Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos direktorė išvadoms neprieštarauja, tačiau dar atlieka savo tyrimą, tad neaišku, ar vaiko atskyrime dalyvavę specialistai sulauks nuobaudų. Tiesa, dėl paties vaiko atplėšimo nuo mamos kontrolierė priekaištų neturi – esą kitaip nebūtų įvykdytas teismo sprendimas.
Tyrimo ėmėsi Vaiko teisių kontrolieriaus tarnyba
Berniuką vaiko teisių specialistai teismo sprendimu tąkart perdavė tėčiui, tačiau grubūs tarnybos atstovų veiksmai sulaukė didžiulės kritikos lavinos.
Pasak E. Žiobienės, vaiko atskyrimą specialistai atliko netinkamai, trūko kompetencijos ir profesionalumo. Procesas truko per ilgai, todėl berniukas patyrė stresą ir stiprius išgyvenimus. O tarnyba turėjo užtikrinti, kad neigiamų pasekmių būtų kuo mažiau.
„Labai svarbu pokalbis su pačiu vaiku, paaiškinant vaikui, kas bus daroma ir kodėl, kokios pasekmės po to laukia. Specialistai turėtų labai aiškiai suprasti, ar žmonės suprato, kas jiems buvo pasakyta“, – TV3 žinioms tikino E. Žiobienė.
„Pats procesas buvo per ilgas, pasiruošimo trūko, koordinacinių veiksmų, tiek tarp vaiko teisių specialistų, tiek bendradarbiaujant su policija. Tai matome, kur turime augti“, – sakė Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Pasigedo komunikacijos tarp darbuotojų
Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė su kontrolierės išvadomis sutinka. Kadangi mama su sūnumi slapstėsi ir buvo surasti pajūryje, įvykdyti teismo sprendimą teko Palangos specialistams. Tad esą pritrūko komunikacijos tarp darbuotojų.
„Nauja situacija buvo būtent Palangos miesto kolegoms, kurie turėjo atlikti veiksmus. Tikrai ta situacija nestandartinė, bet ką tai parodė – kad gali būti tokios situacijos, gali pasitaikyti ir mes turime tam pasiruošti“, – įsitikinusi I. Skuodienė.
Motina sūnaus nesutiko perduoti gražiuoju. E. Žiobienė aiškina, kad tokiu atveju turėjo dalyvauti psichologas.
„Tam ir reikėtų pasitelkti tiek psichologą, tiek kitus specialistus, kurie nuramintų esamoj situacijoje tiek vaiko tėvus, tiek vaiką“, – pridėjo E. Žiobienė.
„Daryčiau išvadą, kad kolegos nesitikėjo, kad situacija gali būti tokia sudėtinga“, – sakė I. Skuodienė.
Tiesa, dėl labiausiai visuomenę papiktinusių tarnybos atstovų veiksmų – vaiko atplėšimo nuo motinos – kontrolierė priekaištų neturi. Ir ji, ir Ilma Skuodienė tikina, kad tarnyba privalėjo vykdyti teismo sprendimą, o kitų būdų nebuvo – palikus vaiką su motina, ji esą galėjo vėl pasislėpti.
„Pagal turimą informaciją, be fizinio kontakto atskyrimo nebūtume pasiekę rezultato, kurio atvyko kolegos į nurodytą vietą ir su nurodyta užduotimi“, – sakė I. Skuodienė.
Ar vaiką atskyrę darbuotojai padarė nusižengimų, pasak E. Žiobienės, turi atsakyti pati tarnyba.
„Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba turi įsivertinti savo specialistus toje konkrečioje situacijoje, kurioje jie buvo, spręsti tų tiek kvalifikacijos kėlimo klausimą, tiek vertinti jų atliktą darbą“, – teigė E. Žiobienė.
Ar darbuotojai sulauks nuobaudų, I. Skuodienė tikina atsakysianti po savo tyrimo, kurį žada baigti artimiausiu metu.
Tėvų skyrybų drama, pasibaigusi tokiu vaizdu – klykiantis mažametis, kurį vaiko teisių specialistai su policija bando jėga atplėšti nuo motinos – socialiniuose tinkluose žaibiškai išplito gruodžio pradžioje, nors filmuotas jis rugsėjį. Jį paviešino pati vaiko mama.
Berniuką vaiko teisių specialistai teismo sprendimu tąkart perdavė tėčiui, tačiau grubūs tarnybos atstovų veiksmai sulaukė didžiulės kritikos lavinos. Tyrimo ėmėsi Vaiko teisių kontrolieriaus tarnyba – ir skelbia išvadas.
Visą žinių reportažą žiūrėkite straipsnio viršuje.