• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daug klausimų kelia ne tik sprendimas dėl antikūnų, bet ir galimybių paso tolimesnė nauda. Sveikatos specialistai sako, kad tai buvo gera priemonė pandemijos pradžioje, tačiau kritikai esą tikina, kad dabar pasas nebepadeda sustabdyti pandemijos plitimo. Bet kaip yra iš tiesų?

Daug klausimų kelia ne tik sprendimas dėl antikūnų, bet ir galimybių paso tolimesnė nauda. Sveikatos specialistai sako, kad tai buvo gera priemonė pandemijos pradžioje, tačiau kritikai esą tikina, kad dabar pasas nebepadeda sustabdyti pandemijos plitimo. Bet kaip yra iš tiesų?

REKLAMA

Plačiau apie tai domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.

Galimybių paso išdavimą reikia griežtinti

Garsūs Lietuvos medicinos profesoriai ir infektologai išgirdę kalbas, kad jau metas Lietuvoje iš mūsų gyvenimo išmesti galimybių pasus, traukia dar griežtesnį kontrargumentą – galimybių pasas turėtų būti tik skiepytiems.

„Galimybių pasas, aš manau, kad jis yra reikalingas, jį naikinti dar per anksti, jis atlieka savo gerą darbą. Tik reikia, jis turėtų būti dar griežtesnis, negu kad jis yra dabar Lietuvoje“, – įsitikinęs gydytojas infektologas, profesorius Arvydas Ambrozaitis.

REKLAMA
REKLAMA

„Nesivakcinavę trečiaja doze negaus galimybių paso. Tai irgi viena iš priemonių, kuri turėtų paskatinti žmones vakcinuotis trečiąja doze“, – teigė Lietuvos šeimos gydytojų asociacijos prezidentas, profesorius Julius Kalibatas.

REKLAMA

Medikai tikina, kad neskiepyti ir vis landų trečia doze nesivakcinuoti ieškantys asmenys daugiau už kitus platina virusą.

„Jokiu būdu negalima atidėlioti trečios injekcijos, sustiprinančios, ją reikia daryti kaip įmanoma greičiau. Leidžiama po 3 mėnesių – reikia tuoj pat daryt po 3 mėnesių“, – aiškino J. Kalibatas.

„PGR testas, antikūnai – tai surogatiniai tyrimai, kurie neparodo, ar žmogus pavojingas, ar nepavojingas. PGR testas parodo tik momentą tą, kad nėra viruso, o gal jisai kitą dieną užsikrės? Bet jis turi tą pasą 72 valandas, jam galioja, tai jis yra labai pavojingas“, – teigė A. Ambrozaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Skiepytis paskatins nebent atlikėjos Dua Lipa koncertas

Bet prekybininkai įsitikinę – kas nesiskiepija ir neturi galimybių paso, dėl ėjimo į parduotuvę ir toliau nesivakcinuos. Visai kas kita – paslaugos ir pramogos.

„Į koncertą už tave niekas kitas negali nueiti, pavalgyti už tave kitas žmogus negali, niekas už tave negali gauti grožio paslaugų, nepadarys masažo kažkam kitam už tave. Taip, jeigu nori eiti į Dua Lipos koncertą, gal dėl to ir pasivakcinuosi“, – tikino Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdančioji direktorė Rūta Vainienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik galimybių pasas nedraudžia susitikti pasiskiepijusiems ir nepasiskiepijusiems, pavyzdžiui, mažesnėse būtinų prekių parduotuvėse ar vaistinėse, kur ribojami tik lankytojų srautai. Dėl to prekybininkai pasigenda logikos.

„Dabar yra kaip įkaitai laikomi vien dėl to, kad turbūt bijoma kažką pakrutinti toje sistemoje, bet tai yra akivaizdi klaida. Galimybių pasas prekyboje yra milžiniška klaida ir ilgainiui, manau, tai supras visi tie... Ir tėtis, ir mama galimybių paso“, – teigė R. Vainienė.

REKLAMA

„Mes bandėme valdyti vien kaukėmis, ane? Tai kas iš to, kad mes darome tas kaukes, jeigu pusė žmonių... Žiūrėkite, buvo SEL koncertas ir vis tiek pas mus populiacijoje yra žmonių, kurie tų kaukių nenešios. O 20 proc. žmonių, kurie nenešioja kaukės, ir 20 proc., kurie nesisikiepija, yra du skirtingi dalykai. Žmonės, kurie nenešioja kaukės, bet yra paskiepyti, čia gaunasi šveicariško sūrio principas, kur turime sudėlioti visas priemones ir bendros priemonės saugo kartu. Tai vien tik kaukės neapsaugos, reikalingos ir kaukės, ir vakcinos“, – įsitikinęs duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

REKLAMA

Galimybių pasas padėjo suvaldyti pandemiją

Garsiausi Lietuvos profesoriai įsitikinę, kad galimybių pasas, nors ir nebuvo ideali priemonė, tačiau padėjo suvaldyti pandemiją.

„Žmonės užmiršo, kad koronavirusinė infekcija plinta toliau, kad mes turime masę užsikrėtusių, masę mirusių, masę sergančių ir todėl visos saugumo priemonės reikalingos, yra ar nėra tas galimybių pasas. Bet galimybių pasas, aš manyčiau, suvaidino svarbų vaidmenį, tai buvo viena iš priemonių, kuri paskatino aktyviai vakcinuotis“, – mano medikas J. Kalibatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau per kelias savaites dukart pasikeitusios taisyklės, kas ir kada gali gauti galimybių pasą, supykdė ne vieną gyventoją. Mat susivokti valdžios sprendimų labirintuose – sunku.

„Tas komunikacinis nesuderinamumas šiek tiek kerta per visą šitą priemonę kaip tokią, nes gyventojams iš principo yra labai sunku sekti visus pakeitimus, jie nesupranta jų, arba kol jiems išaiškini, tada atsiranda kitas pakeitimas. Šia prasme yra prastokai“, – įsitikinusi naujienų portalo tv3.lt politikos apžvalgininkė Eglė Samoškaitė.

REKLAMA

„Bet turbūt labiausiai apmaudu, kad patį procesą galima taip suvelti, taip iš draugų padaryti priešininkus“, – teigė R. Vainienė.

Politikai griežtina ne tik galimybių paso išdavimo tvarką, bet ir planuoja įvesti privalomą skiepijimą, tik Seimas dar neapsisprendė kurių profesijų atstovams tai teiks padaryti.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Ne garsus, o korumpuoti
didziausia nesamone kokia tik galejo sugalvoti
Tegul tas profesorius i šikna ta pasa ikiša ,dejau ant to paso givenu ir be jo pochuj
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų