Anot „Specialiųjų tyrimų tarnybos“ (toliau – STT), būtent ligoninės išlieka ta vieta, kurioje žmonės dažniausiai sulaukia užuominų patuštinti kišenes. Tačiau ligoninių vadovai atkerta, kad pinigus ar saldainius bruka patys pacientai. Tiesa, korupcijos mastai per dešimtmetį esą sumenko daugiau nei perpus.
„Eini pas gydytoją, aišku, nešiesi. O kaip kitaip? Kitaip ir manęs nebūtų, ir jo nebūtų. – Ir dabar taip pat? – O kaip galvojat?“ – kalbėjo panevėžietis Juozas.
Juozas pasakojo prieš porą metų nutikusią istoriją. Jam teko keisti klubo sąnarį. Nors sumos Juozas neatskleidžia, kyšį jis davė, o medikas esą nedvejodamas paėmė.
„Žinau, kad blogai padariau, bet ant dūšios ramiau. Užtat važinėju dabar dviračiu, vaikštau, truputį šlubuoju, bet ne bėda. Nebeturiu lazdos“, – sakė vyras.
Panašių patirčių vis dar turi daug tautiečių. Remiantis STT inicijuotu „Korupcijos žemėlapiu“, per paskutinius metus kyšį davė kas dešimtas lietuvis. Visgi, prieš mažiau nei dešimtmetį taip elgdavosi kas ketvirtas tautietis.
„Tendencijos mažėja keliais kartais. 2014 m. beveik kas ketvirtas gyventojas nurodydavo, kad jam teko duoti kyšį per pastaruosius metus“, – komentavo STT Strateginės analizės skyriaus vadovė Margarita Dobrynina.
Panevėžio gyventojai pasakojo savo patirtis, susijusias su korupcija ligoninėse.
„Vos ne prašė, provokavo duoti. Bet aš niekada neduodu“, – sakė panėvežietė.
„Kai narkozę davė, tai visą dieną pravėmiau. Sako, tu turbūt nedavei. Sakau, ne, aš neturėjau“, – kalbėjo kita moteris.
„Ne, iš ko aš duosiu?“ – klausė Panevėžio gyventojas.
„Nedaviau ir neduosiu niekada“, – tvirtai teigė dar vienas panevėžietis.
„Medicinoj vieną kartą gal. Pažiūrėjus į kitus, bet tik vieną kartą. – Ar padėjo? – Nežinau“, – kalbėjo kitas gyventojas.
Didžioji dauguma apklaustųjų mano, kad korupcija labiausiai veši būtent gydymo įstaigose.
„Iš gyventojų daugiausiai kyšių buvo prašoma respublikinėse ligoninėse, miestų, rajonų ligoninėse ir „Nacionalinėje žemės tarnyboje“. Tačiau apskritai kyšininkavimo indeksai Lietuvoje mažėja“, – teigė M. Dobrynina.
Po ligoninių (52 proc.) pagal didžiausią korupciją rikiuojasi Seimas, teismai, savivaldybės. Nežinia, kaip žmonių nuomones pakeis dabartinis čekių skandalas, purtantis net Vyriausybės pamatus.
„Kas sėdi prie aruodo, tas ir semia“, – kalbėjo Panevėžio gyventoja.
„Medicinoje, bet jau mažiau“, – korupciją ligoninėse įvertino vyras.
„Vienos teisėjos sprendimas vienoks, o „Lietuvos apeliacinio teismo“ – kardinaliai pasikeitęs. Kaip taip gali būti?“ – stebėjosi viena panevėžietė.
„Reikia turėti pažinčių, žinoti, kam duoti, kaip duoti, kaip prieiti“, – kalbėjo kita gyventoja.
Pernai fiksuotas ir kol kas rekordinis Lietuvos istorijoje kyšis. Buvęs Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas 140 tūkst. eurų, įtariama, gautus iš bendrovės „Autokausta“ vadovo, slėpė paketuose ir „užmarinavo“ stiklainiuose. Pinigus kratos metu rado pareigūnai. Vadinamosios smulkiosios korupcijos sumos kuklesnės, prasideda nuo 20-ies eurų.
„Didžiausias [kyšis] šiais metais buvo 700 eurų, dažniausiai didžiausi kyšiai būna už operacijas sveikatos apsaugos įstaigose“, – sakė M. Dobrynina.
Respublikinės Šiaulių ligoninės, kaip ir kitų įstaigų, durys apklijuotos lipdukais, raginančiais medikams dėkoti žodžiu, o ne pinigais, buteliais ar saldumynais. Tačiau, pasak korupcijos prevencijos pareigūno, prašymą išgirsta ne visi – kyšius siūlo patys.
„Tai yra pačių pacientų iniciatyva. Gydytojas, kuris sėdi kabinete, dirba darbą ar atlieka operacijas, nereikalauja, čia ne ta sritis. Yra likusi negera tradicija, o pacientai turi tam tikrą nuostatą ir bando gydytojus pamaloninti nelegaliai“, – teigė korupcijos prevencijos pareigūnas Saulius Skeiverys.
Pagal įstatymus, kyšis yra tiek pinigai prieš atliekant paslaugą, tiek dovanos atsidėkojant po jos.
„Tai tik maža dovanėlė – nieko ypatingo. Netiesa. Ir mažos dovanėlės yra kyšis. Nerizikuokite savo reputacija“, – taip aiškinama STT Youtube kanale.
Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas Mindaugas Pauliukas kyšininkavimą vadina sovietiniu palikimu.
„Tai yra tiek paties gydytojo, slaugytojo darbo žeminimas, tiek paties žmogaus žeminimas“, – sakė M. Pauliukas.
Nors institucijos trimituoja, kad korupcijos mastai mažėja, tyrimas rodo, kad daugiau nei pusė lietuvių visgi duotų kyšį, jei prireiktų. Šiek tiek sumažėjo tokių, kurie kyšį paimtų – taip elgtųsi apie trečdalis tautiečių.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.