Pokalbis su ekspertu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Kaip jūs paaiškintumėte tokią opozicijos nesėkmę?
Ruduo opozicijai visą laiką yra derliaus metas. Svarstomas biudžetas, yra galimybė pateikti visą įmanomą kritiką viešojoje erdvėje, teikti savo pasiūlymus, tereikia mokėti juos iškomunikuoti. Bet jeigu mes pasižiūrėtume į viešąją erdvę, tai netgi kritika dabartinei valdančiajai daugumai labiausiai reiškia dabartinės valdančiosios daugumos atstovai. Pavyzdžiui, Finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas konfliktavo su pagrindine valdančiąja partija dėl biudžeto.
Tuo tarpu mūsų opozicijos mes praktiškai nebematome viešojoje erdvėje. <...> Panašu, kad mūsų opozicija taip ir nesurado būdo, kaip išeiti kalbėti viešai, kaip būti matomiems. Nes tie patys konservatoriai, netgi valdant valstiečiams ir žaliesiems, tam pačiam Skverneliui, vis tiek rasdavo būdų, kaip viešojoje erdvėje iškomunikuoti kažkokias savo pozicijas.
Kitas dalykas, reikėtų pasižiūrėti daugiau duomenų, ar nėra bendras kritimas pasitikėjimo bet kokia valdžia. Nesvarbu, kas bus valdžioje – ar tie, ar tie, ar tie, aš jau niekuo nebepasitikiu, nes situacija man, kaip žmogui, yra visiška tragedija. Tai galbūt ir tai dar truputį prisideda – tas bendras jausmas, kaip žmonės jaučiasi.
Bet akivaizdu, valdančioji dauguma netyčia sugebėjo atimti tas temas, apie kurias kalba opozicija ir pasiimti sau kalbėti.
O sakykite, kur socialdemokratai? Nematyti nei Blinkevičiūtės, nei kitų jų politikų, bet jų reitingai pagal „Baltijos tyrimus“ yra pirmi. Gal jie taip laimės rinkimus? Nieko neveiks ir laimės.
Tai nebūtų pirmas kartas socialdemokratams. Iš tikrųjų socialdemokratai jau pakankamai ilgai neranda savo vietos komunikacinėje erdvėje. Jie sugeba iššauti su nedidelėm žinutėm, ieškodami savo vietos priešpriešoje tarp tada konservatorių ir Ramūno Karbauskio, dabar Sauliaus Skvernelio ir konservatorių. Bet jie visą laiką turi labai stiprią struktūrą.
Kas nutiko Sauliaus Skvernelio partijai? Tik pradėjo atsirasti geri reitingai ir štai, žiūrėkime, jau smunka.
Vėlgi būtų labai sunku dabar įvardinti vieną, dvi ar tris priežastis. Saulius Skvernelis nėra matomas. Ar tai yra strategija? Aš manau, kad tai yra strategija šiuo metu nedalyvauti viešosiose batalijose, nes vis tik, nors Sauliaus Skvernelio komanda yra stipri, bet ji yra stipri atskiruose regionuose. Nacionalinėje politikoje Saulius Skvernelis yra kertinė figūra.
Galbūt tai yra strategija šiek tiek atsitraukti ir dėl to krenta matomumas. Ar matomumas tiesiogiai veikia reitingus? Ne visais atvejais, tačiau dabar nematome nieko tokio, kur Saulius Skvernelis būtų priskaldęs tiek malkų, kad būtų praradęs savo rinkėjų.
Manau, kad aktyvumas regionuose, kuris vyksta, gali turėti tam tikras korekcijas.
Labai trumpai – jeigu rinkimai vyktų rytoj, kuri partija, jūsų manymu, gautų daugiausiai mandatų?
Aš manau, kad konservatoriai tikrai nepasirodytų labai blogai, nes dar yra laiko įmesti tam tikras kompensacijas už elektros kainas ir panašius dalykus, kuriuos mėgsta mūsų centrinės partijos. Saulius Skvernelis taip pat gali nustebinti, o socialdemokratams su Blinkevičiūte nelaimėti didelės dalies savo rinkėjų simpatijų – tai aš nežinau, kaip jiems laimėti.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.