Apie tai plačiau domėjosi TV3 laida „Svajonių sodai“.
Tujas labai svarbu tręšti
Želdynų dizainerė Reda Kazokevičienė pasakojo, kad pavasarį tujas reikia tręšti.
„Jei neturime galimybės patręšti organinėmis trąšomis, pavyzdžiui, aplinkui uždėti komposto arba naudoti biohumuso trąšas, tik tada galima naudoti mineralines trąšas.
Tręšti reikia, kai oras sušyla ir temperatūra pasiekia apie 10 laipsnių šilumos“, – sakė želdynų dizainerė.
Dizainerė įspėja, kad trąšų negalima pilti prie pat kamieno.
„Maitinamosios šaknys yra toliau, todėl ir beriame toliau, padrikai. Taip pat labai svarbu, kad tai būtų palaistoma – reikia berti ant drėgnos žemės ir dar palaistyti“, – teigė R. Kazokevičienė.
Dar geresnis variantas būtų, jei trąšas ištirpintumėte ir tuo vandeniu su trąšomis tujas palaistytumėte. Taip augalas medžiagas geriau pasisavina.
R. Kazokevičienė teigė, kad jei augalas labai prastos būklės, reikia tręšti ne tik jo šaknis, bet ir lapus.
„Yra trąšos, labai tinka ir biohumuso trąšos. Išsitirpiname vandenyje ir tiesiog purškiame per visą lapiją. Tą irgi darome, kai temperatūra sušyla“, – sakė dizainerė.
Tujas būtina genėti
Dėmesį reikėtų atkreipti ir į tujų genėjimą, nes nuo jo augalas sutankėja. Teisingai genint galima išauginti gražią, žalią gyvatvorę.
„Reikia kirpti kas metus ir to nepraleisti. Kai kerpame, visada turime išlaikyti į viršų svyrančią formą – konuso formą. To reikia tam, kad apačios gautų pakankamai šviesos ir neišretėtų.
Jei tujų nekarpome, viršutiniai ūgliai yra stipresni ir auga žymiai greičiau, todėl jie apačioms sudaro šešėlį. Apačios tampa retos ir negražios“, – pasakojo R. Kazokevičienė.
Želdynų dizainerė patarė, kerpant tujų negailėti ar nukirpti per mažai.
„Kai mes labai taupome ir nukerpame per mažai tas šakeles, viduje esančios šakos gauna mažai šviesos, mažai vėdinasi, todėl daug spyglių žūsta.
Tada tujos turi labai daug nereikalingų rudų spyglių, kuriuos nuolat meta ir barsto aplink save. Kad to išvengtume, nereikia leisti labai stipriai augti į šalis“, – teigė dizainerė.
Karpyti reikia drąsiai. Moteris taip pat pasakojo, kad gyvatvorės formuoti plačios tikrai nereikia.
„Galima palaikyti ir 30 cm plotį ir 40 cm. Tikrai jos nereikia auginti iki metro, nes tada viduje bus sausa ir tik tuščios šakos“, – pasakojo R. Kazokevičienė.
Daugiau želdynų dizainerės patarimų ieškokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 11:00 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Svajonių sodai“.