Šildančias pirštines Modesta sukūrė sergančiai draugei dar besimokydama universitete. Visa elektronika – jos rankų darbas: „Yra pirmos pirštinės, kurias sukūrėm, iš tikrųjų labai greitai, per porą dienų. Draugė padėjo siūti, aš elektroniką padariau. Jos yra šildančios pirštinės ir dar įdėjome ledus, kad matoma būtų lauke, tai tuo pačiu ir kaip atšvaitas veikia.“
„Turiu draugę, kuri serga Reino sindromu, ji negali išeiti į lauką net, kai nėra labai šalta, tai pagalvojom, kad reikia panaudoti specialybę mano ir sukurti tas pirštines šildančias“, – sako inžinierė Modesta Mikštaitė.
Mokykloje ji žavėjosi matematika ir fizika, tad ir vėliau Kauno technologijos universitete pasirinko inžinerines studijas. Ir dabar dirba pagal specialybę – projektuoja automobilių saugumo jutiklius.
O gamykloje dvejus metus testavimo inžiniere dirbanti Aurelija po studijų aukštojoje mokykloje save išbandė ir kitose srityse, bet suprato, kad inžinerija – jos pašaukimas.
„Kiekvienas gaminys, kuris yra pagamintas, mes patikrinam, ar jis kokybiškas, ar jis padarytas pagal visus reikalavimus ir viską atitinka. Mano darbas susideda iš to, kad aš suplanuoju įrangą, kuri testuos, ją užsakau, tuomet sukonfigūruoju ir užtikrinu, kad ji teisingai veiktų“, – pasakoja inžinierė Aurelija Litvaitė.
Tačiau tokių darbuotojų kaip Modesta ar Aurelija elektronikos pramonės įmonėms labai trūksta. Nors pasidairius po bendroves plušančių moterų išties yra, moterų inžinierių čia mažoka.
„Moterų gamyboje, tam tikrose inžinerinėse srityse, tai proceso ekspertai, kokybės užtikrinimas, kokybės laboratorija – tai tos pozicijos, kurios reikalauja specifinių elektronikos žinių, techninių žinių“, – sako „Hella Lithuania“ vidinės gamyklos vadovas Mantas Skinderis.
„Jei pažiūrėtumėm konkrečiai inžinerines specialybes, atmestumėm administraciją, žmogiškuosius išteklius tai tų moterų procentas būtų mažesnis. Inžinierinėse pozicijose dirba iki 10–15 procentų“, – kalba „Continental Automotive Lithuania“ komunikacijos vadovė Ieva Koncevičiūtė.
Įmonės tikina, mielai įdarbintų inžinierėmis daugiau moterų, deja, beveik nėra pasiūlos. Kad tokia liūdna realybė, patvirtina ir aukštųjų mokyklų atstovai.
„Mano auditorijoje, deja, mergaičių yra mažiau nei vaikinų ir jų kiekvienais metais ne daugėja. Jei studentų būna tarp 60–100, tai merginų būna nuo 3 iki 5, skaičiuojame vienetais, ant rankų pirštų“, – teigia Kauno technologijos universiteto dėstytoja Neringa Dubauskienė.
Statistika liudija, kad merginos inžinierėmis nori būti vis rečiau. Prieš ketverius metus Kauno technologijos universiteto visose inžinerinėse specialybėse merginų buvo virš 10 procentų – iš 936 studentų 97-ios, pernai jau suskaičiuoti vos 7 procentai – iš 806 būsimų inžinierių – tik 57 merginos. Nors kvietimų rinktis inžineriją daug ir vaikinams, ir merginoms.
„Greičiau suranda vaikinus, jie labiau linkę patys konstruoti, ieškot tokio tipo informacijos, save mato kaip programuotojus, inžinierius, merginos apie tokias specialybes pasvarsto tik tarp kitko ir į tą reklamą neatkreipia dėmesio“, – tvirtina N. Dubauskienė.
Vis dar gajūs stereotipai, kad tai vyriškas ar purvinas darbas, nors pasižvalgius po įmones kai kurios erdvės primena kone sterilias operacines.
„Tai yra ne šiaip švara, o techninė švara, negali būti pašalinių dulkių, net statinio krūvio, tam chalatai ir skirti, nes tai gali sugadinti gaminius, o sugadinti gaminiai tokioj srity reiškia daug nelaimių“, – aiškina A. Litvaitė.
„Praktiškai visa inžinerija yra labai švarus darbas, didžioji dalis darbo prie kompiuterio, aš 80 procentų laiko praleidžiu prie kompiuterio“, – sako M. Mikštaitė.
Vis dar yra sakančių, esą moterys inžinerinėse specialybėse uždirba gerokai mažiau nei vyrai, tad gal dėl to ir nesirenka šios profesijos. Darbdaviai griauna šį mitą.
„Mokam visiems pagal gabumus, o ne pagal lytį. Kiekvienais metais peržiūrime, ar tie skaičiai atitinka, ar viskas tvarkoj“, – tikina I. Koncevičiūtė.
„Vienintelis kriterijus, kuris gali apsakyti tavo atlyginimą, pozicijos klasė, tavo žinios, kompetencijos ir užduotys, tai visiškai nesusiję ar tu esi vyras, ar moteris“, – sako M. Skinderis.
Inžinierių atlyginimai – nuo 1000 eurų į rankas pradedantiesiems, o patyrusiems iki pustrečio tūkstančio ar daugiau. Anot darbo rinkos ekspertų, inžinierių reikia vis daugiau ir jų atlyginimai stabiliai auga. Per pastaruosius 5-erius metus jie padidėjo maždaug 50 procentų, o esą artimiausius kelerius metus dar kils – bent po 10 procentų kasmet.