Joe Bideno pirmojo prezidentinio vizito mūsų žemyne pirmąja stotele tapo Rytų Anglijoje esanti Mildenholo Karališkųjų oro pajėgų bazė. Susitikęs su čia dislokuotais amerikiečių karo lakūnais Joe Bidenas, uždavė toną visam savo vizitui.
„Vykstu į Didįjį septynetą, tuomet į NATO ir susitikti su ponu Putinu. Pasakysiu jam ką noriu, kad jis žinotų. Ir visos šios kelionės metu aiškiai sakysime: JAV sugrįžo. Ir pasaulio demokratijos kartu įveiks sunkiausius iššūkius“, – sakė J. Bidenas.
Čia pat iš prezidento lūpų nuskamba ir perspėjimai Rusijai nutraukti kenkėjišką veiklą ir viltis, kad santykiai su Maskva gali būti stabilūs ir prognozuojami, ir svarbi žinia mums – gyvenantiems prie agresyvios kaimynės: „Briuselyje patvirtinsiu, kad mūsų įsipareigojimas Aljansui ir 5 straipsniui yra uolos tvirtumo.“
Tačiau prieš derybas su NATO partneriais Briuselyje ir susitikimą su Putinu – laukia trys dienos įtemptų susitikimų Didžiojo septyneto formatu Kornvalio Karbis Bėjuje – pietvakarių Anglijoje. Čia jau kelias dienas išsijuosęs dirba saugumas, o kai kurie vietiniai verslininkai ir žvejai skundžiasi, kad sutriko jų įprastas darbo ritmas. Svarbiausios Didžiojo septyneto susitikimo temos – išeitis iš pasaulinės pandemijos, prekyba, Rusija, Kinija ir klimato kaita.
Už kelių kilometrų nuo lyderių susitikimo vietos protestuotojai net įrengė galingojo septyneto skulptūrą iš įvairių, daugiausia elektronikos atliekų. Tikisi, kad lyderiai pagaliau imsis veiksmų mūsų planetai išsaugoti.
Amerikos prezidentas Britanijoje žada susitikti ir su Karaliene Elžbieta II-ąja, ir skelbia nupirksiantis ir padovanosiantis viso pasaulio šalims 500 mln. dozių Pfizer vakcinos. Tuo metu britų premjeras iš Bideno turėtų sulaukti priekaištų dėl netvarkos Airijoje po Brexito. Šiaurės Airijoje tvyro įtampa dėl prekių patikrinimų prie sienos su likusia Britanija, bet britų premjeras tikisi, kad kalbos apie Brexit neužgoš darbotvarkės.
Britus dėl problemų su prekių patikra Šiaurės Airijoje kritikuoja ir ES. Bendrija po septyneto diskusijų tikisi ir globalaus pandemijos įveikimo plano.
„Turime žinoti iš kur ji atsirado, kad išmoktume pamokas ir sukurtume priemones, kad tai daugiau nepasikartotų“, – sako Europos Komisijos prezidentė Ursula Von Der Leyen.
„Rusija bus vienas svarbiausių klausimų. Didžiojo septyneto partneriai apie Rusijos griaunamuosius veiksmus mąsto panašiai“, – teigia Charlesas Michelis, Europos Tarybos vadovas.
Tuo metu Šveicarija jau ruošiasi būsimam Joe Bideno susitikimui su Vladimiru Putinu Ženevoje. Amerikos ir Rusijos prezidentai susitiks štai šioje vaizdingoje 18 a. viloje „La Grange“. Jau kelias dienas šioje teritorijoje zuja darbininkai, o atitvarus į Ženevą teko vežti net iš kitų Šveicarijos miestų. Tiesa iš Bideno ir Putino susitikimo daug nesitikima. Nebent minimalaus įtampos sumažėjimo.
Beje būtent Ženevoje 2009 m. JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton ir Rusijos užsienio reikalų ministras Lavrovas spaudė santykių „perkrovimo“ mygtuką.
Ženevos ežero pakrantėje prieš kito trečiadienio susitikimą turėtų būti dislokuota ir priešlėktuvinė gynybos sistema. O Šveicarų žiniasklaida praneša, kad Rusijos delegacijai nepatiko pirma planuotas prezidentų asmeniškas pasivaikščiojimas parku, mat rusų pareigūnai bijo ilgai palikti Putiną be priedangos.