Kodėl moteris taip bijo ir ar yra galimybė jai kaip nors padėti, domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
Moteris kone mirtinai alergiška skiepams
Kalbėdama laidoje D. Sakalė neslėpė nevilties ir baimės ašarų. Nepriklausomybės Akto signataro A. Sakalo žmona Daiva nebežino, kaip jai reikės gyventi, kai nuo rugsėjo 13-osios ji yra nebeįleidžiama į didesnes parduotuves ir vaistines, nes neturi galimybių paso.
„Labai bijau, kad man niekas neatsitiktų, bet bijau likti viena šiam pasauly. Man mano artimieji yra man patys brangiausi ir bijau jiems parnešti ligą“, – verkdama laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistui pasakojo D. Sakalė.
Daiva nėra nusiteikusi prieš skiepus. Ji dėl itin retų ir sunkių alerginių reakcijų skiepytis negali. Adatos dūris su vakcina nuo kovido jai gali būti lemtingas.
„Aš turėjau keletą anafilaksinių šokų. Mano alergijos visiškai nejuokingos, manęs jau daug metų negydo. Čia ne tas atvejis, kai vaikelis alergiškas braškėms ir jam skruostus paberia. Manęs negalima skiepyti, nes labai didelė rizika yra. Šeštas anafilaksinis šokas gali būti ir mirtis“, – tikino Daiva.
Didesnėse erdvėse jautėsi saugiau
Dabar norint vyrą A. Sakalą ir sunkiai sergančią mamą aprūpinti maistu ir vaistais Daivai teks stovėti vienoje eilėje su nesiskiepijančiais ir imuniteto neturinčiais asmenimis.
„Aš bijau, kad neišsaugosiu senjorų. Aš nežinau, ar jie išvis turi imunitetą, ar jiems susidarė antikūnai. 90 metų – tai ne juokas. Tarkim, mano mamai – širdies nepakankamumas labai rimtas ir plaučiuose vanduo. Ir aš noriu juos išsaugoti, ir save, bet aš, matyt, neišsaugosiu, nes aš atsidursiu su antivakseriais vienoje gretoje“, – ašarų nesulaikė moteris.
Didesnėje parduotuvėje ar prekybos centre Daiva jausdavosi saugesnė. Dėl didelio ploto – mažesnė pirkėjų trintis, daug mažiau galimybių užsikrėsti ir užkrėsti savo artimuosius.
„Aš niekur nėjau, tik didžiulių atstumų laikydamasi į labai stambias prekybos centrų maisto parduotuves. Aš jau net vaistinėje klausiau, ar galiu pusmečiui nupirkti šeimai vaistus, nes aš neįeisiu į mūsų įprastas vaistines, nes jos man užsidaro“, – teigė Daiva.
Bandymai testuotis nemokamai nepadėjo
Daivai ir visiems Lietuvos gyventojams, kurie dėl medicininių priežasčių negali skiepytis, valstybė kompensuoja PGR testus, kurie 48 valandoms suteikia galimybę gauti visas kaip ir imunitetą turintiems asmenims prieinamas paslaugas. Tačiau bandymas testuotis nemokamai baigėsi nesėkmingai.
„Buvo paimtas tyrimas PGR metodu, aš tris paras laukiau jo atsakymo. Man išduotas 48 valandas galiojantis galimybių pasas, bet deja, kai aš apie jį sužinojau, jau buvo praėjusios trys paros. Sulaukti atsakymo, kai jis nebegalios tas atsakymas, tai kam tada švaistyti valstybės lėšas“, – sakė D. Sakalė.
Tačiau ir gavus neigiamą atsakymą Daivai pagal dabar galiojančią tvarką galimybių pasas išduodamas nebus. Parduotuvėse tektų rodyti 48 valandas galiojantį testo atsakymą ir pažymą, kad esi alergiškas skiepams.
„O ką valstybė? Aš iš jos nieko neprašau, mes privačiai tirdavomės, privačiai gydėmės, nieko man nereikia iš valstybės, bet aš nežinau, kodėl aš atsiduriu toje gretoje, kur žmonės piktybiškai nesivakcinuoja ir nedėvi kaukių“, – kalbėjo moteris.
A. Sakalo žmona norėdama nuo COVID-19 apsaugoti daug gretutinių ligų turintį vyrą ir savo mamą testuojasi iš savo kišenės.
„Nelįsdama į valstybės kišenę, kai kosteliu ar yra kažkokia įtartina situacija, kad tik šeimos neaprėksčiau, einu privačiai tirtis, kur per valandą atsakymas arba tą pačią dieną ateina, kad nelaukčiau ten kelias paras, kad iškart izoliuočiausi nuo senjorų, jiems nebūčiau pavojinga. Taigi PGR tyrimų aš atlikau už daugiau nei 1000 eurų“, – teigė Daiva.
Arūnas Dulkys: „Norime sukurti saugią aplinką“
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Aurelijus Veryga pasibaisėjęs esama situacija. Daivai ir tūkstančiams kitų panašaus likimo asmenų turi nedelsiant būti išduotas ilgą laiką galiojantis galimybių pasas.
„Sveikatos reikalų komitetas, kai svarstė bendrai vakcinacijos klausimus, viena iš rekomendacijų buvo išspręsti tą klausimą žmonėms, kurie negali dėl įvairių priežasčių vakcinuotis. Gaila, kad ministerija per tą laiką to nepadarė, nes čia visiškai techninis dalykas, kurį reikia tiesiog pakoreguoti. Žmonės, kurie turi sveikatos problemų, jie yra diskriminuojami dėl to“, – įsitikinęs A. Veryga.
Tuo tarpu sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys skėsčioja rankomis. Situacija neeilinė, tačiau lengvatų ir supaprastinta tvarka išduoto ilgalaikio galimybių paso nežada.
„Taip, laboratorijos stringa, todėl Vyriausybė priėmė sprendimą papildyti galimybių pasą greitaisiais testais, – paklaustas apie problemas testuojantis atsakė A. Dulkys. – Testas toks dalykas, o mes norime sukurti saugią aplinką.“
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją ir platformoje TV3 Play!
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Dabar norint vyrą A. Sakalą ir sunkiai sergančią mamą aprūpinti maistu ir vaistais Daivai teks stovėti vienoje eilėje su nesiskiepijančiais ir imuniteto neturinčiais asmenimis.
Blemba is kur jus pone tokia ekstrasense,kad zinote turi tas zmogus imuniteta ar ne,jus is karto skirstote zmones,visi turi imuniteta vieni tik silpnesni kiti didesni,o jus iki siol kaip stiprinot imuniteta ar jum svirkstas suteiks imuniteta