Apie kintančias visuomenės nuotaikas laidoje „Dienos komentaras“ atsakė bendrovės „Vilmorus” vadovas Vladas Gaidys.
Atotrūkis tarp dviejų populiariausių partijų – socialdemokratų ir konservatorių – padidėjo daugiau nei 3 procentais. Kaip paaiškintumėte šį fenomeną?
Tiesą pasakius, man irgi mįslė, iš kur tas [socialdemokratų] populiarumas. Partija ganėtinai pasyvi, nėra staigesnių judesių. Matyt, tai yra prekės ženklas – socialdemokratai. Europoje – socialdemokratai, Švedijoje – socialdemokratai. Gal su tuo susiję.
Vilija Blinkevičiūtė ir prieš 15 metų turėjo labai gerą reitingą. Būna, kad žmogus gimsta su papildomu reitingu, tai V. Blinkevičiūtei turbūt tas yra. Kitas gal stengiasi, bet kaip minuse, taip minuse.
Dėl atotrūkio reikia pasakyti, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) reitingas šiek tiek sumažėjo, bet tas sumažėjimas susijęs su Ingridos Šimonytės veikla. Tai pat sumažėjo Vyriausybės reitingas 5 proc., I. Šimonytės žemiausias reitingas per visą jos kadencijos laikotarpį. TS-LKD irgi atitinkamai sumažėjimas yra.
Bet nemanau, kad čia yra sisteminis dalykas, nes TS-LKD yra tarsi elektorato poroje su Liberalų sąjūdžiu. Kiek vieni praranda, tiek kiti gauna. Dabar liberalai gavo konservatorių balsus. Dabar po Eligijaus Masiulio įvykio, matyt, kad švytuoklė pasisuks į kitą pusę.
Reitingų viduriuke yra dvi konkuruojančios poros: Liberalų sąjūdis su Laisvės partija ir Ramūno Karbauskio Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) su Sauliaus Skvernelio Demokratų sąjunga „Vardas Lietuvos“. Šiose dviejose porose, kurie yra rinkimų favoritai?
Šiai dienai Liberalų sąjūdis yra žymiai toliau ir tas elektoratas yra platesnis. Manau, kad E. Masiulio skandalas turės įtakos, bet turbūt elektoratas pajudės link Tėvynės sąjungos, o ne Laisvės partijos. Laisvės partijoje yra labai jauni žmonės.
O jei kalbėtume apie S. Skvernelį ir R. Karbauskį, jie irgi dalinasi elektoratą – kiek vieni praranda, tiek kiti gauna. Kaip bus per rinkimus? Priklauso, kiek jie bus darbštūs. LVŽS parodė ypatingą nuoseklumą ir darbštumą tada, kai jie laimėjo rinkimus – jie stropiai ėjo per Lietuvą.
Kalbant apie ryškius veidus – šalia R. Karbauskio yra tik Aurelijus Veryga, o S. Skvernelio partijoje yra daugiau žymių veidų. Kodėl demokratams nepavyksta aplenkti konkurentų?
Gal nėra ryškesnės idėjos. S. Skvernelio reitingas buvo aukštas, jis buvo ryškus politinis veidas, opozicija, oponentas buvo daug kam. Praėjo tas laikas ir jie neranda naujų idėjų, šūkių, ką jie nori padaryti. Jei Laisvės partiją labai nesunku charakterizuoti, kas jie yra, liberalus, konservatorius galima charakterizuoti, nusakyti jų komponentus. O demokratų sąjunga kol kas nėra ryški.
Kaip rinkimuose pasirodys TS-LKD?
Jie gaus daugiau [balsų nei prognozuota]. Empiriškai fiksuojamas aktyvumas, kai klausiama, ar ateisit į rinkimus, „tikrai ateisiu“ sako 80 proc. Tėvynės sąjungos rinkėjų, o S. Skvernelio partijos – 25–30 proc. Partijose yra dideli skirtumai tarp noro dalyvauti, noro kažką pakeisti, pilietiškumo.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.