Šiaulių Respublikinėje ligoninėje koronavirusu užsikrėtusi 39-erių metų šiaulietė guli jau savaitę. Šiuo metu moteris jaučiasi gerai, tačiau ir antras kartotinis tyrimas parodė, kad moteris vis dar yra užsikrėtusi koronavirusu. Spėti, kiek užkratas moters organizme išliks, medikai nedrįsta. Tačiau gali būti, kad šiaulietei galutinai ir nepasveikus, jį jau pirmadienį bus paleista namo.
„Dabar, kad ir tie tyrimai jos yra teigiami, ji gali dar užkrėsti. Bet tikrai žmonės gali būti izoliuojami namuose, jinai turi tokias sąlygas. Tai tikrai tarsis ligoninė ir vertins kada ją galima išleisti net ir be tų dviejų neigiamų testų“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Bijantis koronaviruso išplitimo Aurelijaus Vergyos ministerija savivaldybėms nurodė skelbti kito viruso – gripo epidemiją. Mat toks paskelbimas šeimos gydytojams nedarbingumo pažymėjimus pacientams leistų išduoti nuotoliniu būdu. O pačios savivaldybės galės lengviau riboti ugdymo įstaigų darbą.
Taip pat koronaviruso grėsmės akivaizdoje Vyriausybė svarsto ir apie tam tikrų medicininių prekių eksporto ribojimą. Tai galėtų būti vaistiniai preparatai, skirti simptominiam gydymui.
„Galimai bus apribojimas valstybės kai kurių prekių išvežimo iš Lietuvos. Tai gali būti kai kurių vaistų, vaistinių preparatų, kad suvaldyti reikiamu laiku situaciją“, – pasakoja Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paaiškina, kad tarp šių prekių būtų ne tik vaistiniai preparatai, bet ir medicininės kaukės, vienkartiniai instrumentai bei kitos apsaugos priemonės:
„Šiandien specialistai turi įvertinti, kokie medikamentai būtų naudojami simptominiam gydymui ir kokių nebūtų galima išvežti iš Lietuvos. O kitos priemonės asmens apsaugos – tai yra pirštinės, chalatai, respiratoriai, kurių realiai nelabai yra ką išvežti.“
Dėl koronaviruso protrūkio Užsienio reikalų ministerija ir toliau rekomenduoja laikinai nevykti į Šiaurės Italiją, Kiniją ar Pietų Korėją. O štai keliaujant į Europos Sąjungos ir Šengeno erdvės šalis bei Jungtinę Karalystę rekomenduojama imtis atsargos priemonių. Būti akylesnies bei labiau saugotis užkrato diplomatai pataria ir vykstantiems į Baltarusiją. Kaimynė skelbia turinti 6 koronaviruso atvejus. Į Lietuvą užsukantys Baltarusijos piliečiai sako prisibijantys koronaviruso. Štai vilkiko vairuotojas Vadimas pasakoja neseniai keliavęs po Italiją, Prancūziją, o dabar per Lietuvą grįžtantis namo į Baltarusiją.
„Na, kaip nebijau, pas mane trys vaikai namuose, gerai, kad tik jie lengviau perserga, dabar aš grįšiu namo. Aišku, aš saugausi, tačiau duoti tyrimų juk aš negaliu, niekas jų iš manęs nepaims, be jokių simptomų. Saugojuosi, bet vis tiek grįžtu namo“, – teigia baltarusis Vadim.
„Aišku, baisu susirgti, juk vakcinų nėra, aš šiandien jau penkis kartus ploviau rankas, nors įprastai kelis kartus plaunu“, – kalbėjo rusas Sergej.
„Aš kaip ir nebijau, ypatingos nuomonės neturiu“, – sako baltarusis.
Ne paslaptis, kad baltarusiai ir rusai jau yra etatiniai Lietuvos prekybos centrų lankytojai. Jie čia plūsta ir apsiprekinti, ir papramogauti. Prekybininkai tikina dėl koronaviruso nuolatos dezinfekuojantys turėklus, pirkinių vežimėlius.
O štai per mėnesį į prekybos centrą aplanko šimtai baltarusių, kurie yra pasiruošę čia išleisti savo pinigus.
„Sausio mėnesį mes fiksavome Baltarusijos lankytojų išleidžiamą pinigų sumą, kad jinai augo ir augo apie 30 procentų, o jau vasario mėnesį matėme, kad Baltarusijos lankytojų pinigų suma pakrito apie 10 procentų lyginant su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu. Taigi iš to galime spręsti, kad rekomendacijos mažiau keliauti, įtakojo žmonių sprendimą mažiau atvykti“, – pasakoja rinkodaros vadovė Vilma Banienė.
Lietuvos pareigūnai pasienyje su Baltarusija ir Kaliningradu dėl koronaviruso grėsmės sako stebintys sieną kertančius piliečius. Tiesa, stabdomi tik dalis atvykėlių ir tai tik informacijos suteikimui, mat vertinti įvažiuojančių kaimynų būklės pareigūnai sako nesantys įgalioti.
„Nuo vakar dienos vykdydami operacijos centro vadovo nurodymus, pas mus visuose kontrolės punktuose ten, kur nedirba Nacionalinės visuomenės sveikatos centro atstovai arba kariškiai, Valstybės sienos apsaugos pareigūnai renka informaciją, vykdo tų asmenų stebėjimą ir teikia konsultacijas ir informacijas pagal kompetencijas“, – teigia vadas Rustamas Liubajevas.
Kol kas Lietuvoje yra užfiksuotas vienas koronaviruso atvejis, iš viso jau atlikta 226 tyrimai dėl įtariamo koronaviruso. Beje, Estija šiandien paskelbė apie trečią koronaviruso atvejį. Talino gyventojas užkratą, panašu, atsivežė po viešnagės Italijoje. Latvijoje – pripažintas koronaviruso atvejis kol kas tik vienas.