G. Kirkilas netgi konkrečiai įvardija, kas galėtų būti naujasis susivienijusios partijos lyderis. Maža to, pasak Kirkilo, į bendrą politinį darinį galėtų jungtis ir valstiečiai. Tiesa, buvę bendražygiai bent viešai Kirkilo pasisakymus vadina provokacija ir tikina, kad atskalūnams derėtų atgailauti, o ne belstis atgal į partiją, kurią paliko dėl valdžios.
Galiausiai rinkėjai nusisuko nuo abiejų partijų – Kirkilo politikos vilkams išvis užtrenkė duris į Seimą, o Palucko socdemai vėl liko opozicijoje. Kone tris mėnesius po pralaimėjimo delsęs Paluckas penktadienio vakarą galiausiai prisiėmė atsakomybę už fiasko ir atsistatydino iš pirmininkų.
O Kirkilas tik to ir laukė – pareiškė, kad kairiosioms jėgoms vėl reikia jungtis. Ir ne tik socdemams, bet ir valstiečiams.
„Aš manau, kad nėra kitos išeities kairiesiems. Kiek aš matau iš mūsų skyrių, iš socialdemokratų skyrių, net iš „valstiečių“ – daugelis eilinių narių tai supranta ir norėtų dalyvauti vienoj politinėj jėgoj“, – sako „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas.
Kirkilas mano, kad metas pakartoti kažką panašaus į dviejų dešimtmečių senumo istoriją, kai socdemai susivienijo su Lietuvos demokratine darbo partija. Tada prie susijungusios politinės jėgos vairo stojo Algirdas Brazauskas. Dabar Kirkilas irgi numatęs galimą vienytoją – visko mačiusį Juozą Oleką. Jis išties kandidatuoja į pirmininkus. Bet atrėžia nei Kirkilo, nei Bernatonio šalia nepageidaujantis.
„Gedimino svajonės ar intrigėlės, kaip jis mėgsta, yra per ankstyvos. Aš galiu pakviest kokį Antaną Vinkų, kurį išmetėm kažkada iš partijos už Statuto nesilaikymą, bet tikrai ne tuos lyderius, kuriuos ką tik minėjot“, – pasakoja socialdemokratas Juozas Olekas.
Olekas neatmeta, kad dalis buvusių partiečių galėtų grįžti atgal, bet jungtis su „socialdarbiečiais“ galimybės jis esą nemato. Tuo metu kiti socdemų senbuviai – Andriukaitis bei Sysas – į pirmininkus kandidatuoti nežada, o patį Kirkilą vadina pernelyg prasikaltusiu partijai, kad galėtų vėl dirbti išvien.
„Žinot, liaudyje yra išmintis: „prabudo po nakties“. Gediminas Kirkilas, Juozas Bernatonis mūsų gretose turi neišpasakytai neigiamą opiniją, kelio į mūsų gretas jie neturi. Aš galiu pasakyti apie 80-90 proc. mūsų skyrių poziciją“, – teigia socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis.
„Jie dar ilgai turėtų vaikščioti Kalvarijose keliais ir atgailauti. Tai eilinė buvusio kolegos provokacija pakenkti tiek Juozui Olekui, tiek Socialdemokratų partijai“, – kalbėjo socialdemokratas Algirdas Sysas.
Ir pats socdemų pirmininko postas dabar, regis, ne toks jau geidžiamas. Kandidatuoti nežada ir prieš ketverius metus Palucko varžovu buvęs Mindaugas Sinkevičius. Bet ir jo politinis Kirkilo viliotinis nežavi.
„Į tuoktuves socialdemokratai tikrai neis. Kad mums kažkas peršasi, nori sugrįžti, atsiprašyti, ar dar kažko nori, norai yra geri, bet, deja“, – sako socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius.
Visgi neoficialiai kai kurie socdemų nariai kalba, kad Kirkilo ir Bernatonio simpatikų jų gretose gali rastis. Ypač, kai partijoje dabar trūksta vienybės.
„Vis tiek likęs nemažas Kirkilo autoritetas. Tai yra mūsų politikos senbuvis, nežiūrint to, kad priklausė Komunistų partijai, buvo ir Brazausko bendražygis, o Brazauskas yra lyderis, tolygus Vytautui Landsbergiui“, – pasakoja politologė Jūratė Novagrockienė.
Pasak politologės, apskritai suvienytos politinės kairės idėja, kartu su valstiečiais bei darbiečiais būtų logiška, tačiau vargu ar įmanoma.
„Kirkilo atskirai su savo atskilusia partija, jokios perspektyvos nematau. Bet, jeigu būtų bandymas susivienyti visoms jėgoms, tada taip, yra perspektyva. Kita vertus, grįžimas į politiką, yra ir asmeninis impulsas ir interesas“, – teigia J. Novagrockienė.
Tiesa, ir Ramūnas Karbauskis apie jungimąsi su socdemais nenori nė galvoti.
„Čia jau iš fantazijos srities, tikriausiai. Pirmiausia, jiems reikėtų labai aiškiai atrasti savo vietą politiniame pasaulyje“, – kalbėjo valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Tuo metu socdemai pirmiausia turės išsispręsti kitas problemas – kol pas partija neturi net laikinojo vadovo, tad turės išsirinkti jį, o vėliau – ir naująjį pirmininką ar pirmininkę.