Laidoje Inga Sala pasakojo, kad su tuomet 2 metukų dukrele gyvena Lietuvoje, o 7-mečio sūnaus nematė jau pusantrų metų. Anot moters, italas tėvas laiko savo vaiką lyg kokį įkaitą. Pasinaudojęs pinigais, įtaka ir brangių advokatų paslaugomis, vyras per teismus išsikovojo pilną sūnaus globą ir išsivežė atgal į Italiją.
I. Sala nė baisiausiame košmare nebūtų susapnavusi, kad nerūpestingos atostogos Italijoje virs dešimtmetį trukusiu košmaru. Pamilusi vietinį vyrą, lietuvė už jo ištekėjo ir pagimdė sūnų. Tačiau už aplinkinių idealizuotos šeimos namų durų slypėjo žiauri realybė – tiek psichologinis, tiek ir fizinis sutuoktinio smurtas prieš savo žmoną. Tačiau, anot I. Sala, Italijoje – tai visiškai normalu.
„Italų teismuose yra naujadaras feminicidio – moteržudystė. Jis apibūdina aukas, kurios buvo nužudytos vyrų, su kuriais turėjo romantinių ryšių. Tai vyksta labai dažnai“, – laidoje aiškino I. Sala.
Atsiradusi baimė dėl savo gyvybės ir buvo viena priežasčių, dėl ko lietuvė nusprendė bėgti nuo savo italo vyro.
„Vien jo juokeliai... Buvo tokia pagarsėjusi istorija, kai Neapolyje buvo susidorota su vargše lietuvaite, o jos kūnas sukištas į raudoną lagaminą ir paliktas prie konteinerių. Tai būdavo pas mus namuose juokeliai. Sakydavo „pažiūrėk“ ir rodydavo man namuose į raudoną lagaminą, pirštu baksnodavo“, – pasakojo moteris.
Pajutusi, kad po širdimi nešioja naują gyvybę – antrą judviejų vaiką – I. Sala pasiryžo bėgti iš Italijos ir grįžo gyventi į Lietuvą. Į gimtinę išvyko pasiėmusi ir tuomet 4-erių sūnų. Prieš tai moteris esą bandė civilizuotai išsiskirti su vyru, tačiau tai, kas įvyko, pranešus apie norą skirtis, privertė sprukti ir neatsigręžti.
„Namuose buvo nedidelis dujinis balionas. Jis man smogė, griebė už plaukų, prikišo prie to baliono veidą ir sako „tuoj sprogsi“. Pasiėmė žiebtuvėlį, dujos eina... Tada susitaikiau, kad viskas“, – išgyventą siaubą prisiminė I. Sala ir pasakojo, kad tuomet vyras visgi atsitokėjo ir grasinimų neįvykdė.
Lietuvoje iš moters sūnus buvo paimtas prieš dvejus metus, Lietuvoje, dalyvaujant tarnyboms. Tuo metu jos dukra dar buvo žindoma, dėl to mergaitė iš mamos paimta nebuvo.
„Sūnus nenorėjo eiti pas tėvą, verkė, o aš negalėjau nieko padaryti. <...> Stovėjo vaikų teisės ir nieko nekomentavo, stovėjo anstoliai, stovėjo vyro advokatė ir visiems tiko, kaip vaikas yra atplėšiamas nuo mamos“, – pasakojo moteris.
Skiriantis su italu išgirdo nepalankų teismo sprendimą
Kaip anksčiau yra skelbęs naujienų portalas tv3.lt, Kauno miesto Dainavos policijos komisariato pareigūnai vykdo Ingos Sala (gim. 1985 m.) ir jos mažametės dukters Agatos Sala (gim. 2020 m.) paiešką. Moteris kartu su dukra išėjo iš namų ir iki šiol negrįžo.
Primename, kad kaip skelbė Viešojo intereso gynimo fondas, Inga Sala su sutuoktiniu italu, gyvendama Lietuvoje ir Italijoje, susilaukė dviejų vaikų.
Prasidėjus skyrybų procesams, Inga su vaikais parvažiavo į Lietuvą. Jos sutuoktinis kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą prašydamas leidimo grąžinti vaikus į Italiją nurodydamas, kad šeima gyveno Italijoje, o mama vaikus į Lietuvą išsivežė savavališkai. Vilniaus apygardos teismas tokį tėvo prašymą atmetė. Teismas savo procesinį sprendimą motyvavo tuo, kad nors šeima daugiausiai gyveno Italijoje, tačiau vaikai jau yra adaptavęsi Lietuvoje. Sau palankaus sprendimo I. Sala, suprantama, neskundė. Tačiau sprendimą apskundė vaikų tėvas.
Atsikirsdama į nagrinėjamą apeliacinį skundą, I. Sala nurodė, kad nors pirmosios instancijos teismas nepagrįstai sprendė, jog šeimos pagrindinė gyvenamoji vieta buvo Italijoje, o ne Lietuvoje, tačiau iš esmės priėmė teisingą sprendimą atsisakydamas išduoti leidimą grąžinti vaikus į Italiją. Kaip skelbia Viešojo intereso gynimo fondas, netikėtai Lietuvos apeliacinis teismas viską apvertė aukštyn kojom: jis panaikino pirmosios instancijos teismo sprendimą ir nutarė išduoti leidimą grąžinti vaikus į Italiją. Šis teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas, kadangi kasacija Lietuvos aukščiausiajam teismui tokio pobūdžio bylose negalima.
Problema buvo ta, kad apeliacinis teismas atsisakė vertinti I. Sala papildomus argumentus dėl jos ir vaikų nuolatinio gyvenimo Lietuvoje motyvuodamas, kad ji pati neskundė pirmosios instancijos teismo sprendimo, kuris jai buvo palankus. Pripažinus sutuoktinių gyvenamąją vietą Italijoje, automatiškai nutrūko I. Sala Lietuvoje inicijuota santuokos nutraukimo byla, ir santuokos nutraukimo procesas buvo pradėtas Italijoje. Italijoje Ingai buvo paskirtas valstybės advokatas, kuris teismo posėdžio išvakarėse atsisakė jai atstovauti, tačiau į teismo posėdį nuvyko. Todėl teismo posėdis nebuvo atidėtas, o jame abiejų vaikų gyvenamoji vieta nustatyta su tėvu Italijoje.
Tuoj po šio sprendimo priėmimo Ingai buvo paskirtas kitas advokatas. Tačiau paskutinę sprendimo apskundimo dieną advokatas atsisakė parengti apeliaciją nurodydamas, kad jis nepritaria tokio sprendimo ginčijimui.
Kaip pažymi Viešojo intereso gynimo fondas, I.Sala atsidūrė beviltiškoje padėtyje. Advokatas Saulius Dambrauskas, atstovaudamas I. Sala interesus, bandė atnaujinti procesą byloje pasinaudodamas numatyta tokia teisine galimybe. Taip pat kreipėsi ir į Generalinę prokurorę prašydamas pasinaudoti jai suteikta teise dėl proceso atnaujinimo. Tačiau Generalinė prokurorė pasinaudoti šia savo teise pagrindo neįžvelgė, o Vilniaus apygardos teismas Advokato prašymą dėl proceso atnaujinimo atmetė.
Taip pat bandymas apskųsti šį Vilniaus apygardos teismo atsisakymą atnaujinti procesą byloje Lietuvos Apeliaciniam teismui buvo nesėkmingas. Dėl galimo I. Sala žmogaus teisių pažeidimo advokatas I. Sala vardu pateikė peticiją Europos Žmogaus teisių teismui. Deja, 2021-12-09 iš šio teismo gautas pranešimas Ingai Sala tapo galutiniu: „Europos Žmogaus Teisių Teismas, posėdžiaujant vienam teisėjui, nusprendė šį pareiškimą paskelbti nepriimtinu”.
Visą pokalbį su Inga Salo laidoje „Prieš srovę“ pamatykite straipsnio pradžioje.
Jie yra labai karsto budo, greitai uzsidegantys,kerstingi ir pavydus. O,vaikus jie visada atsiims. Tik niekaip nesuprantu,kaip galima atimti mergaite,jei Ji gime Lietuvoje. Juk Ji gime ir gyveno Lietuvoje,tik kaskiek pagyveno Italijoje. Ten skyrybos vyksta po 5...6 metus. Lietuvos Prezidentas privalo sia moteri apginti ir ,kad gyventu Lietuvoje. Juk jau sunus auga suzalotas.......