O iš karto po to prasidėjęs Seimo posėdis pasibaigė per mažiau nei 10 minučių – opozicija nepalaikė darbotvarkės, o valdantieji neturėjo pakankamos daugumos, todėl teko skirstytis namo, nieko nenudirbus. Situaciją Seime įvertino kadenciją baigusi prezidentė Grybauskaitė ir profesorius Vytautas Landsbergis.
Atrodo, kad kartu vienoje salėje valdantieji ir opozicija dabar gali būti tik per minėjimus. Ryte jie dar susirinko paminėti Gedulo ir vilties dieną.
Bet minėjimui pasibaigus jau rinkosi pas Seimo pirmininkę kabinete. Tartis, kaip galima užkasti karo kirvius, kurie buvo iškasti praėjusią savaitę. Opozicija iki šiol nedalyvauja parlamento posėdžiuose.
„Tikrai nemanau, kad bus aistrų“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Viskas priklauso nuo to, koks bus valdančiųjų nusiteikimas“, – kalba darbiečių frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Mazuronis.
Opozicija praėjusią savaitę bandžiusi išversti Žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką įsivėlė į statuto žaidimus, o valdantieji juos apžaidė – staigiai surengė neeilinį posėdį. Be to, opozicijos paskirti Seimo pirmininkai šį mėnesį buvo nepaskirti pirmininkauti parlamentui. Tai iššaukė pyktį.
„Sulaukti kažkokios reakcijos, o tada jau mes reaguosime. Kamuoliukas jų pusėje“, – teigia „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūnas Linas Kukuraitis.
Opozicija reikalauja, kad valdantieji sumažintų PVM maistui ir akcizus kurui, taip pat padidintų vaiko pinigus, sulygintų minimalią algą su neapmokestinamu pajamų dydžiu. Skirti 100 eurų vienkartines išmokas nepasiturintiems.
Taip pat reikalauja padidinti viešojo sektoriaus bazinius dydžius. Reikalauja pritarti Nausėdos siūlymams dėl savivaldos finansavimo ir įvertinti galimybes toliau likti pareigose Kęstučiui Navickui ir Viktorijai Čmilytei-Nielsen. Bet derybos baigėsi be didesnių rezultatų.
„Tikslas šio susitikimo nebuvo iš karto kažko sutarti, mes apsikeitėme nuomonėmis“, – aiškina valstiečių frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.
„Šiandien konkrečių sprendimų nebuvo, todėl tie visi opozicijos reikalavimai, kurie buvo surašyti, tikrai lieka“, – tikina darbiečių frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.
Valdantieji pateikė tik vieną konkretesnį pasiūlymą – pritarti po pateikimo opozicijos antiinfliaciniam paketui.
„Visas pareiškime minimas paketas, jo vertė, kaina yra apie milijardą 200 mln“, – kalba V. Čmilytė-Nielsen.
Opozicija nereikalauja atsisakyti ir partnerystės, narkotikų dekriminalizavimo ar valstybės vadovo statuso suteikimo Vytautui Landsbergiui klausimų išėmimo. Bet aptakiai įrašė, kad valdantieji prioritetą turi skirti ekonominiams ir socialiniams klausimams.
„Tai ar bus šitoje sesijoje tie trys klausimai? — Šiandien mes apie tai nekalbėjome ir nesiimsiu sakyti nei ne, nei taip“, – teigia V. Čmilytė-Nielsen.
Įdomu tai, kad kalbėtis su opozicija neatėjo nė vienas Laisvės partijos atstovas. Koalicijos partneriai sako, kad jie susirgo.
„Laisvės partija nesudalyvavo, serga ten beždžionių raupais, covidais, viskuo jie ten apsirgę, vargšai, linkime pasveikti“, – sako E. Gentvilas.
O sergančiųjų šiandien ir pritrūko. Seimui bandant pradėti posėdį, opozicija atėjo balsuoti prieš darbotvarkės tvirtinimą. Ir paaiškėjo, kad valdančiųjų yra mažiau.
Valdantieji sako dalis jų serga, todėl teoriškai šiandien daugumą turi ne jie, o opozicija.
„Taip, jie turi jėgos, kai kažkas mūsų serga įvairiom ligom, kurių aš nevardinsiu daugiau“, – kalba E. Gentvilas.
„Tokie destruktyvūs veiksmai nesudaro prielaidų kažkaip tartis, ar nusileisti, tiesiog jei opozicija naudojasi tokiomis aplinkybėmis, kad kažkas iš opozicijos suserga, sudaro blogą atmosferą bendradarbiavimui, bet tiesiog padirbėsime vasarą“, – tikina V. Čmilytė-Nielsen.
Skvernelis sako valdantieji patys kalti, kad šiandien neturėjo daugumos.
„Jeigu yra opozicija ir pozicijos sudaryta darbotvarkė, tai jie turi turėti galimybę, kaip valdančioji dauguma be jokių problemų tą darbotvarkę pasitvirtinti. Bet matom, kad taip nėra“, – sako S. Skvernelis.
Kad chaosą parlamente reikia baigti, šiandien ryte pasakė ir Dalia Grybauskaitė.
„Blogai vertinu. — O kas kaltas? — Ne, čia tai jau, manau, abi pusės turi rasti sprendimus, ir Seimo pareiga yra dirbti bei priiminėti reikalingus įstatymus“, – teigia D. Grybauskaitė.
„Labai kvailai, ką gi, Seimas atrodo prastai“, – sako Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis.
Konservatorių garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis kritikuoja opoziciją, sako ji laužo Seimo darbo. Nors jis pats 92-aisiais taip pat su bendražygiais persikėlė posėdžiauti į kitą salę ir taip blokavo parlamento darbą, kuris baigėsi išankstiniais rinkimais.
„O tie, kuriems nekantru kuo greičiau nuversti Seimą, lyg jie būtų kokie nors bliovikai, bliovikai irgi reikalavo „šalin Seimą“, tai šitie dabar tą patį daro, kaip bliovikai“, – tvirtina V. Landsbergis.
Kalbėtis dėl bendro darbo valdantieji ir opozicija ketina dar kartą rytoj. jei nesusitars, opozicija grasina į plenarinius ir komitetų posėdžius nevaikščioti.