Negana to, gyventojai peikia ir naujuosius išmanius elektros skaitiklius, kuriuos ESO masiškai pradeda statyti. Žmonės piktinasi, esą jie prisuka daugiau elektros nei senieji skaitikliai. Tačiau energetikai to nepripažįsta ir kaltina pačius gyventojus neteisingai nurašant skaitiklių duomenis.
Plačiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Artėjant Naujiesiems metams „Ignitis“ klientai masiškai plūsta į aptarnavimo skyrius. Slidu, plikledis, tačiau net pasiramstydami lazdele garbaus amžiaus žmonės priversti skubėti deklaruoti elektros ir dujų skaitiklių rodmenis, kad už šiemet sunaudotą energiją netektų mokėti didesniais tarifais, kurie įsigalios sausį:
„Kiek iš pensijos užmoku, nelaukiu, kol prasiskolinsiu, kol galiu, užmoku.“
„Patuštės kišenė, nežinau, kaip gyvensim.“
„Blogai, sunku, kainos bus brangios, bus sunku.“
„Man neaišku, man gyvai geriau nei telefonais.“
„Rėkti reikia, nebevertinti, čia jau visus iš proto varo, žodžių nėra.“
„Keiksnojam, ką daugiau pasakyti.“
„Gavom popierį, o mes nieko nesuprantame. Reikia pasitikrinti, kaina keisis nuo vasario, su popieriais atėjom čia.“
„Žmogus neturi, už ką valgyti nusipirkti, o už elektrą kiek reikia mokėti.“
„Blogai, nesąmoningos kainos.“
„Neįmanoma prisiskambint.“
„Ignitis“ primena, kad šį mėnesį deklaruoti skaitiklių rodmenis privalo net ir tie, kas moka pagal vidutinį suvartojimą ir kas mėnesį rodmenų nedeklaruoja. Kas pavėluos, už šiemet sunaudotą elektrą ir dujas turės mokėti brangiau – didesniais kitų metų tarifais. Nepatenkintiems klientams energetikai atkerta, kad tokias taisykles nustatė Energetikos ministerija.
„Elektros tiekimo ir naudojimo taisyklės numato, kad vartotojas turi deklaruoti rodmenis skaitiklio kiekvieną mėnesį iki paskutinės dienos, o keičiantis kainai, kompensacijos daliai, kaip bus šiuo atveju, ypač svarbu deklaruoti, nes kitu atveju deklaruojant naujaisiais metais teks mokėti brangiau“, – teigė „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
„Visą laiką rekomenduojama laiku ir tiksliai deklaruoti elektros, dujų suvartojimo duomenis, tai padės išvengti nesklandumų, išaugusių sąskaitų. O metų gale daliai vartotojų keičiasi tarifai nuo Naujųjų metų. Laiku nedeklaravus ir nesumokėjus, deklaravus vėliau reikia mokėti nauju tarifu, kuris galimai bus brangesnis“, – teigė ESO atstovas Paulius Kalmantas.
ESO pastaruoju metu įrengiant vis daugiau štai tokių naujų išmanių elektros skaitiklių, pasigirsta vis daugiau gyventojų nepasitenkinimo ir dėl jų. Žmonės piktinasi, esą naujieji skaitikliai prisuka daugiau elektros nei senieji: „Seniau būdavo pasižiūri, pasidaugini ir viskas, o dabar ką nori, tą parašo.“
„Išmanusis, nelabai sugaudai, labai greitai bėga, negali jo surašyti žmoniškai, senas buvo daug patogesnis. Daug nepatenkintų iš pažįstamų“, – sakė Galina.
Visgi energetikai naujuosius išmanius skaitiklius gina ir tvirtina, kad jie yra patikimi, tikslūs, o dėl išaugusių sąskaitų esą kalti patys gyventojai, mat prieš skaitiklio keitimą galimai deklaravo mažesnius senojo skaitiklio rodmenis, nei jie buvo iš tiesų.
„Ne, neturime informacijos, pasiekusių nusiskundimų“, – tikino „Ignitis“ atstovė.
„Galiu drąsiai pasakyti – nauji išmanieji skaitikliai suvartotą elektros kiekį skaičiuoja teisingai. Jokių dvejonių gyventojai neturi turėti. Jei gyventojas buvo nedeklaravęs rodmenų 1-2 mėnesius ar net porą metų, aktualų rodmenį perdavus tiekėjui, kita sąskaita ateina brangesnis rodmuo, bet tai nesusiję su skaitikliu“, – sakė ESO atstovas.
Pastarąjį pusmetį pabrangus dujoms ir elektrai Europos rinkoje, nuo sausio jos brangs ir Lietuvos buitiniams vartotojams. Tarifų dalį kompensuos vyriausybė iš biudžeto, tačiau elektra vis tiek brangs beveik 20 proc., ir kilovatvalandė kainuos 28 centus. Dujos brangs 20-40 proc. ir maisto ruošimui kainuos 1,40 € už kubinį metrą, o šildymui 88 arba 92 ct už kubinį metrą.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.