Po fiasko Maskvoje Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis stoja prieš Europos Parlamentą. Visgi ši akistata jam nėra maloni – tenka aiškintis dėl kelionės į Maskvą.
„Ši kelionė vyko labai įtemptu metu. Ir šis vizitas buvo rizikingas. Aš tą riziką prisiėmiau. Neturėjau jokių iliuzijų prieš vizitą, bet po jo man dar labiau neramu“, – sako ES diplomatijos vadovas Josep Borrell.
Neramu ir dėl santykių su Rusija, ir, matyt, dėl savo paties reputacijos, mat po žeminančio vizito į Maskvą pusšimtis europarlamentarų Europos Komisijos pirmininkei Ursulai vos der Leyen įteikė raginimą J. Borrellį patraukti iš posto. Jų gretose ir keturi Lietuvos europarlamentarai – Aušra Maldeikienė, Liudas Mažylis, Petras Auštrevičius bei Rasa Juknevičienė.
Visgi J. Borrelis, tylėjęs per susitikimą, kurio metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Bendriją išvadino nepatikima partnere ir išsiuntė iš Maskvos Lenkijos, Vokietijos bei Švedijos diplomatus neva už dalyvavimą protestuose dėl Navalno, dabar toną griežtina.
„Norėjau patikrinti, ar Rusijos valdžiai rimtai rūpi pabandyti pakeisti blogėjančius mūsų santykius ir pasinaudoti konstruktyvesnio dialogo galimybe. Atsakymas buvo aiškus. Ne, jie to nenori“, – pasakoja J. Borrell.
Tiesa, Europos Sąjungos diplomatijos vedlys vadina Rusiją didžiausia Europos Sąjungos kaimyne ir ragina palikti bendravimo kanalus atvirus, tačiau pabrėžia, kad Rusija suka autoritarizmo keliu ir žada imtis priemonių.
„Bet, taip, tai gali įtraukti sankcijas ir aš turėsiu konkrečių pasiūlymų“, – teigia J. Borrell.
Sankcijas Rusijai šiandien taip pat aptarė ir Prezidentas Gitanas Nausėda su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu. Anot ministro, Lietuva padeda rengti vadinamąjį „A. Navalno sąrašą“.
„Lietuva šiame procese dalyvauja. Mes diskutuojame su kolegomis ir iš Baltijos šalių, ir Lenkija taip pat. Tikimės, kad greitu metus tas sąrašas bus pateiktas ES atsakingoms institucijoms ir bus pradėtas derinti aukščiausiu politiniu lygiu“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Tai galimybė siūlyti ES papildomai sankcionuoti tuos asmenis, kurie atsakingi už A. Navalno įkalinimą ir teismą“, – sako Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė.
Anot ministro G. Landsbergio, J. Borrellio vizitas į Maskvą atvėrė akis Europos Sąjungai, tad tikisi šalių vienybės dėl sankcijų Rusijai.
„Vieningas patvirtinimas rimtų sankcijų, to „A. Navalno sąrašo“ tikrai būtų geras žingsnis ir geras atsakas. Ta prsme, kad viena vertus, Rusija sugeba suporganizuoti tikrai neprastą šou spaudos konferencijos metus, na, Europos atsakas tebūnie sankcijos“, – pasakoja G. Landsbergis.
Sankcijas V. Putino aplinkos veikėjams Lenkijos iniciatyva surengtoje vaizdo konferencijoje su Europos Sąjungos, Jungtinių Valstijų, Kanados, Jungtinės Karalystės ir Ukrainos pasiuntiniais vakar aptarė ir A. Navalno bendražygiai – šiuo metu Lietuvoje gyvenantis Leonidas Volkovas, taip pat Vladimiras Ašurkovas. Kremlius tokioms iniciatyvoms jau ruošia atsaką.
„De jure, ne, de jure tai nėra laikoma neteisėtu veiksmu, bet mes žinome, kad mūsų parlamentas jau imasi iniciatyvos paskelbti tokius veiksmus nusikalstamais“, – teigia V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.
A. Navalno bendražygiai siekia sankcijų milijardieriams Romanui Abramovičiui ir Ališerui Usmanovui, taip pat Rusijos valstybinio banko VTB vadovui Andrejui Kostinui ir vienam svarbiausių Rusijos žiniasklaidos veikėjų Konstantinui Ernstui.