Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žmones ramina ir tvirtina – sveikatos reforma būtina norint gerinti paslaugų kokybę ir jų prieinamumą. O savivaldybių asociacija atšauna, kad reforma lyg karšta bulvė mėtoma iš vienų rankų į kitas.
Keli šimtai jonaviškių, apsiginklavę plakatais, protestuoja prieš Jonavos ligoninės reformą. Žmonės piktinasi, mat patyliukais ruošiamasi uždaryti Akušerijos, Pediatrijos, Traumatologijos skyrius. Jaunos mamos baiminasi, kad nutikus bėdai teks belstis į Kauną keliasdešimt kilometrų. O gimdyvės bus paliktos likimo valiai.
„Jeigu uždarys tas rajonines, tai mes būsime tiesiog suvaryti visi kaip gyvuliai į Kauno klinikas ir būsime tiesiog varomi konvejeriu. Nemanau, kad paslaugų kokybė bus labai labai gera“, – sako Kristina.
Žmonės nerimauja, kad uždarius skyrius, išvis negaus sveikatos paslaugų. „Mes Kaune prastovime kiek eilėje, Jonavoje negalima ir dabar dar uždarome Jonavą, tai, ačiū Dievui, mums kas belieka – kapai“, – teigia Alma.
„Kiek yra žmonių senų, vienišų, nėra jiems sąlygų nuvažiuoti į tą Kauną. Ar jie įsivaizduoja, kad mes čia tokie turtingi važinėtis“, – antrina kitas žmogus.
„Dabar eiles stovime, po tris mėnesius laukiam eilėje, tai kas bus paskui, jei uždarys mūsų ligoninę?“ – klausia Angelė.
„Taip sunku prisibelsti iki daktarų, o bus dar sunkiau“, – įsitikinęs Linas.
Jonavos ligoninėje dirbantys medikai sako, kad labiausiai dėl skyrių uždarymo nukentės ir taip ilgose eilėse laukiantys pacientai.
„Naikinamos specializuotos paslaugos. Jonava didelis miestas ir turi turėti paslaugas. Čia turi gimdyti žmonės, turi vaikai gauti pagalbą“, – aiškina gydytojas Gediminas Ramanauskas.
Antrina ir gydytoja ortopedė-traumatologė Gintarė Valantaitė: „Pacientams būtų, kad jie netektų skubios pagalbos – ortopedinių traumatologinių paslaugų ir jie turėtų važiuoti į kauną. O nuvykimas į Kauną 30 kilometrų.“
Kol vietos gyventojai ir medikai su baime laukia planuojamos rajono ligoninės pertvarkos, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys kalba apie sveikatos sistemos reformą visoje Lietuvoje. Ministras pasakoja, kad kai kuriose rajoninėse ligoninėse mažėja pacientų Akušerijos, Pediatrijos, Chirurgijos skyriuose, gydytojai esą neturi darbo, praranda kompetencijas. O išlaikyti tokius skyrius yra finansiškai nuostolinga, todėl juos neva būtina naikinti.
„Turėtume galvoti ne tik apie tai, kas ligoninių vadovams svarbu, bet ir gyventojams. Nes kažkodėl ligonių kasų skaičiai rodo, kad yra daug savivaldybių, kur didelė dalis gyventojų, važiuoja paslaugų į gretimą savivaldybę“, – tikina sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Pasirodo, kai kurių ligoninių Akušerijos skyriuose nepavyksta įgyvendinti ir išsikeltų tikslų – per metus priimti ne mažiau kaip 300 gimdymų. Štai, pavyzdžiui, Vilkaviškio rajono ligoninėje kasmet pagimdo tik kiek daugiau kaip 150 gimdyvių. Tad šios ligoninės laukia toks pat likimas kaip ir Jonavos – čia jau nuo balandžio nebeliks Akušerijos skyriaus.
„Jei mes turime tokius ligoninių skyrius, kur vyksta 150 gimdymų per metus, nėščiosios gimdo kas trečią, ketvirtą dieną, tą skyrių reikia išlaikyti 7 dienas 24 valandas. Tai neabejotinai, kad tikrai tie žmonės praranda kompetencijas, tie skyriai subsidijuojami kitų skyrių sąskaita“, – kalba sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė.
Tiesa, savivaldybių asociacija atšauna, kad naujoji sveikatos sistemos reforma mėtoma lyg karšta bulvė. O dėl jos sunerimę Vilkaviškio, Pakruojo, Kauno rajono savivaldybių merai tvirtina – esą savivaldos rankomis bandoma uždaryti skyrius, apjungti ligonines.
„Akivaizdu, kad ministerija supranta, kad tai yra tikrai politiškai jautrus klausimas ir bando mus kaip dalininkus ir savininkus paversti kaip reformatorius. Laba diena, bet mes reformomis neužsiimame. Politiką ir reformas vykdo ministerija. Dabar bandoma mūsų rankomis tą ugnelę kurstyti ir padaryti likvidacijas, uždarymus, apjungimus. Lyg mes to norėtume“, – sako savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
O protestuoti prieš būsimą reformą išėjo ne tik jonaviškiai, bet ir Šakių gyventojai. Sklinda kalbos, kad bus uždaryti Šakių ligoninės Vaikų ir Chirurgijos skyriai.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žmones ramina ir tvirtina, kad ieškos būdų, kaip palikti pirmines ambulatorines paslaugas savivaldybėse, o kitos paslaugos bus prijungtos prie pagrindinių ligoninių.
„Būtina investuoti, būtina kuo daugiau judėti link daugiau slaugos, ambulatorinių paslaugų pačiose savivaldybėse, o tiktai pačias sudėtingiausias paslaugas reiki spręsti klasteriuose, regioninėse ligoninėse. Dabar yra diskusijų etapas, kuris kelia daug emocijų“, – aiškina jis.
Itin sudėtingą ir didžiulius pinigus – 800 milijonų eurų – kainuosiančią sveikatos sistemos reformą dar prieš Arūną Dulkį ėmėsi įgyvendinti buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Dabar jis tvirtina, kad dabartinėje reformoje trūksta aiškaus plano, kas perims pagrindinius rajoninių ligoninių skyrius ir kaip bus užtikrinamos likusios sveikatos paslaugos gyventojams.
„Dabar palikta tokiam chaotiškam veiksmui, savivaldybėms liepta apsispręsti dėl kažko, grasinama neduoti pinigų. Sako, jūs čia galite savanoriškai apsispręsti. Tai tas savanoriškai, kai sako, kad jūs negausite jokių investicijų“, – kalba buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Specialistai įsitikinę – nors sveikatos priežiūros tinklas Lietuvoje labai platus, sveikatos žmonėms tai neprideda. Lietuvos gyventojai yra vieni ligočiausių tarp Europos Sąjungos šalių piliečių ir jų gyvenimo trukmė viena trumpiausių.