Smirdantis upelis vingiuoja šlaitu link Nemuno Petrašiūnuose Nemajūnų gatvėje. Nuo iš vamzdžio srovenančio skysčio sklinda nosį riečiantis tvaikas. Apie tokį dvokiantį radinį aplinkosaugininkai pranešimo šią savaitę sulaukė ir iš gyventojų, ir iš TV3 žurnalistų.
„Buvo jaučiamas stiprus fekalijų kvapas, buvo įtariama, kad vamzdžiu bėga buitinės- komunalinės nuotekos. Tai iš karto buvo iškviesta aplinkos apsaugos agentūros laboratorija, kuri paėmė mėginius“, – sako aplinkosaugininkas Donatas Mikelskis.
Kol laboratorija dar tiria mėginius, kad nustatytų kokia tarša, Kauno aplinkos apsaugos inspekcijos specialistai apžiūri teritoriją. Vamzdis veda iš daugiabučio namo kiemo, jame matyti įkasti nuotekų valymo įrenginiai. Aplinkosaugininkai įtaria, kad įrenginiai gal sugedę.
„Yra vietinio valymo įrenginiai, bet iš pirmo vaizdo arba sutrikęs sutrikęs jų funkcionavimas, arba jie iš viso nefunkcionuoja“, – pasakoja D. Mikelskis.
Kad įsitikintų, jog nuotekos tikrai teka iš šio Nemajūnų gatvės namo į vieną šulinį įpila specialiai nudažyto skysčio. O už keliolikos minučių žalsva srovelė jau vingiuoja iš vamzdžio šlaitu žemyn. Aplinkosaugininkams abejonių iš kur sklinda tarša – nebelieka.
Vieni gyventojai sužinoję, kad namas atsidūrė nemalonioje situacijoje kalbėti nelinkę:
„Į kamerą nekalbėsiu.“
„Nieko nežinau, nieko nekomentuosiu, nes nežinau.“
Kiti atviresni. Jie nustėrę, sako jautę retkarčiais šalia namo pasklindantį nemalonų dvoką:
„Čia ir pačiam kieme jaučiasi prie tų šulinių.“
„Fekalijų turbūt, kaip iš tualeto. Būdavo kvapas kai ten eidavom, bet man net ne į galvą, aš nelabai supratau, kad čia kažkas bėga.“
Bet net neįtarę, kad tai gali būti susiję su jų teritorijoje esančiais įrenginiais:
„Mes gi nekasinėsim aplink namą, kur kas padaryta.“
Žmonės sako rezervuarus periodiškai ištuština, samdo darbininkus, kad šie nuotekas išsiurbtų ir išvežtų:
„Mes nuotekas išsivežam, kada vežėm paskutinį kart- parėjusiais metais turbūt. Mes patys organizuojamės nuotekų išvežimą. Organizuojamės išvežt dar kartą, gal per didelis kiekis, gal neveikia.“
Aplinkosaugininkai mano, kad nuotekas gyventojai išveža akivaizdžiai per retai.
„Išveža vieną du kartus į metus, o tokiam namo yra mažai. Turėtų būti dažniau, priklauso pagal gyventojų skaičių, pagal šulinio kubatūros dydį, kad iš šulinio ne persipiltų ir nepatektų į aplinką“, – kalbėjo aplinkosaugininkas Raimondas Tamašiūnas.
Gyventojai svarsto, gal nuotekų valymo įrenginiai – dar vienas statytojo brokas, mat defektų palyginus naujame name – apstu:
„Čia mes turim su tuo namu daug problemų, ir stogas kiauras, namas dar 2010 statybos, čia yra paslėpti defektai.“
Teršėjams gresia bauda iki 300 eurų, teks atlyginti ir žalą gamtai, sumą apskaičiuos aplinkosaugininkai. O gyventojai sako reikalausią, kad visas baudas padengtų namo statytojas.