Vis tik Australijos gatvėse – ne vien šventinės nuotaikos. Tūkstančiai gyventojų Sidnėjaus gatvėse išėjo išreikšti palaikymą čiabuviams aborigenams ir sausio 26 d. dieną vadina ne švente, o genocido pradžia.
Prasideda Australijos gimtadienis – į Sidnėjaus uostą plaukia šventiniai laivai. Australijos dienos proga jie išpuošti vėliavomis, o jais plaukiantys žmonės nusiteikę švęsti nacionalinę šventę, kuri mini 235-ąsias britų karališkojo laivyno prisišvartavimo Sidnėjaus krantuose metines.
Šimtai australų sausio 26 dieną mini dar kitaip – jie šoka į vandenį ir dalyvauja šventiniame plaukimo renginyje.
Australijos gimtadienio proga – ir iškilminga vėliavų pakėlimo ceremonija. Skambant nacionaliniam himnui, kyla Australijos nacionalinė, šalies aborigenų ir Toreso sąsiaurio vėliavos.
Vėliavų pakėlimo ceremonija šalies sostinėje Kanberoje skirta pagerbti čiabuvius, kurie Australijos žemėse gyvena mažiausiai 65 tūkstančius metų.
„Šiandien, susirinkę švęsti kitą mūsų didžiulės ir įvairios visuomenės sėkmės istorijos skyrių, supraskime, kad turime privilegiją dalintis žemynu su seniausia pasaulio kultūra“, – teigia Australijos premjeras Anthony Albanese.
Tiesa, jei Kanberoje susirinkę australai džiaugiasi tokiomis sveikinimo salvėmis, kiti kalbomis apie tautų ir genčių įvairovės šventę netiki. Tūkstančiai išėjo į Sidnėjaus gatves norėdami pasakyti, kad ši šventė yra ne kas kita, o britų „invazijos diena“.
„Tai yra dienų, kai jie pradėjo žmonių prievartavimą ir genocidą, pradžia“, – kalba protestuotoja Amelia Kraszewski.
Protestuotojai ne tik išdidžiai neša aborigenų vėliavas, bet ir plakatus, kurie skelbia, kad nereiktų didžiuotis genocidu. Tokiais protestais jie siekia ne tik išreikšti palaikymą čiabuviams aborigenams, kurių atvykėliai XIX amžiuje išžudė daugiau nei milijoną, bet ir oficialiai pakeisti šios dienos pavadinimą į „Invazijos dieną“.