„Po antradienio balsavimo Seimo Pirmininko kabinetas bus tuščias“, – tokius žodžius Ramūnas Karbauskis ištarė dar praėjusią savaitę.
Tačiau ateities valstiečių vedlys neatspėjo. Viktoras Pranckietis šį rytą ramiai sau iš kabineto žingsniuojan toliau vadovauti valdybos posėdžiams, o it musę kandę valdantieji priversti sukti galvas dėl koalicijos ateities. Apie tai po pralaimėto antradienio balsavimo prabilo pats R. Karbauskis.
„Aš dabar negaliu pasakyti, ar mes turime daugumą. Po šito balsavimo aš negaliu to pasakyti“, – kalbėjo R. Karbauskis.
Tam aptarti ir, R. Karbauskio žodžiais, pasižiūrėti vieni kitiems į akis bei išsiaiškinti, kuri frakcija išdavikiškai palaikė V. Pranckietį, valdantieji trečiadienį popiet rinkosi į koalicijos tarybą. Susėdę aplink stalą su pabarstytais „rojaus obuoliukais“, jie praleidžia apie pusantros valandos. Po pasitarimo R. Karbauskis išeina atgavęs pasitikėjimą.
„Turime daugumą. Galiu šiandien drąsiai pasakyti. Biudžeto priėmime matysite daugumą labai ryškiai“, – teigia R. Karbauskis.
Nors vakar valdantieji nesurinko reikalingo 71 balso V. Pranckiečiui pašalinti, pasak R. Karbauskio, biudžetą palaikys apie 80 seimūnų. Anot valstiečių lyderio, valdantieji visgi nežiūrėjo vieni kitiems į akis, ieškodami išdavikų, esą nusprendė, kad neverta.
„Mes nesiaiškinome, mes supratom tik vieną dalyką, kuris ir buvo mūsų tikslas einant į balsavimą – parodyti, kiek žmonių pas mus remia Seimo pirmininką. Jūs žinote dabar skaičius – jų yra penki. Ir dalyvavo Mišrios Seimo narių grupės nariai, tikrai ne visi yra iš mūsų koalicijos. Tai atsakymas yra duotas.“
R. Karbauskis jau pagarsėjęs savotišku požiūriu į, pasak jo, „laimėtus“ rinkimus, nors skaičiai būna priešingi.
Reaguodamas į ekspertų žodžius, kad antradienį seimūnai iš tiesų balsavo ne už V. Pranckietį, o prieš R. Karbauskį, jis irgi turi savą versiją, kas ką palaikė.
„Jeigu tai buvo „prieš“ mane, tai 11 „prieš“ mane, 63 „už“ mane… Kaip ir ne taip baisu.“
Valstiečių pirmininkui dėl koalicijos tvirtumo antrina ir socialdarbiečiai.
„Aš manau, kad biudžetui bus pritarta. Balsavimas dėl Seimo pirmininko nebus adekvatu balsavimui dėl biudžeto“, – pasakoja socialdarbietė Irena Šiaulienė.
O jau anksčiau V. Pranckiečiui palaikymą išreiškęs premjeras prabilo, kad šį balsavimą reikėtų palikti užmarštyje.
„Bent jau nebežlugdyti Seimo institucijos autoriteto, užtenka kaltų ieškoti. Situacija buvo prognozuotina, kad gali taip baigtis. Džiaugiuosi, kad Seimo Pirmininkas bent jau remia Vyriausybę, Vyriausybės programą, dar vienas balsas „už“, kai reikės balsuoti svarbiausiais Vyriausybės klausimais“, – teigia Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.
Tiesa, chaosas pačioje koalicijoje nesibaigia. Trečiadienį iš koalicijos išmesta „Tvarkos ir teisingumo“ partija, nes Seime jos paprasčiausiai nebeliko, nariams sukūrus kitą frakciją. Taigi tarp valdančiųjų nebėra Remigijaus Žemaitaičio, tačiau šis nesitraukia iš Seimo vicepirmininkų, tad greičiausiai ir dėl jo posto bus balsuojama salėje.
O štai socialdarbiečiai jau prarado viltis gauti Seimo vadovo postą, nors tai numatyta koalicijos sutartyje. Klausiami, kokio kito posto norės mainais, jie nesako, nors akivaizdu, kad realiausias – Ekonomikos ir inovacijų ministro postas, kurį po mėnesio užleis eurokomisaru tapsiantis Virginijus Sinkevičius.
„Nėra kol kas laisvo ir nereikia anksčiau laiko ką nors gimdyti. Ateis laikas – bus ir vaikas“, – mano I. Šiaulienė.
Nežinomųjų dėl koalicijos ir ypač biudžeto – dar daug. Štai socialdarbiečiai ir Lenkų rinkimų akcija neatsižada savo reikalavimo daugiau nei numatyta dabar didinti „vaiko pinigus“. Neaišku, kaip baigsis su automobilių taršos, nekilnojamojo turto, bankų aktyvų mokesčiais.
Nors valstiečiai aiškina, kad padėtis valdoma, taip neatrodo ne tik daliai ekspertų. Karčių žodžių ne tik dėl biudžeto, bet ir chaoso dėl V. Pranckiečio negaili ir kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Visa Seimo situacija kuo toliau, tuo atrodo prasčiau. Seimas elgiasi destruktyviai, nesugeba priimti reikalingų valstybei, ypač turint galvoje, kad ekonomikos lėtėjimas nusimato globalus. Asmeninių ambicijų karai tikrai žemina patį Seimą. Manau, kad mūsų rinkėjas mato ir nepamirš Seimo darbo kokybės per rinkimus 2020 m“, – pasakoja kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.
R. Karbauskis krapšyti V. Pranckiečio iš posto bent artimiausiu metu nežada, o kompromisus dėl biudžeto valdžiai teks rasti per mažiau nei du mėnesius.