Už ne vieną finansinį nusikaltimą teistas Šeimos gynimo maršo organizatorius ir politinis interneto veikėjas Antanas Kandrotas, žinomas pravarde Celofanas, neatsigina teisėsaugos dėmesio. Žymus „YouTube" tinklaraštininkas Paulius Mikolaitis dėl Šeimų maršo aktyvisto dar rugsėjį parašė pareiškimą policijai dėl viešo skatinimo sužaloti blogerį ir jo draugę Gabrielę.
Su Antanu Kandrotu siejamame feisbuko puslapyje „Knygnešys“ pernai vasarą pasirodė publikacija – konkursas, kuriuo kviečiama nupurkšti ašarinėmis dujomis Paulių arba jo merginą ir laimėti 500 eurų.
Nuotraukoje matyti dujų balionėlis, Pauliaus ir jo draugės Gabrielės nuotraukos. Nors Gabrielės veido nesimato, ji puikiai atpažįstama, nes rankose laiko jų šunį, o nuotrauka paimta iš jos socialinių tinklų paskyros.
Paulius Mikolaitis sako, kad tokia pikta publikacija pasirodė dėl to, kad blogeris nepraleisdavo progos Celofaną pašiepti komentaruose, o šis taip bandė atkeršyt.
„Žmogus tiesiog nebeturi ką daugiau pasakyti, jis absoliučiai kapituliavo, nebeturi kažkokių kontrargumentų, ir vieninteliai jo įrankiai likę yra bandyt man įkast per kažkokius artimus žmones“, – sako P. Mikolaitis.
Tinklaraštininkas sako, kad toks įrašas jį įbaugino, labai pergyveno dėl mylimosios sveikatos.
„Po to kai buvo paskelbta ta publikacija, visą mėnesį vežiojau draugę iš darbo į namus nuo durų iki durų ir visą mėnesį neleidau jai vienai vedžiot šuns. Tas buvo momentas. O aš, tai man nieko neatsitiks, tas vaizdo įrašas buvo tik tam, kad informuot visuomenę apie tai, koks tai žmogus, kas tai per atvejis“, – kalba P. Mikolaitis.
Pats Antanas Kandrotas kaltę neigia. Sako jokių publikacijų nerašė, o „Knygnešio“ profilio neadministruoja.
„Aš tikrai tokio posto nerašiau, aš apskritai neadministruoju knygnešio kanalo, jie net to nesupranta, jie nesupranta, kad kanalus gali prižiūrėti ne vienas administratorius o keli, gali būti samdomos įmonės ir taip toliau“, – teigia Antanas Kandrotas-Celofanas.
Tačiau paties Antano Kandroto asmeniniame „Facebook" profilyje ir jo paties publikuojamose ekrano nuotraukose Antanas Kandrotas skundžiasi, jog naujienų portalas 15min.lt pažymėjo vieną iš jo administruojamo „Facebook" puslapio „Knygnešys" publikacijų, kaip melagingą.
Aiškiai matosi, jog jis gauna visus pranešimus apie pasikeitimus „Facebook" puslapyje „Knygnešys" – matomi trys pranešimai dėl faktų patikrinimo ir yra informuojamas „Facebook" puslapio administratorius, dėl to, prie kiekvieno pranešimo yra Antano Kandroto nuotrauka.
Taip pat aiškiai matosi, kad kitas „Facebook" vartotojas nori sukurti publikaciją į „Facebook" puslapį „Knygnešys", tačiau tą publikaciją turi patvirtinti Antanas Kandrotas ir tokias teises turi tik „Facebook" puslapio administratoriai.
Turintis jau 9 baudžiamąsias bylas Celofanas sako, kad postą tinklaraštininkas Paul de Miko galėjo ir suklastoti.
„Aš galvoju, gal net išvis jie tą postą nusipiešę, susikūrę, kad galėtų padaryti kažkokią provokaciją prieš „Knygnešio" kanalą, ar reportą, kažką jie sugalvoję, nes jeigu būtų rimti įrodymai, tegul atneša antstolio konstatuotą faktą, kad būtų koks įrodymas, tegul deda faktus ant stalo“, – kalba Celofanas.
Tačiau, anot Generalinės prokuratūros, faktas, kad publikacija egzistavo – neginčytinas.
„Šiuo gi atveju drįsčiau abejoti teiginiu, kad yra nežinoma, ar buvo toks įrašas arba kitas grasinantis turinys paskalbtas. Yra kitų duomenų trūkumas, kuris neleidžia tęsti tyrimo“, – teigia Generalinės prokuratūros komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė
Policija nesugebėjo nustatyti, kad skandalingą įrašą parašė pats Celofanas ir bylą sustabdė.
„Mūsų teisėsaugos institucijos kibernetinėj erdvėj yra visiškai nekompetentingos ir jos siunčia žinutę, kad gali susikurti „Facebook" puslapį, nepasivadint savo vardu, ir nors kiekvieną dieną grasint prezidento nužudymu ir tau nieko nebus, taip išeina. Keista“, – sako P. Mikolaitis.
Pasak teisininko, advokato Artūro Jucevičiaus, ikiteisminio tyrimo pareigūnai, atliekant tyrimą, nustatant, kas parašė nusikalstamą publikaciją iš „Knygnešio“ profilio, galėjo paprasčiausiai kreiptis į „Facebook".
„Facebook" vienareikšmiškai pasakytų, kokie asmenys buvo prisijungę, kas turėjo teisę administruoti, kadangi norint administruoti puslapį turi pateikti savo duomenis – telefoną, el. paštą, vardą pavardę, ir pagal tai galima nesunkiai identifikuoti asmenį. Tai būtų pats užtikrinčiausias įrodymas ir atsakymas, kas įkėlė. Antras dalykas, ką galima daryti – autorystės ekspertizė. Paima kažkokį tekstą, šiuo atveju šitą postą ir palygina su kažkokio asmens ankstesniais tekstais, ir pasako ar atitinka šitos ekspertizės pakankamai tikslios, jei ne tikslios – būtų vienas iš įrodymų“, – tikina advokatas Artūras Jucevičius.
Advokatas nustebęs, kad tokia byla nepraėjus 3 mėnesiams buvo sustabdyta.
„Tas nusikaltimas yra ne tik prieš eilinį žmogų, bet ir prieš masines informacijos priemones, žiniasklaidą, bandymas tokiais būdais, grasinimais užslopinti kitokią nuomonę, tas netoleruotina, tai man keistai skamba, kad tas ikiteisminis tyrimas buvo sustabdytas ir aš nukentėjusiojo vietoje tikrai atlikčiau visus veiksmus, ir prokuroro vietoje, kad būtų nustatyti asmenys, kurie grasino susidoroti su tinklaraštininku“, – sako A. Jucevičius.
Nepaisant, kad ši byla sustabdyta, kalėjime jau sėdėjęs Celofanas įtariamas ir viešai grasinus susidoroti su LRT žurnaliste Indre Makaraityte. O ir be šios šiuo metų turi dar 7 bylas. Už viena jų – padėjimą iššvaistyti svetimą turtą, Kandrotas jau pripažintas kaltu ir nubaustas 10 mėnesių laisvės atėmimo, tačiau šį nuosprendį kaltinamasis apskundė.