Apie visa tai naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Vilniaus universiteto docentas, komunikacijos ekspertas Mantas Martišius ir karybos ekspertas Darius Antanaitis.
Pakalbėkime apie 2024 m. Jungtinėse Amerikos valstijose vyksiančius rinkimus. Pagrindiniu respublikonų favoritu yra laikomas buvęs, galbūt ir būsimas, prezidentas Donaldas Trumpas. Praeitą savaitę jis davė interviu NBC televizijai ir pasakė, kad šitą karą išspręstų per 24 valandas. Pone Martišiau, kiek yra baimės, kas bus kitas Jungtinių valstijų prezidentas, kiek tai gali veikti karo eigą, nes yra pokalbių, kad galbūt Ukraina bus spaudžiama derėtis?
M. Martišius: Manau, čia yra dvi baimės. Iš tikrųjų, pasikeitusi administracija gali būti nusiteikusi priešiškai tolesniam finansavimui, juo labiau, JAV yra karo teoretikų, strategijos teoretikų, politologų, kurie sako, kad JAV interesas yra Ramiajame vandenyne, karas Ukrainoje atitraukia mūsų dėmesį, remdami Ukrainą susipriešinam su Rusija, kuri gali būti potenciali sąjungininkė.
Turime pripažinti ir tai, kad nemaža dalis JAV gyventojų yra įsiutę, jie mato, kad kas bevyktų, problemą turi spręsti amerikiečiai, pasitelkdami savo kariuomenę, žvalgybą, finansus, o visi kiti – atsipūtę. <...> Be to, jie turi labai blogas patirtis: Iraką ir Afganistaną. Pinigų sumokėta daug, o rezultatas labai menkas. Bet kuris amerikietis gyvenantis vidury Amerikos sako: man trūksta pinigų, duokit pinigus man.
Kita problema ta, kad D. Trumpas, pasakęs, kad rinkimai suklastoti ir, jog jis jų nepripažįsta, atvėrė Pandoros skrynią. Dabar bus rinkimai ir, sakykime, kad juos laimi D. Trumpas, o Joe Bidenas pasako: rinkimai suklastoti, aš jų nepripažįstu. Prieš 4 metus viskas baigėsi su šiokiais tokiais pasistumdymais, buvo pralieta kraujo, bet niekas nežino, kaip bus dabar. Kai jie išsidrąskys, gali būti, kad pasakys: mes per daug poliarizuoti kaip valstybė, turime labiau susitelkti į save, mažiau į Ukrainą.
Pone Antanaiti, jeigu ateitų kita administracija ir Vašingtone atsirastų požiūris, kad reikia nutraukti paramą, tai jau būtų tragedija?
D. Antanaitis: Praktiškai 50 proc. mažesnė parama ir tiek. 50 proc. mažiau šovinių, 50 proc. mažiau tankų, 50 proc. mažiau artilerijos. Mes esame linkę svarstyti apokaliptinius variantus, kas būtų, jeigu būtų. Aš esu linkęs žiūrėti iš inžinerijos perspektyvos – vienu metu spręskime vieną problemą, nes, jeigu galvosime, kas būtų, jeigu būtų, mums – „čiku raku“.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.