Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jau gąsdina, esą atlaisvinus ribojimus tauta dar labiau prasigers, o valdantieji valstiečių įvestus draudimus vadina perdėtais.
Valdantieji ruošiasi naikinti dalį Verygos alkoholio prekybos draudimų ir jau rengiasi registruoti įstatymo pataisas. Pirmiausia žada imtis trijų dalykų, dėl kurių sutaria geriausiai: keis amžiaus cenzą, ilgins prekybos laiką parduotuvėse bei plės alkoholio reklamos galimybes.
Dabar įsigyti ir vartoti alkoholį galima nuo 20 metų, tačiau, valdančiųjų nuomone, toks ribojimas atitrūkęs nuo realybės ir ketina leisti pirkti bei gerti alkoholį nuo 18 metų. Štai ką mano žmonės:
„Čia specialiai padaryta nuo 18 metų pardavinėti alkoholį, kad daugiau pritrauktų jaunų prie alkoholio.“
„Gimdyt galim, susituokti galim, išgerti negalim per vestuves. Kaip čia taip?“
„Nepilnamečiai, jei nori, randa kur gauti cigaretes, alkoholį randa, kas jiems nuperka. Apeis įstatymą, jei norės gauti.“
„Ką reikia, namuose pasiruošėm, kad koks svečias ar kas.“
„Kas gėrė, tas ir gers. Kas negėrė, nenori – negers.“
„Tegu palieka nuo 20 metų pardavinėti, o darbo laikas – kam reikia, tas visada perka. O kam nereikia, naktį pardavinėk – neis, nepirks.“
„Kažkiek galima atlaisvinti, vis tiek jaunimas vartoja ir vartos. Jei atlaisvins, blogiau nebus.“
„Priimtų įstatymų nereikia keisti. Nuo 20 m. reikia palikti.“
„Kas nori – suranda greitai, pilna tokių taškų.“
„Nereikia nieko griežtinti nei laisvinti, viskas gerai.“
Valstiečių įvestą draudimą įsigyti ir vartoti alkoholį iki 20 metų valdančiųjų atstovai vadina perdėtu.
„Nepasitikėt, kad jie girtuokliaus, lyginant su 21-24 metų jaunuoliu, tai nelogiškas suvaržymas, kurį būtina pakeisti“, – sako Seimo narys, liberalas Arminas Lydeka.
„Mes jį nustumiam iš kavinės, restorano į erdves buityje, kaimo turizmo sodyboje. Tai nepriveda prie saikingo vartojimo“, – pasakoja Seimo narys Vytautas Mitalas.
„Neatitinka sveiko proto reikalavimų, juos galima ištaisyti“, – teigia Seimo narys, konservatorius Jurgis Razma.
Tuo metu Veryga dešiniųjų užmojus švelninti alkoholio prekybos suvaržymus smerkia ir gąsdina, esą tauta prasigers.
„Tokios idėjos labai nebrandžios, labai neatsakingos. Nors nemini, kad nori padidinti vartojimą, tai prieinamumo didinimas. Jokio kito rezultato negali sugeneruoti“, – kalbėjo Seimo narys valstietis Aurelijus Veryga.
Antrasis valdančiųjų užmojis – prailginti prekybą alkoholiu parduotuvėse sekmadieniais. 2018 metais įvesti ir iki dabar galioja ribojimai, kai alkoholį sekmadieniais galima parduoti tik iki 15 val. popiet . O dešinieji siūlo šios dienos neišskirti ir visą savaitę jį pardavinėti nuo 10 val. ryto iki 20 valandos vakaro.
„Žmogus, nepagalvojęs, kuri savaitės diena, susinervina, kad pataikė į laiką, kai negali įsigyti produkto“, – sako J. Razma.
„Įvedus atlaisvinimus nuo nesąmoningų draudimų, alkoholi vartojimas sumažės. Galėsim sugrįžt po metų ir pažiūrėti į skaičius“, – pasakoja A. Lydeka.
Tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovas tvirtina, kad dar per mažai praėjo laiko, kad būtų galima objektyviai įvertinti, ar būtent A. Verygos ministravimo metu įvesti alkoholio prekybos ribojimai sumažino Lietuvoje alkoholio vartojimą. Tačiau valdančiųjų sprendimas ribojimus švelninti direktoriui kelia susirūpinimą.
„Bet kokių priemonių laisvinimas, lengvinimas suponuoja į prieinamumo didinimą. Turim nerimą, nes jei krinta riba žemyn, rizika krinta dar žemiau. Jei turim dvidešimtmečių ribą, bando smalsaut aštuoniolikmečiai. Jei bus riba 18 m., smalsaujančių riba kris dar žemiau“, – teigia Tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius Renaldas Čiužas.
Trečiasis valdančiųjų pakeitimas leistų alkoholio gamintojams pateikti interneto svetainėse ar socialiniuose tinkluose apie savo produktus, jų gaminimo būdus informaciją, kuri nebus laikoma reklama ir neapmokama. Tiesioginės alkoholio reklamos valdantieji tvirtina neketinantys grąžinti.
„Prekybininkai, gamintojai galėtų objektyvią pažintinę informaciją apie alkoholį, gamybos būdą, galėtų neatlygintinai skelbti svetainėse, feisbuke ir nelakyti atlygintina reklama“, – kalbėjo V. Mitalas.
Degalinių valdytojai siekė, kad į alkoholio švelninimo paketą patektų ir prekyba alkoholiu degalinėse. Tačiau valdantieji nusprendė, kad degalinių lentynose alkoholio ir toliau būti negalės. Tačiau jie svarsto leisti pardavinėti mugėse ir miestų šventėse stipresnį alkoholį nei iki šiol, sidro bei alaus meniu papildyti vynu.
Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus kitą savaitę ketina registruoti grupė valdančiosios koalicijos Seimo narių.
Pataisų rengėjai numato, kad šie pakeitimai sulauks daugybės karštų ginčų ir alternatyvų, tad naujų alkoholio prekybos taisyklių įsigaliojimą planuoja nuo naujųjų metų.