Bent jau tokiomis įžvalgomis dalijasi pasaulinį pripažinimą pelnę muzikai, mažesnių miestelių gyventojams surengę tikrą pasimatymą su muzika: ir viduramžių muzikos koncertą, ir kartu pakeliavę po muzikos istoriją pasakodami apie įvairius muzikos instrumentus. Reginiais giriasi likę patenkinti ir žiūrovai, ir patys muzikai.
Smuiko ir klavesino garsais Strūnos socialinės globos namų gyventojus į „Pasimatymą su muzika“ pakvietė ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pripažinimą pelnę smuikininkė Julija Ivanovaitė ir klavesininkas Vilimas Norkūnas.
Pasimatymas tikras, kaip juokauja muzikai, nes pirmiausia prasideda pasakojimais apie instrumentus. O toks yra pasakojimas apie gražiausią Lietuvoje klavesiną: „Klavišas, klaves, klavesinas, instrumentas, kurio skamba stygos, bet ir ne su plaktuku, kaip yra fortepione, bet su plunksnele. Štai ant tokio medinio pagaliuko būdavo įtaisoma paukščio plunksna. Pavyzdžiui, gulbės ar žąsies. Ir spaudžiant klavišą ta plunksnelė užgauna stygą.“
Globos namų gyventojai neslepia – toks renginys ir kelionė po senosios muzikos pasaulį – dažno jų svajonė. Mat pakliūti pavyzdžiui į filharmoniją vieniems neleidžia sveikata, o štai kitiems – tokios salės tiesiog per toli:
„Net labai įdomu. Klausyt gyvai. Dažnai klausau per Youtube, tokio žanro. – O čia gyvai. – Taip, daug įdomiau“, – sako globos namų gyventojas Jurij.
„Pasinerti į tą tokią senovę, vienu žodžiu, viskas labai gražu, palinkėti galima gerų koncertų šitiems žmonėms.
„Labai smagu.“
„Patiko labai, labai patiko.“
„Šiaip yra lyg toks limitas keturiasdešimt penkios minutės, po to jau jie pradeda judėti, nerimauti, vaikščioti, o čia suprantat, išsėdėjo, tai rodo, kad žmonėms tikrai patiko“, – teigia Strūnos socialinės globos namų vadovas Petras Velička.
Šiemet su panašiais koncertais muzikantai ketina aplankyti dešimt panašių globos namų, kuriuose klasikinės muzikos koncertai – itin reti. Gal todėl čia žmonės muziką priima itin nuoširdžiai. Tad groti tokiam klausytojui – ypatingai malonu.
„Vienuose globos namuose klauso taip įdėmiai, kad net musę ropojant ant lango galima išgirsti. Ir atrodo iš kur tiek kantrybės išklausyti ir edukacinę paskaitą. Būna kai kuriuos senjorus ir su vežimėliais atveža, jie dar pusvalandį iki renginio suvežti ir laukia. Tai ta kantrybė labai stebina“, – sako klavesinininkas Vilimas Norkūnas.
„Nenorėjo po to išeiti. Jie nori paspausti ranką, jie nori jie nori pasišnekėti, papasakoti, ką jiems ta muzika reiškia. Man asmeniškai tai didžiulis malonumas groti muziką tiems, kam jos labiausiai reikia. Ir tiems, kas jos pasiilgsta labiausiai. Nes jie neturi galimybės, neturi prieigos“, – tikina smuikininkė Julija Ivanovaitė.
Tai viena iš iniciatyvų – „Susitikim mieli senjorai“ dalių.
„Tie žmonės tikrai jaučia tą atskirtį, ir siekis į kiekvienus namus pakviesti kultūrą“, – teigia projekto iniciatorė Jelena Narūnienė.
Projektas tęstinis, tad per šiuos ir dar dvejus metus muzikantai ketina aplankyti kone visus atokiau nuo didmiesčių esančius globos namus.