• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara Lietuvoje įsitvirtino, karšti orai kviečia į gamtą, tačiau ten laukia išbadėję uodai. Jų šiemet labai daug. Tai pastebi ir poilsiautojai, ir specialistai jiems pritaria. Zyziančių ir kandančių vabzdžių nebeatsiginantys žmonės svarsto net pramogų gamtoje atsisakyti. Kodėl jų tiek priviso?

Vasara Lietuvoje įsitvirtino, karšti orai kviečia į gamtą, tačiau ten laukia išbadėję uodai. Jų šiemet labai daug. Tai pastebi ir poilsiautojai, ir specialistai jiems pritaria. Zyziančių ir kandančių vabzdžių nebeatsiginantys žmonės svarsto net pramogų gamtoje atsisakyti. Kodėl jų tiek priviso?

REKLAMA

Vilkaviškietė Rugilė labai mėgsta aktyvų laisvalaikį ir daug laiko praleidžia gamtoje. Šiemet, sako mergina, malonumą gadina uodų spiečiai. Rugilė pastebėjo, kad šių vabzdžių šiais metais labai daug.

„Uodų neįtikėtinai daug, nes ir namie pastebime, kad skraido uodai, ir gamtoje. Ir gelia visiškai kitaip nei praeitais metai“, – sako mergina. 

Rugilė pasakojo, kad didžiulį uodų antpuolį patyrė neseniai. Mėgavosi vandens pramogomis, o kitą dieną esą įkandimai sutino ir net pamėlo.

REKLAMA
REKLAMA

„Sekmadienį sugėlė uodai ir pirmadienį pastebėjau, kad koja sutino. Tai net susimaišiau ar neįvyko kokia sporto trauma, bet jokios traumos nejaučiau ir pamačiau, kad matosi uodų įgėlimai ir koja net tik sutino, bet ir pamėlynavo“, – priduria pašnekovė. 

REKLAMA

Mergina sako, kad anksčiau niekada nėra jautusi tokios stiprios alerginės reakcijos. Kad uodų šiais metais užsiveisė galybė – patvirtina ir specialistai. Gamtos tyrimų centro entomologė aiškina kodėl. Kalta snieguota žiema ir lietingas pavasaris. Šis laikotarpis uodams buvo tobulas.

„Uodų lervos vystosi vandenyje. Dažniausiai tai yra balos, kurios susiformuoja ištirpus sniegui. Pavasarį tų balų būna daugiau. Ir jose vystosi uodų lervos iš kurių išskrenda uodai. Taigi, kuo daugiau vandens, kuo daugiau balų, kur galėtų vystytis uodų lervų, tuo uodų daugiau“, – aiškina etnomologė Rasa Bernotienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro entomologė sako, kad šie metai visgi nėra rekordiniai uodų gausa. Tik pastaraisiais metais jų buvo gerokai mažiau.

„Praeiti 2 metai vasaros buvo ypatingai šiltos ir sausringos, tai jų tikrai buvo labai mažai. Buvo malonūs vakarai, kai žydėjo alyvos, jazminai, galima buvo sėdėti ir tikrai uodai netrikdė poilsio. Ko negalima pasakyti apie šiuos metus“, – teigia etnomologė Milda Žygutienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Uodų yra ten, kur yra vandens telkinių. Prie Marijampolės esančiame kempinge ilsisi draugų būrys. Pasakoja, kad šioje vietoje uodų nėra labai daug. Tačiau pritaria: šie įkyrūs vabzdžiai gadina poilsį. Ir gadina taip, kad net nesinori į gamtą. Tik štai ne visada ir namuose yra ramybės.

„Nekenčiu. Atsidarai langą ir priskrenda koks 20. Ir karšta, ir uodų prilenda, tai nesmagu“, – sako marijampolietė Mija.

REKLAMA

„Žinom, kur važiuojame, tai prieš išvažiuojant apsirūpiname, kad kuo mažesnė būtų problema su uodais. Saugomės spiralėmis. Vaikų purškalais, nes jie stipresni, taip siūlė mums vaistininkė. Ir viskas“, – atskleidžia marijampolietis Tautvydas. 

Nuo kraujasiurbių kenčia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai. Juos patariama taip pat stengtis apsaugoti nuo vabzdžių atakų. O mūsų kraują geria tik apvaisintos uodės. Ir ne visus puola vienodai. Vieni neatsigina zyziančių įkyruolių, kitų uodės tarsi nepastebi.

REKLAMA

„Uodės reaguoja į išskiriamą šilumą ir į išskiriamą anglies dioksidą. Tai kuris žmogus labiau prakaituoja, kuris labiau šiltesnis, tai tą labiau ir puola“, – teigia M. Žygutienė. 

Anot entomologės, uodų netyčia prisiveisiame ir patys. „Kaupdami lietaus vandenį statinėse, kad jis įšiltų ir galėtume šiltnamius pasilaistyti. Tai jeigu jis ilgai nejudinamas, tai patelė sudėjo ten kiaušinius ir per savaitę gali išsivystyti partija vietinės veislės“, – priduria ji. 

Nuo uodų specialistai pataria gintis ir aštraus kvapo eteriniais aliejais. Jais reiktų išsitepti atviras kūno vietas. Uodės to nemėgsta. Kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja į vabzdžio įkandimą. Tik vieniems tai baigiasi niežtinčia įkandimo vieta, o kitiems prireikia ir medikamentų nuo alergijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų