Šokiruojantis vaizdas socialiniuose tinkluose ir pokalbių programėlėse dėmesio susilaukė birželio pradžioje. Įraše paaugliai smurtauja prieš merginą. Ją išrengia, tampo už plaukų, tyčiojasi iš jos, trenkia merginai per veidą.
Kitame vaizde nukentėjusi mergina klūpi ant kelių, nežinia dėl ko atsiprašinėja.
Birželio ketvirtąją į policiją kreipėsi smurtą patyrusios merginos mama. Pareigūnai išsiaiškino, kad vaizdo įrašas darytas gegužės 31-ą dieną, Kaune.
„Pareigūnai iškarto sureagavo į šį pranešimą, visai netrukus nustatė ir asmenis dalyvavusius tame įvykyje ir tikslią lokaciją, kur tai įvyko. Visi vaizdo įraše matomi asmenys yra nepilnamečiai asmenys. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo, o platesnės informacijos siekiant nepakenkti nepilnamečių asmenų interesams daugiau nebeteikiame“, – sako Kauno policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė.
Tai ne pirmas įvykis, kuomet policijos pareigūnams tenka reaguoti į internete platinamus smurto vaizdus
Vasario mėnesį grupė paauglių sostinės Karoliniškių parke užsipuolė dvidešimt dvejų jaunuolį, atėjusį į internete sutartą pasimatymą su nepilnamete mergaite. Vaikiną grupė spardo dėl to, kad jis susirašinėjo su dvylikamete.
Internete plušantys virtualūs policijos patruliai stengiasi kuo greičiau surasti tokių vaizdo įrašų autorius ir smurtaujančiuosius sutramdyti, tačiau užduotis nėra lengva.
Policijos departamento atstovas Mindaugas Akelaitis teigia: „Tų smurto vaizdelių internete mes fiksuojame sąlyginai tikrai nedaug, nes yra problema, kad tai vaizdo įrašais dalinasi privačiose grupėse, uždaruose ratuose. Ne visur mus priima, kai yra uždaros grupės. Mes akcentuojam viešą veiklą, o ne arčiau žvalgybinės, tai virtualus patrulis nesisiūlo toms grupėms į draugus.“
Pareigūnams narplioti smurto atvejus dažnai padeda pranešėjai, kurie į policiją kreipiasi elektroniniu paštu, feisbuko žinutėmis.
Anot Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės, smurtas tarp paauglių sena bėda, tačiau esą vis dažniau tokio smurto vaizdai plinta socialiniuose tinkluose:
„Smurtinis elgesys yra populiarus, tai dažnai vyksta, tas tiesa. Kas labai liūdina, kad šiandien dienai mes matome smurto junginį su visomis patyčių formomis ir tuo pačiu viešinimu, kas yra filmavimas, dėjimas į internetą.“
Pasak E. Žiobienės, paaugliai, kurie viešina smurto atvejus internete, sukuria dar daugiau problemų:
„Kalba yra apie smurto aukas. Tie vaikai jautriai tą priima, gali pasibaigti savižudybiniais elementais, savižala, kas yra labai baisu. Populiarinimas, tas platinimas. Ir kiti vaikai mato tam tikrą pavyzdį, kaip galėtų jie patys elgtis.“
Pareigūnai tikslina įvykio Kaune aplinkybes. Jei merginą sumušę vaikai vyresni nei 14-os metų, jiems gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė.
Už fizinio skausmo sukėlimą, nežymų sužalojimą gali būti skirti viešieji darbai, laisvės apribojimas arba areštas arba laisvės atėmimas iki vienerių metų.