Tačiau specialistai įspėja: melagingi skambučiai gali baigtis milžiniškomis baudomis ar net laisvės atėmimu.
112 skambutis:
– 112.
– Labas rytas. Gal galima pagalbos išsikviesti? Jeigu įmanoma.
– Kokios gi?
– Cigarečių norėčiau.
– Jūs gal juokaujat?
– Ne, nejuokauju…
Pernai bendrajame pagalbos centre atsakyta į daugiau nei du milijonus skambučių. Tačiau daugiau nei milijonas jų – panašūs į aukščiau girdėtus. Tokios, su skubios pagalbos šauksmu visai nesusijusios užklausos, – bendrojo pagalbos centro kasdienybė:
– 112.
– Koks jūsų malonus balsas.
– Ačiū.
– Ką jūs veikiate?
– Dirbam.
– Mmm...
– O jūs ką veikiate?
– Geriu.
Kitas skambutis:
– Tarnyba 112, klausau jūsų.
– Labas vakaras. Čia policija?
– Taip, dėstykit, kas nutiko.
– Galėčiau išsimiegoti pas jus? Nes neturiu kur miegoti.
– Ne, ne viešbutis tamsta.
Dar vienas skambutis:
– 112.
– Kas man uždarė Facebooką? Kaip čia galėjo būti?
–112 policija, greitoji, gaisrinė.
– Kas man uždarė feisbuką, Jėzau, Jėzau.
– Kreipkitės į feisbuką ir aiškinkitės.
Bendra 2019 metų pokalbių įrašų trukmė siekė 35,4 tūkst. valandų. Norint juos visus perklausyti prireiktų 4 metų. Pasak ne vienerius metus Bendrajame pagalbos centre dirbančio specialisto, didelė skambinančių dalis ne tik, kad skambina be priežasties, tačiau dažnai dar ir puola jų mokyti.
„Geranoriškam skambinančiajam paprasta išaiškinti, kad ne čia pataikei, o kitas aiškina, kad tu čia mane būtinai junk ir neklausinėk čia. Ko tu čia aiškini? Jis geriau žino už mūsų pareigūnus, kaip jam elgtis ir kaip mes turime elgtis. Tokie tikrai išmuša iš vėžių, negana to, kad jis gaišina tavo laiką, tai dar tave ir dirbti moko“, – sako jaunesnysis specialistas Rytis Kryžanauskas.
Štai dar vieno skambučio pavyzdys:
– Norėčiau parvažiuoti namo. Aš dabar esu Lazdynų ligoninėj, stotelėj.
– 118 skambinkit, taksi, informacija.
– 118?
– Taip.
– Bet aš neturiu pinigų.
– Ponas, policija, taksi paslaugų neteikia.
– Matot, aš tai jums moku mokesčius. Jus išlaikau.
Dar viena pokalbio nuotrupa:
– Ar jūs girdit mane? Jeigu žmonės važiuoja per raudoną šviesoforą, gali įvykti eismo nelaimė. Aš tik jums sakau…
– Aš jums irgi sakau, kad policija nevažiuoja į neveikiančius šviesoforus.
Tarnybų iškvietimas žinant, kad pagalba iš tiesų nereikalinga, užtraukia baudą nuo 200 iki 2000 eurų.
Melagingas pranešimas apie gresiantį pavojų ar įvykusią nelaimę gali būti baudžiamas viešaisiais darbais, bauda, ar net kalėjimu iki vienerių metų.
– 112.
– Bomba yra Pasvalio autobusų stoty padėta.
–Kurioj vietoj?
– Visose.
Pasak budinčių pareigūnų, sunkiausia tokiais atvejais nustatyti, ar skambutis vertas dėmesio, ar tai vis dėlto tik girto ar psichiškai nestabilaus asmens svaičiojimai. Kartais iš skambinančiojo lūpų pasigirsta informacija, kuri, nors ir skamba, kaip iškrypusi fantazija, deja, pasirodo, yra tikra.
Pranešimo turinys skambėjo taip: „Lietuvoj, toks įvykis. Vat, aš matau, kaip atvežė moterį, išmetė, apdėjo šakoms ir uždegė."
„Tada pradedi uždavinėti tuos klausimus, kad nustatytum, ar tikrai čia taip gali būti. Kai matai, jei logiškai atsakinėja, tai ir sureaguoji“, – pasakoja jaunesnysis specialistas Rytis Kryžanauskas.
Vyras kalba apie Verkių parke šią vasarą nužudytą moterį. Jos kūną įtariamoji vėlyvą rytą nusprendė padegti gana viešoje vietoje. Vietinė gyventoja išvydo ir pagalbos centrui pranešė matanti, kaip iš visureigio moteris ištraukė žmogaus kūną, apdėjo jį šakomis ir padegė.
Daugiausia pranešimų, kaip ir ankstesniais metais, sulaukė policija – jiems skambinta kiek daugiau nei pusę milijono kartų, antroje vietoje greitoji – skambinta apie 400 tūkstančių kartų, gaisrininkai pernai iškviesti 33 tūkstančius kartų.