Tiesa, užtikrina, kad gyventojai gali būti ramūs, saugumas nenukentės. Esą į tarnybą netrukus įsilies jaunimas. O ir praktika pasitelkti Šaulių sąjungą ar policijos rėmėjus taip pat išlieka.
Vladas Sanda policijos pareigūno tarnybą paliko kovą. Vyras prisipažįsta – tarnavo Vilniaus viešojoje policijoje, savivaldybių policijoje, o pastaruoju metu dirbo Policijos veiklos skyriuje – nagrinėjo gyventojų prašymus.
Iš viso vidaus reikalų sistemoje buvęs pareigūnas atitarnavo trisdešimt metų, o trauktis nusprendė dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia – atėjo pensijos laikas. O antra priežastis – nesusitaikė su dar buvusio policijos generalinio komisaro Lino Pernavo pradėtomis reformomis ir planuojamomis vykdyti toliau.
„Aš ištarnavęs policijos inspektoriumi daugiau nei 25 metus, turėjau daryti praktiškai visų policijos padalinių darbą. Neužtikrintumas rytdiena, nesaugumas darbe, nuolatiniai pokyčiai, kai kurie net neapgalvoti, atnešantys ne naudos, o žalos, privertė palikti tarnybą, todėl, kad aš nemokėjau dirbti kiekybei, mane mokino dirbti rezultatui“, – kalba V. Sanda.
Tai, kaip sako buvęs policininkas, pokyčiai paveikė visų sričių pareigūnus.
„Daugiau kaip dvidešimt metų buvo patruliais, buvo kelių policininkais, saugojo ambasadas, kaip „Vyčio“ pareigūnai, staiga jie visi turi tapti tyrėjais, jie turi nagrinėti pareiškimus, neturėdami nei išsilavinimo, nei įgūdžių, nei kompetencijos. Ne kiekvienas žmogus sugeba vidutiniame amžiuje persikvalifikuoti“, – sako V. Sanda.
Dabar Vilniaus policijos pareigūnų darbuotojų profsąjungai vadovaujantis Sanda sako, kad jo pavyzdžiu vienas po kito seka nepatenkinti ne tik reformomis, bet ir esą prastėjančiomis darbo sąlygomis.
„Kas yra viršvalandžiai? Aš juos vadinu įteisinta vergove: maža to, kad pareigūnas atidirbdamas už savo atlyginimą savo darbo valandas, dirba žymiai didesniu tempu už save ir už tą, kurio nėra, kolegą, jam dar tenka po pamainos dirbti keturias valandas. Atliekant kitas funkcijas, kurioms užtikrinti trūksta pareigūnų, ir tai atsiliepia ir asmeniniame gyvenime, ir sveikatai“, – tvirtina V. Sanda.
Lietuvos Policijos profesinės sąjungos vadovė palygino dvidešimtų ir šių metų antrą ketvirtį, statistika esą rodo, kad policija dėl vienų ar kitų priežasčių nukraujavo mažiausiai trimis šimtais pareigūnų.
„Tai policijos sistema, pati profesija tapo tikrai nepatraukli, viena iš priežasčių – nemotyvuojantis darbo užmokestis ir didžiuosiuose miestuose didžiuliai darbo krūviai. Tai policijos pareigūnai nebegalėdami susitvarkyti su psichologine įtampa... kaip pavyzdys, jeigu Vilniuje reagavimo pareigūno darbo užmokestis sudaro iš viršvalandžių ir naktinių, tai apie kokią saugią aplinką, fizinį laiką... fiziniam pasirengimui galime kalbėti?“, – sako Lietuvos Policijos profsąjungos vadovė Roma Katinienė.
Policija neslepia, esą pareigūnų išties sumažėjo, Generalinis policijos komisaras paskaičiavo...
„Turime mes daugiau pareigybių įsteigtų nei realiai turime gyvų pareigūnų tose pareigybėse. Ir kriminalinei policijai trūksta, ir reagavimo padaliniuose trūksta. Ir uniformuotuose, ir neuniformuotoje policijoje“, – tvirtina policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Ir iš dalies prie pareigūnų išėjimo prisideda labiau ne reformos, o tai, kaip aiškina vadovai, kad jie į pensiją gali išeiti anksčiau, tad dažnas ir pasirenka tokį kelią, bet ne norą tobulėti ir likti tarnyboje. Šiandien apie pusė tokių pareigūnų jau gali palikti tarnybą. Prasčiausia padėtis apie Vilnių, mažiausiai nukraujavo Alytus. Tačiau dramatizuoti situacijos policijos vadovybė nenori. Esą tautiečiai neturėtų bijoti, kad prireikus neprisišauks pareigūnų, neturi gatvėje džiaugtis ir pažeidėjai, nes juos stebinčių pareigūnų esą nepritrūks.
„Per prievartą niekas nieko neverčia daryti. Ir šiandien toje reformoje ar pokytyje, pareigūnas gali likti tuo eiliniu patruliu ir dirbti tą tokį patrulio darbą, nesigilindamas į tam tikrus niuansus. Žinoma, jo ir laipsnis bus žemesnis, ir pareigos bus žemesnės, negu kolegos, kuris mokėsi, tobulėjo ir gali platesnį pareigų spektrą teikti“, – aiškina policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas.
Juolab, šiemet, policijos mokykla sulaukė itin didelio jaunimo skaičiaus – beveik dvigubai daugiau naujokų nei buvo pernai. Tad šiemet policiją esą turėtų papildyti apie pusę tūkstančio naujų pareigūnų. Ir nors jiems dar teks pasisemti įgūdžių, policijos vadovybė mano, kad tai gerokai sustiprins sistemą. O vidaus reikalų ministrė dar prieš savaitę gyrėsi ir didėjančiais atlyginimais, esą didesni pinigai turėtų labiau motyvuoti pareigūnus likti tarnyboje.
„Kalbant apie pareigūnų motyvaciją ir atlygio didėjimą, tai jis nuolatos kyla, jeigu pernai jis nuolatos didėjo apie dvylika procentų, tai šiemet didės apie dešimt procentų“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
O kol trūksta policijos gatvėse ir ne tik, jai dar talkininkaus ir šauliai, ir policijos rėmėjai.