Kai kurios telekomunikacijų bendrovės naujovei prieštarauja. Esą verslams ji kainuos milijonus, vartotojams apsunkins gyvenimą, o žmonių neapsaugos nuo internetinių sukčiavimų, kurie dabar smarkiai išpopuliarėję.
Sukčių skambutis senolei Kazimierai jau yra tapęs interneto folkloru. Šiuo atveju pagal klasikinį scenarijų skambinę telefoniniai sukčiai prisistatė policijos tyrėjais ir pasakė, kad sulaikė moters sūnų.
Nuo pat pirmų pokalbio sekundžių ima aiškėti, kad Kazimiera sukčiams ne toks ir lengvas grobis. Neaišku, ar senjorė išties negirdėjo ir nesuprato, ką jai sako nusikaltėliai, ar perkandusi jų schemą linksminosi.
Telefoniniai sukčiai niekur nedingę ir dabar, jie sugalvoja vis išradingesnių būdų, kaip išvilioti iš žmonių pinigų.
Pavyzdžiui, Šiaulių policija pasidalino šiaulietės skambučio įrašu, kuriame sukčiai taip pat prisistatė policijos pareigūnais. Jie sakė turintys įtarimų, kad bankas paviešino gyventojos duomenis kažkokiems niekadėjams, kurie vos nepavogė iš jos pinigų.
Policininką imituojantis nusikaltėlis prašė tučtuojau suteikti visus bankinius prisijungimo duomenis, žadėjo greitai viską sutvarkyti.
„Prašom aiškiai, rišlia kalba pateikit seną vartotojo identifikavimo numerį. Dabar atjungsim seną numerį nuo PIN kodų generatoriaus, sugeneruosime naują, jį aktyvuosime, kad vėliau leistų prisijungti prie elektroninės prieigos“, – moteriai aiškino sukčius.
Telefoniniai sukčiai dažniausiai tokiems skambučiams naudoja išankstinio mokėjimo SIM korteles, kurias anonimiškai nusiperka parduotuvėje ir gali paprasčiausiai panaudoti ir išmesti.
Seime parlamentaras Mindaugas Skritulskas pateikė įstatymo projektą, pagal kurį tokios kortelės būtų privalomai registruojamos. Dabar projektui pritarė Vyriausybė.
„Tai yra stipri užkardymo priemonė, darant nusikalstamas veikas, nes žinome, kas yra abonento turėtojas. Ne veltui tokios šalys kaip Vokietija, Lenkija eina būtent šiuo keliu, yra fiksuojamas abonentas“, – tikino konservatorius Mindaugas Skritulskas.
O štai gyventojai apie tokį pasiūlymą kalbėjo taip:
„Aš tai manau, kad reikia, nes skambinėja kažkokie rusai, o tu net negali priduot numerio policijai.“
„Reikia apsaugos, kad anonimiškai negalėtų skambinti, nes, kaip žinia, ir kalėjimuose naudojasi tomis SIM kortelėmis.“
„Sumažėtų tikimybė, kad hakeriai užpuls žmogų, apvogs senesnius žmones.“
Per 7 šių metų mėnesius policija pradėjo jau 2,5 tūkst. ikiteisminių tyrimų dėl sukčiavimų. Kas penktą, arba 500 atvejų, sudaro būtent telefoniniai sukčiavimai, kai sukčiai skambina ar siunčia SMS žinutes. 60 proc. sudaro elektroniniai sukčiavimai, kai pinigus išvilioja naudodamiesi internetu – per elektroninius laiškus ar programėles.
Dar 20 proc. atvejų pinigus išvilioja vadinamieji romantiniai sukčiai, verslininkais prisistatantys žmonės, kurie skatina investuoti ir žada didelius atlygius. Tačiau tapatybes, naudodamiesi tokiomis išankstinio mokėjimo SIM kortelėmis, maskuoja ne tik telefoniniai sukčiai, bet ir kiti nusikaltėliai.
„Administraciniams pažeidimams, tai gali būt ir vagystės, ir pranešimai apie gresiantį pavojų“, – teigė Lietuvos policijos atstovė Revita Janavičiūtė.
„Reikėtų pažymėti, kad šiuo metu tie, kas turi abonementų sutartis, įstatymas numato telekomunikacijų bendrovių pareigą rinkti asmens duomenis, juos fiksuoti ir išsaugoti, o reikalui esant atskleisti teisėsaugos institucijoms. Deja, dėl šių SIM kortelių nutylima“, – kalbėjo M. Skritulskas.
Parlamentaras pasiūlė registruoti tiek šiuo metu naudojamas SIM korteles, tiek naujas. Viena telekomunikacijų įmonė siūlymą palaiko, bet su išlyga, kad būtų registruojamos tik naujos kortelės.
„Naujas tikrai reikėtų. Iš įvairių tyrimų matome, kad dažniausiai taip ir yra – pasiima išankstinio mokėjimo kortelę, įvykdo nusižengimą ir po to ją išmeta“, – sakė „Telia“ rizikų vadovas Vytautas Bučinskas.
Kita telekomunikacijų įmonė naujovės nepalaiko. Įmonė įsitikinusi, kad ji smarkiai apsunkintų verslą, sukurdama papildomų išlaidų. O taip pat būtų nepatogi vartotojams, kuriems be reikalo reikėtų gaišti laiką registruojantis. Esą pagrindinės sukčiavimo problemos tokių SIM kortelių registracija vis tiek neišspręstų.
„Šiuolaikiniai sukčiai naudoja naująsias technologijas. Jie pasitelkia šifruoto kodo programėles, kur galutinio vartotojo atsekti vis tiek nebūtų įmanoma, net jei naudojamasi registruota kortele“, – tvirtino „TELE2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė.
Parlamentarai siūlymą svarstys per pavasario sesiją. Tačiau, anot parlamentaro M. Skritulsko, veikiausiai žmonės galėtų registruotis per nuotolį, pateikdami savo duomenis ir nuskenuodami savo asmens dokumento nuotrauką.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Opiumas liaudžiai nemirtingas ..