Politinės partijos – kandidatės į Seimą – gavo po pusvalandį šlovės pristatyti savo programų. Dabartiniai valdantieji socialdarbiečiai, kaip ir valstiečiai prieš tai, nesikuklina.
„Apie mus kalba šitos koalicijos darbai. Mes esam bene lemiama šitos koalicijos dalis, be mūsų praktiškai koalicija nebūtų sudaryta“, – sako socialdarbiečių pirmininkas Gediminas Kirkilas.
Tiesa, Kirkilo kariaunai apklausos negailestingos, prognozuoja vos pora procentų. O ir valstiečiai nedemonstruoja draugiškumo – nesutiko rinkimuose kelti bendrų kandidatų.
„Valstiečiai šiek tiek išsigando mūsų labai stiprių kandidatų. Planas B pas mane visada egzistuoja – žvejyba ir tenisas“, – pasakoja G. Kirkilas.
O socialdarbiečių šūkis: „Solidari ir laiminga Lietuva“. O ar bendradarbiautų su Palucko socdemais, nuo kurių patys, norėdami išsaugoti valdžią, atsiskyrė?
„Taip, aišku, mes laikomės savo vertybinių nuostatų – kairiosios partijos“, – teigia G. Kirkilas.
Čia pat – ir minėti buvę partneriai.
„Gerbti, girdėti ir ginti – kiekvieną“, – kalbėjo socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas.
Ar vėl eitų obuoliauti su socialdarbiečiais? Sako, iš anksto brokuoti būtų arogantiška.
„Kuo mes skiriamės? Reikia vertinti ir skirti žodžius nuo darbų“, – sako G. Paluckas.
Dabartiniai opozicijos atstovai tikina suplanavę ne tik leisti pinigus, bet žinantys ir kaip papildyti iždą:
„Siūlome 9 proc. PVM baziniams maisto produktams, tačiau puikiai suprasdami, kad mažindami vartojimo mokesčius turime didinti mokesčius, kurie nestabdo ekonomikos.“
Čia pat pasirodęs Lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškųjų šeimų sąjungos lyderis Tomaševskis neužmiršta amžinų oponentų:
„Tegul konservatoriai nebijo, tai nėra krepšys su korupcijos archyvais bendradarbių. Dar ne. Bet seksim.“
Ir seka kitų valdančiųjų pėdomis.
„Mūsų programa yra viena iš geriausių, jeigu ne geriausia“, – pasakoja Lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemar Tomaševski.
Dar Tomaševskis nusprendžia cituoti šventojo Jono Pauliaus encikliką: „Jei Dievas yra pirmoj vietoj, visa kita yra savo vietoj.“
„Nuo Dievo“, politiko žodžiais, ir kaimynai, kurių pakeisti negali.
„Pasisakom už gerus santykius su visais kaimynais – ir Latvija, ir Lenkija, ir Rusija, ir Baltarusija“, – teigia V. Tomaševski.
Dar Lenkų rinkimų akcija žada toliau siekti apmokestinti bankus ir prekybos centrus bei sako žinanti, kaip ištraukti pinigus iš šešėlio. Kodėl plano nesiėmė šią kadenciją, lieka neaišku. Tuo metu dėl krikščioniškųjų vertybių Lenkų rinkimų akcija turi naują konkurentę – Krikščionių sąjungą.
„Neleisime iškirsti Lietuvos, jos šeimų ir miškų“, – kalbėjo Krikščionių sąjungos pirmininkas Rimantas Dagys.
Šeimas, lyg medžius, neva kerta liberalai:
„Lietuvoj trūksta politinės jėgos, kuri nuosekliai atstovautų krikščioniškoms vertybės, ne fragmentiškai, bet nuosekliai. Deja, dabar dominuoja liberalios partijos.“
Tiesa, partija prisistato kaip „naujoviška“, o ne tokia kaip kitos, besiremiančios 50-ies metų senumo idėjomis. Identiteto paieškomis užsiima naujas Naglio Puteikio darinys. Puteikis paaiškina, kodėl Centro partija eina išvien su tautininkais:
„Antisisteminės partijos, kurioms pavyko susijungti prieš rinkimus.“
Tiesa, po 20-ies minučių pirmininkas kiek persigalvoja.
„Iš tikrųjų, tai ne mes antisisteminė partija. Antisisteminės partijos yra dabartinė politologų skirstymo sistema – kairė ir dešinė“, – sako Centro partijos – tautininkų pirmininkas Naglis Puteikis.
Kliūva ir Darbo partijos vadovui:
„Viktoras Uspaskichas yra simbolis valstybės, kurią Centro partija – tautininkai mano esant sovietinio blato ir laukinio kapitalizmo mišiniu.“
Puteikis žada įvesti mokesčius turtingiesiems:
„Kol kiti kalba, mes darom ir Lietuva – svarbiausia.“
O štai į areną žengia Tomas Pačėsas, buvęs krepšininkas ir treneris. Dabar jau kliūva daug kam. Ir Kubiliaus Vyriausybei.
„Valdant konservatoriams ir visiems satelitams liberaliukams. Valdant socialdemokratams ir visiems „bebriukams“, „tvarkiečiams“, „bebriečiams". Ramūnas su savo lizingine Vyriausybe“, – pasakoja „Lietuva – visų“ pirmininkas Tomas Pačėsas.
Pačėso partija „Lietuva – visų“ – tai buvusi Emigrantų partija, tik pakeitusi pavadinimą. Pasak Pačėso, buvusios valdžios nusikalto, nes neįteisino dvigubos pilietybės: „Matom tikrąją pandemiją, kuri yra palietusi mūsų valstybę, tai yra emigracija.“
Pačėsas žada imtis veiksmų, kad Lietuvos pilietybę atgautų buvęs krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas. Klausiame, gal partijos lyderis galiausiai atsakytų, kas jį sieja su Sauliumi Skverneliu?
„Nepalaikom jokių ryšių, žinokit, tikrai nepalaikom. Aš į jį žiūrėjau kaip į žmogų, užimantį pareigas“, – teigia T. Pačėsas.
Pačėsas neoficialiai įvardijamas kaip žmogus, padėjęs Skverneliui suartėti su Lenkijos vadovais. O dabar – šiek tiek apie žemės ūkį.
„Bulves ir kopūstus nėr ko čia vežiot iš Italijos. Turi būti vietoj pagamintas, trumpiausiu atstumu, tiesiai ant stalo. Trumpai tiek“, – kalbėjo partijos atstovas Juozas Imbrasas.
Čia pat prisistato ir Kartų solidarumo sąjunga – Santalka Lietuvai. Tik nepasirodo pirmininkas Arvydas Juozaitis.
„Bus piliečiai apginti, gyvens saugiai – bus ką ginti ir išliks Lietuvos valstybė“, – sako pirmininko pavaduotojas Saulius Lapėnas.
Partija žada mažinti skurdą: „Globalios Lietuvos nėra, Lietuva yra čia.“
Kai kas savo žodžiams iliustruoti atsineša ir pavyzdžių.
„Tai yra ir padangos, kurios degė „Ekologistikoj“, ir kitoj įmonėj Trakų rajone. Ir vandens tarša“, – pasakoja Žaliųjų partijos pirmininkas Remigijus Lapinskas.
Lietuvos žaliųjų partija sako nenorinti turėti nieko bendra su „valstiečiais“, kuriuos vadina ne žaliaisiais, o rudaisiais.
„Tikimės, kad Lietuvą, kaip ir daugelį kitų Europos valstybių, užlies reali, tikra, ne valstietiška žalioji banga“, – teigia R. Lapinskas.
„Nuo 2040 m. atsisakyti iškastinio kuro naudojimo – anglies, naftos, dujų ir pereiti prie atsinaujinančių šaltinių“, – kalbėjo Žaliųjų partijos atstovė Ieva Budraitė.
„Praktiškai su labai retom išimtim, viso 30-mečio laikotarpiu aplinkosauga nebuvo pilnavertis politikos segmentas“, – sako R. Lapinskas.
Į parlamentą susiruošė ir Liaudies partija. Ji žada nemokamą elektrą pensininkams.
„Teisėsauga ir vykdomoji valdžia verčiama tarnauti nusikalstamų partijų klanams. Mūsų tautos susitelkimas gali išsaugoti šalį“, – sako Liaudies partijos pirmininkas Tauras Jakelaitis.
Bei – pirkti elektrą iš nesaugia laikomos Astravo jėgainės.
„Tikrai, taip. Elektrinė stovi. Jūs norėtumėte užmėtyti plakatais, kad nestovėtų?“, – pasakoja Liaudies partijos atstovė Nendrė Černiauskienė.
Pasirinkti, ką iš visų partijų norės matyti Seime, tautiečiai galės spalio vienuoliktąją.