Plačiau apie tai domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
„Turime palaukti ir pažiūrėti“
Situacijai vis labiau kaistant, dalis visuomenės jau neabejoja, kad anksčiau arba vėliau neišvengsime visuotinio arba lokalaus karantino.
Bet valdantieji apie tai kalbėti vengia ir sako, kad reikia palaukti, kaip suveiks „nepasiskiepijusių karantinas“, kurį užtikrina galimybių pasas ir įvesti ribojimai jo neturintiems.
„Šiandien manau, kad turėtume pradžioje sulaukti ir pažiūrėti, kokį efektą duos tos priemonės, kurios dabar pradėjo veikti būtent nuo rugsėjo 13-osios. Tada jau bendra epidemiologinė situacija ir jau tada ir lems“, – teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Sveikatos apsaugos ministras mano, kad kol kas situacija nėra žiauri, bet pripažįsta, kad tendencijos negeros.
„Be abejo būtų labai nemalonu, jeigu sulauktume dar kokių nors viruso naujų mutacijų, tačiau dabar pagrindinė žinutė yra skiepytis pačioms rizikingiausioms grupėms, tai reiškia 80 plius. Mūsų senjorai labai yra kviečiami skiepytis“, – aiškino A. Dulkys.
Nežinia, ar karantinas būtų tikslingas
Visuotinio arba lokalaus karantino įvedimui, kai jau turime skiepus, nepritaria ir epidemiologai.
„Aš manau, kad karantinas, kaip po toks, labai sunku pasakyti, ar jis bus tikslingas“, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Pasak epidemiologės, šiuo metu geriausia būtų susitelkti į pastangas pasiekti nepaskiepytus asmenis.
„Reikėtų dabar jau pasiekti pacientą, jeigu jis negali ateiti, jį pasiekti namuose. Ir kiekviena savivaldybė, kiekviena gydymo įstaiga žino savo tos apylinkės, kitų tolimesnių kaimų žmonių tą socialinį gyvenimą ir tikrai mobilias komandas siųsti būtent į namus“, – įsitikinusi epidemiologė.
Kitas svarbus aspektas – kaukes uždarose patalpose turėtų dėvėti visi, net ir turintys galimybių pasą. Tačiau specialistai prisipažįsta, kad kol kas plano, kaip valdytų prastėjančią situaciją nesvarsto.
„Nėra to algoritmo, to proceso, kaip mes turėsime elgtis, jeigu bus vienaip, kitaip. Taip, jeigu jau labai stigs tų lovų, tai aišku, kažkoks tai sprendimas bus priimtas. Galbūt ne karantinas“, – sako D. Razmuvienė.
Atsakymas – lokalus karantinas?
Ekspertai pripažįsta, kad blogiausiu atveju protingiausia būtų įvesti ne visuotinį, o lokalius karantinus, kur bus ypač dideli protrūkiai.
„Jeigu įvyko protrūkis visame Vilniuje ir užsikrėtė dešimtys tūkstančių žmonių, Vilniuje karantiną reikia įvesti. Bet dėl to nereikia įvesti karantino Rokiškyje. Nes visiškai jau dabar kita situacija, nei kad iš baimės pirma užrakinome Lietuvą taip, kad per ilgai ir neefektyviai“, – sakė buvęs eurokomisaras sveikatos apsaugai Vytenis Andriukaitis.
V. Andriukaitis teigia, kad šiuo metu ant kiekvienos Vyriausybės ir ant kiekvieno darbdavio darbo stalo turi būti keturi priemonių rinkiniai, kaip valdyti pandemiją. Pirmiausia, visi turi toliau kasdien laikytis atstumo, vėdinti patalpas, plauti rankas, dėvėti kaukes uždarose patalpose.
Taip pat siūloma nuolat informuoti visuomenę, kuriose vietose užsikrėtimo rizika yra didžiausia, kad žmonės patys žinotų, kur geriau nevykti, jeigu nenori rizikuoti.
„Žiūrėkite, turime pavyzdį. Klaipėdos regione daugiau serga. Kodėl? Vasara. Pliažai. Pajūrys. Žmonės. Absoliučiai akivaizdus įrodymas“, – teigė V. Andriukaitis.
Anksčiau valdantieji paskelbus karantiną ėmėsi ir radikalesnių priemonių suvaldyti viruso plitimą – draudė patekti į kitas savivaldybes, gaudė bandančius prasmukti, tačiau ši Vyriausybė tikina, kad tokių priemonių šiemet neprireiks.
Visą reportažą galite pamatyti vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją!
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: