Dėl šio skandalo atsakomybės kratosi tiek energetikos ministras, tiek ir ESO vadovybė. Tačiau pinigų dalybomis ESO jau susidomėjo Generalinė prokuratūra – svarsto ginti viešąjį interesą.
160 milijonų eurų – tokią sumą elektros vartotojams skolinga bendrovė ESO. Tačiau aiškėja, kad tuo metu, kai iš gyventojų surinko daugiau nei priklausė pinigų, dividendams akcininkei „Ignitis“ grupei, bendrovė išmokėjo dar didesnę sumą – 260 milijonų.
„Dividendai per minėtą laikotarpį buvo 258 mln. eurų, kadangi akcininkas virš 90 proc. valstybė, tai jie sugrįžo į biudžetą“, – teigia ESO vadovas Renaldas Radvila.
Dabar ESO vadovas tvirtina, esą grąžinti skolos elektros vartotojams greitai įmonė nepajėgi. Tiesa, žada pridėti palūkanas ir bendrą sumą padidinti iki 200 milijonų eurų.
„Susidaręs skirtumas dėl reguliacinių sprendimų bus grąžintas visiems elektros vartotojams per skirstymo tarifą, terminas gali būti ir trumpesnis, jei leis įmonės finansinė padėtis ir reguliuotojas“, – sako ESO vadovas Renaldas Radvila.
Vartotojams grąžinti pusantro šimto milijono eurų delsiančios įmonės vadovybė nepanašu, kad pinigų stokotų sau. Štai vadovo Renaldo Radvilos mėnesio atlyginimas siekia 12 tūkst. eurų, tai yra 7200 tūkst. eurų į rankas.
Kai skola susidarė, įmonei vadovavo Mindaugas Keizeris, o jo alga pernai siekė 11 tūkst eurų, tai yra daugiau kaip 6,5 tūkst. eurų.
„Nemanau, kad apskritai yra atsakomybė. Tai daugiau įprastinė veikla, skirtingas traktavimas, reguliuotojo traktavimas ir santykis su bendrove“, – tvirtina ESO vadovas Renaldas Radvila.
Prokuratūra gins viešąjį interesą
Dėl susidariusios 160 milijonų eurų skolos vartotojams ESO ir ją valdančios „Ignitis“ grupės vadovai atsakomybę verčia Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai, kuri esą atgaline data pakeitė turto skaičiavimo metodiką, dėl ko esą ir priskaičiavo šimtamilijonines vartotojų permokas.
ESO dėl to net pasiskundė teismui, tačiau skundą vėliau atsiėmė, kai su reguliuotoju sutarė skolą vartotojams išdėstyti per 15 metų laikotarpį.
„Mūsų vertinimu, Valstybės kontrolės informacija buvo didelis visuomenės suklaidinimas. Tai įvyko, nes pateikiant informaciją nebuvo įsigilinta, kodėl buvo padarytas susitarimas, jis buvo keičiant reguliacinę metodiką“, – sako „Ignitis“ grupės vadovas Darius Maikštėnas.
Tačiau šimtamilijonine ESO skola vartotojams jau susidomėjo Generalinė prokuratūra. Prokurorai ketina perversti Valstybės kontrolės auditą ir svarsto imtis ginti viešąjį interesą.
„Viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai apie tai, kad gyventojai ir verslas ESO permokėjo beveik 160 mln. eurų, o permokėtą sumą vartotojams planuojama grąžinti tik per 15 metų, generalinė prokurorė Nida Grunskienė pavedė Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriui atlikti išsamų situacijos vertinimą, po kurio bus sprendžiama, ar būtina taikyti viešojo intereso gynimo priemones“, – tvirtina Generalinė prokuratūra.
„Mes dalyvausime, aktyviai teiksime informaciją, neturime, ko slėpti, esame pasiruošę viską papasakoti apie sumą, skirtumus ir kaip jie susidarė“, – sako ESO vadovas Renaldas Radvila.
„Kol kas dar į mus nesikreipė, bet mes visada bendradarbiaujame, jei reikės informacijos, paaiškinimų apie reguliavimo specifiką, gali būti dideli nukrypimai“, – teigia energetikos reguliavimo tarybos direktorius Renatas Pocius.
„Prokuratūra turi domėtis, yra viešieji pinigai, bet noriu pasikartoti, kaip matom situaciją. Ministerija nėra dalyvis ginčo tarp reguliatoriaus ir ESO“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
Žadėdama grąžinti vartotojams permokas, ESO perspėja, kad grąžintina suma priklausys nuo suvartojamos elektros kiekio ir skaičiuoja, kad štai 100 kWh per mėnesį suvartojančiam klientui iš viso yra skolinga 19 eurų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Dalintis metas, dalintis