• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Tėvai paprastai“ studijos tėtis Simonas sveikinasi jau 28-ąjį kartą. „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

„Tėvai paprastai“ studijos tėtis Simonas sveikinasi jau 28-ąjį kartą. „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

REKLAMA

Šįkart mus pasivijo tema, dėl kurios aktualumo negalima sudvejoti. Tema, kuri aktuali kiekvienai du ar daugiau vaikų auginančiai šeimai: kaip auginti du vaikus ir kaip rasti aukso viduriuką juos auklėjant?

Kalbamės su dietiste, nuomonės formuotoja, verslininke, mamyte Indre Trusove ir psichologe, knygų autore Egle Lukinaite-Vaičiurgiene, kuri visai neseniai parašė knygą „Dviejų vaikų mama“. Jeigu rašome knygas, vadinasi, turime apie ką kalbėti, tiesa?

Kuo skiriasi svajonių planas „kiek turėsiu vaikų“ nuo realybės?

Kokia buvo Indrės svajonė, kiek vaikų nori turėti? Moteris sako, kad niekada neturėjo įpročio nusistatyti vaikų skaičiaus. Tačiau sutikus savo gyvenimo meilę vaikų tema atėjo natūraliai ir greitai. Visgi pora „nenusistatė“, kiek vaikų norėtų turėti.

REKLAMA
REKLAMA

Situacija pasikeitė Indrei pagimdžius dukrą. Garsi moteris atskleidžia, kad gimdymas buvo išskirtinai sunkus ir tai labai atsiliepė jos psichologinei būsenai. Kai sesutė ligoninėje, išrašinėjant mamą su dukra, pasakė „iki greito“, ji nedvejodama atsakė „iki niekada“.

REKLAMA

Dukra buvo devynių mėnesių, kai vyras tarstelėjo „kaip bus įdomu, kai bus du“. Tąkart, Indrė prisimena, su vyru susipyko, nes apie antrą vaiką ji net nesvarstė. Galvoje kilo vienintelis klausimas: „Kaip mes iki vestuvių neaptarėme šito klausimo?“

Iššūkiai, su kuriais susiduria dviejų vaikų mama

Psichologė Eglė Lukinaitė-Vaičiurgienė sako, kad iššūkiai prasideda jau nėštumo metu, nes tenka susitikti su savo pirmąja gimdymo patirtimi, kuri, pavyzdžiui, nebuvo maloni, tad likusios tam tikros gimdymo traumos. Tada prasideda mamos nerimas, „o kaipgi bus tam mano pirmagimiui?“, „ar aš galėsiu mylėti du taip, kaip myliu šitą?“.

REKLAMA
REKLAMA

„Tapti tėvais antrą kartą yra tas pats, kas tapti tėvais pirmą kartą“, – sako psichologė ir akcentuoja, kad vieno vaiko tėvais tampame vieną kartą, dviejų vaikų tėvais – antrą kartą, ir tie pokyčiai yra milžiniški. 

Anot specialistės, pokyčiai, tapus mama antrą kartą, labai veikia jos emocinę būklę, elgesį, net kasdienybę, ir įsivažiuoti į tą pokytį užtrunka, o kartais – net sunkiau negu tapus tėvais pirmą kartą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mama – ta pati, vaikai – visiškai skirtingi

Kai laukiasi antrą kartą, mama, ko gero, galvoja, kad vaikai bus panašūs, elgsis panašiai, tačiau vaikas gimsta ir „bam“: jis absoliučiai skirtingas.

Indrė Trusovė šypsosi sakydama, kad jos dukra, pirmagimė Amanda, valgydavo viską, ką tik jai paduodavo, miegojo, kur padėdavo, linguoti nereikėdavo, vaikas, atrodo, augo pats. Su mažyte dukra nebuvo jokių iššūkių. Indrės mama juokavo, kad taip pasiseka tik kartą iš milijono. Ir šie žodžiai pasitvirtino gimus sūnui Denui.

REKLAMA

Dabar Indrė miega su trimečiu sūnumi kartu, vaikas per naktį keliasi kelis kartus. Garsi mama sako, kad viskas yra kitaip nei pirmą kartą: „Pirmą mėnesį dar nesupratau, kas įvyko, bet iškart buvo aišku, kad čia bus kitaip.“

Taigi susilaukus antrojo vaiko „aplankė“ tikroji motinystė.

Kaip paruošti pirmą vaiką antrojo atėjimui?

Ar tikrai reikia pirkti dovaną pirmam vaikui, kad jis nesijaustų užmirštas ar mažiau mylimas, atėjus broliui ar sesutei? Indrė Trusovė sako, kad ši „teorija“ jų šeimoje nepasitvirtino: „Bovome nupirkę dukrai dovanų, nes visi sakė, kad būtinai reikia, ir dukra taip atsakė, kad aš visą gyvenimą nepamiršiu: „Tu rimtai? Man kažkokius čia daiktus neši, kai aš gavau brolį?“

REKLAMA

Psichologė E. Lukinaitė-Vaičiurgienė sako, kad svarbiausia – aktyviai įtraukti pirmagimį į tai, kas vyksta, ir būtent nuo nėštumo pradžios: „Jeigu įmanoma, eiti kartu į echoskopus, pasakoti apie tai, kaip vaikas pilve auga, skaityti literatūrą apie tai, žiūrėti tinkamus filmus šia tema, pasakoti apie gimdymą, kaip gimsta vaikas, kaip jis atsiranda. Vaiką reikia kuo labiau įtraukti į procesą, nes kuo jis labiau dalyvauja tame, tuo labiau jis jaučiasi visko dalimi.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tinklalaidę „Tėvai paprastai“ žiūrėkite straipsnio pradžioje arba čia:

Taip pat tinklalaidę galite žiūrėti ir „Tėvų darželio“ YouTube kanale:

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:21 – pašnekovių ir temos pristatymas

01:26 – sunkiau su vienu ar dviem vaikais?

07:07 – iššūkiai, turint kelis vaikus

11:22 – ką daryti, kai vaikai visiškai skirtingi

15:00 – visuomenės spaudimas turėti vaikų

19:30 – lūkesčiai vaikams

26:19 – nerimas dėl vaikų ir kodėl jie pykstasi

34:38 – kaip paruošti vaiką kito vaiko atėjimui

43:07 – kaip apsispręsti dėl vaikų

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. Laidą antradieniais 19 val. rasite ir naujienų portale tv3.lt bei 10 val. šeštadieniais TV3 televizijos „YouTube“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų