• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekonominiai vasaros medaus mėnesiai baigėsi, teigia ekonomistas Žygimantas Mauricas. Kylanti infliacija ir besikeičianti epidemiologinė situacija gali keisti vartotojų įpročius ir pramonės darbą.

Ekonominiai vasaros medaus mėnesiai baigėsi, teigia ekonomistas Žygimantas Mauricas. Kylanti infliacija ir besikeičianti epidemiologinė situacija gali keisti vartotojų įpročius ir pramonės darbą.

REKLAMA

Tokią mintį ekonomistas išsakė TV3 žinių „Dienos komentare“, kur jį kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius. 

Jūs taip gražiai aprašėte antrojo ketvirčio ekonominį augimą ir tuoj pat sugadinote žmonėms nuotaiką sakydamas, kad rudenį susidursime su problemomis. Kokios bus pagrindinės problemos ir kas jas lems?

Yra nemaža tikimybė, kad vasaros medaus mėnuo eina į pabaigą ir iššūkių bus žymiai daugiau artėjant rudeniui ir žiemai. Visų pirma, labai ryškėja ekonomikos sezoniškumas. Tai susiję su epidemiologine situacija, nes vasara atvejų skaičius krenta, žmonės būna lauke, atsipalaiduoja ir išleidžia daugiau pinigų.

Artėjant rudeniui, žiemai auga neapibrėžtumas, kaip epidemiologinė situacija vystysis toliau – ar bus naujų atmainų, ar delta atmaina neišsiplėtos, ar nebus naujų ribojimų, o tai stabdo, prastina gyventojų nuotaikas. Vartojimo pasitikėjimo rodiklis jau rugpjūčio mėnesį buvo mažesnis, manau, kad jis prastės ir toliau.

REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas dalykas, kuris prisideda – kylanti infliacija. Šiandien paskelbti duomenys, kad metinis infliacijos augimas 4,9 proc., tai jau 5 proc. psichologinė riba. Tai tikrai neprisidės prie gerų nuotaikų, nes atlyginimas padidės, bet kylanti infliacija suvalgys dalį to padidėjimo. Žmonės pradės tą jausti ir nuotaikos pakris.

REKLAMA

Pramonėje yra kitų iššūkių – stringančios gamybos grandinės, brangstančios žaliavos, darbuotojų trūkumas. Dėl išvardintų priežasčių dalis įmonių atideda investicijas ir yra daug klaustukų, ar mes išlaikysime tokį didelį augimo pagreitį, kokį demonstravome šių metų pirmą pusmetį.

Kodėl infliacija taip kyla ir kiek laiko ji dar gali kilti?

Yra dvi pagrindinės priežastys. Pirmoji – išorinė, tai brangstančios žaliavos pasaulio rinkose. Akivaizdžiausios – brangstančios dujos, elektra, todėl ir Lietuvos vartotojams kyla komunalinių paslaugų kainos. Brangsta kuras, naftos kaina.

REKLAMA
REKLAMA

Kita priežastis – augančios paslaugų kainos, tai grynai Lietuvos specifika. Taip yra dėl sparčiai didėjančio darbo užmokesčio ir didelės paklausos. Taip pat dalis verslų pasinaudoja ir tuo, kad vasarą gyventojai plačiau atveria pinigines, galbūt, baimindamiesi, ar pavyks turėti laisvą rudenį, žiemą, todėl nevengia tų kainų pakelti.

O kokį ekonomistas įžvelgia vilties spindulį pamatykite „Dienos komentare“, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų