Tokią mintį onkoimunologas Marius Strioga ir profesorius Saulius Čaplinskas pasakė tv3.lt naujienų portalo laidoje „Dienos pjūvis“.
Pone Čaplinskai, jūsų požiūriu, plintant Delta atmainai, esant dabartiniams skiepijimosi tempams, ar išvengsime drastiškų ribojimų, kurie apsunkino mūsų gyvenimus jau du kartus?
Mano manymu, jei toliau bus netgi galvojama apie tokius drastiškus, totalius ribojimus, bus didžiulė klaida. Tokie drastiški ribojimai, tokie užsidarymai, likimas namuose ir niekur iš jų negalėjimas išeiti jau akivaizdžiai matome, kad buvo klaida.
Žmonės negalėjo net išeiti į gryną orą ir panašiai, vaikučiai buvo uždaryti namuose. Mes turėtume pripažinti ir aiškiai pasakyti, kad taip, mes turime įrankius, mes daug ką žinome apie šią ligą ir mes galime ją valdyti.
Tačiau pilnai suvaldyti negalime. Lokalių protrūkių, lokalių žmonių netekčių tikriausiai mes neišvengsime, bet visa tai mes galime sumažinti. Čia svarbu, kad suprastume, jog turime gyventi naujoje realybėje. Tai reiškia, kad kuo daug žmonių turi žinoti savo Covid statusą ir jei nėra jokių medicininių kontraindikacijų – pasiskiepyti.
Supraskime, kad būdama Europos Sąjungos šalimi, mes turime unikalią galimybę, turime skiepus, kurie, deja, dabar jau guli šaldytuvuose, bet pasaulyje yra masė šalių, kur žmonės negali gauti net vieno skiepo.
Kai yra tokia didelė šalių įvairovė, kur virusas labai greitai keičia šeimininkus, ir ypač, kai jis atsiranda pas tą žmogų, kuris neturi imuniteto arba turi tik dalinį, tada toks žmogus virusui yra unikali terpė mutuoti toliau. Taip atsiras nauji štamai.
Bet nepriklausomai koks štamas, prevencijos priemonės yra tos pačios.
Pone Strioga, o jūs ar manote, kad rudenį galime išvengti karantino?
Tai išprognozuoti sunku. Jei nebus pakankamo imunizacijos lygio, tai vienokios ar kitokios apimtiems karantino priemonių gali prireikti. Juo labiau, kad yra duomenų, kad neimunizuoti žmonės 1,5 karto dažniau patenka į ligoninę.
Didžioji dauguma, virš 95 proc., tų žmonių, kurie patenka į ligonines, yra neimunizuoti. Jei mes neartėsime link mūsų užsibrėžtos idealios 90 proc. ribos ar artėsime pernelyg lėtai, vienokie ar kitokie karantinai, siekiant apsaugoti funkcionuojančią mūsų sveikatos sistemą, gali būti taikomi.
Dabar viskas yra mūsų rankose. <...> Dabar mes turime puikų įrankį, kuris gali padėti viską suvaldyti ar išvengti, ir tai yra mūsų pačių motyvacija, noras ir sąmoningumas, ar pasinaudosime tuo įrankiu, ar ne.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.