labai aišku – aš gyvenu šalyje, kuri bombarduoja mano giminaičius. Negana to, aš per nacionalinę televiziją girdėjau, kad viskas yra gerai ir Rusija nieko nebombarduoja“, – teigė Olesia.
Į Lietuvą pabėgo ir praėjusiais metais Rusijoje uždraustos žmogaus teisių organizacijos „Memorial“ narys Sergejus Davidis. Deja, vyras netiki, kad V. Putino režimu nepatenkinti rusai gali ką nors pakeisti. Anot jo, eiliniai žmonės neturi jokių šansų.
„Situacija Rusijoje yra fragmentuota. Yra tūkstančiai, galbūt dešimtys ar šimtai tūkstančių žmonių 140 milijonų gyventojų turinčioje šalyje, kurie yra pasiruošę kovoti (prieš valdžią – red. past.), bet pas juos nėra nieko – tik plakatai ir žodžiai, o taip, deja, negali laimėti prieš režimą. Jie gali paaukoti save ir išeiti į gatves, dėl to patekti į kalėjimą, bet, skirtingai nei herojiški ukrainiečiai, jie neturi jokių šansų nugalėti“, – tikino S. Davidis.
Pokalbius su į Lietuvą pabėgusiais rusais galite pamatyti vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.