Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
„Šią savaitę mes pasirašysime ketinimų protokolą su Vokietijos gamintojais.“ Ši prieš beveik mėnesį po Valstybės gynimo tarybos posėdžio ištarta Arvydo Anušausko frazė apie tankų pirkimą ir vėlesnės viešos diskusijos „Facebook“ krašto apsaugos ministrą atvedė iki labai retai linksniuojamos institucijos.
Penktadienį posėdį surengė Valstybės saugumo departamento Paslapčių koordinavimo komisija. Į ją dėl Anušausko kreipėsi demokratų pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Kreipimasis sąlygotas tuo, kad komisija nustatytų, ar informacija buvo tinkamai įslaptinta. <...> Ir jei gauta iš užsienio partnerių, ar su jos apsauga, paviešinimu buvo viskas atlikta pagal įstatymą“, – sakė politikas.
A. Anušauskas ne tik viešai atskleidė, kad Lietuva ketina tankus pirkti būtent iš vokiečių, bet ir „Facebook“ parašė daugiau informacijos apie skirtingų tankų specifikacijas.
„Disponuoja itin jautria ne tik nacionaline, bet ir NATO informacija. Labai jautria, kuri gali padaryti milžiniškos žalos ne tik Lietuvai, bet ir visam aljansui, jei ateity kitokio pobūdžio informacija būtų pateikta. Šitoj situacijoj turėtų būti labai principingas sprendimas“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Paslapčių koordinavimo komisija prižiūri Lietuvos ir iš užsienio gautos slaptos informacijos apsaugą. Kadangi Agnė Širinskienė jau anksčiau dėl A. Anušausko kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, Seimo narė mano, kad prokurorai atsižvelgs ir į šios komisijos sprendimą.
„Jeigu komisija konstatuotų, jog buvo perduota NATO partnerių paslaptis, kuri galimai yra atskleista, tikėtina, kad prokuratūrai įtaką tikrai turės labai nemažą“, – sakė parlamentarė.
Nustačiusi pažeidimą Valstybės saugumo departamento komisija gali priimti ir labai griežtą sprendimą.
„Subjektui gali būti atimtas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Ministrui reikštų ir jo galimybę dirbti ministro pareigose, nes yra būtina turėti leidimą. <...> Visko gali būti, nes turime prokuratūros ikiteisminį tyrimą ir rašte prokuratūra mane informavo, kad galimai mato nusikalstamą sudėties buvimą“, – teigė A. Širinskienė.
Ar gali istorija išsirutulioti iki tokių dar neregėtų pasekmių, kol kas neaišku. Tačiau A. Anušausko veiksmų neskuba teisinti net ir konservatoriai.
„Buvo būdų, kaip buvo galima išvengti tos situacijos, bet jei jau esame toje situacijoje – nepavyko išvengti Arvydo Anušausko ir Raimundo Lopatos viešos polemikos, kuri turėjo vykti NSGK – matyt, reikia Generalinės prokuratūros atsakymo sulaukti“, – kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.
Prezidentūra tikina, kad Valstybės gynimo tarybos posėdžio dalyviai buvo sutarę informacijos neviešinti.
„Suprantu, kad kažkam atrodo labai svarbus darbas pasidalinti šviežiausia informacija feisbuke, bet tai tikrai neturėtų būti pagrindinė nei ministro, nei kito valstybės pareigūno funkcija. Gaila, kad apie tai tenka vis priminti, atrodo, suaugusiems žmonėms, kurie yra NSGK nariai“, – sakė prezidentas Gitanas Nausėda.
Ilgą laiką neigęs, kad informacija apie tankus buvo su slaptumo žyma, vėliau ministras jau pripažino, kad kartais šneka per daug.
„Sutinku. Neįslaptintos informacijos, bet ją galima, galbūt, traktuoti įvairiai. Aš sutinku, kad žmonės ją traktuoja įvairiai. Tai šiuo atveju čia išsprendžiamas dalykas“, – kalbėjo A. Anušauskas.
Paslapčių apsaugos koordinavimo komisija posėdyje nusprendė kreiptis į Krašto apsaugos ministeriją papildomos informacijos, klausimo svarstymą pratęs vėliau. Pats Arvydas Anušauskas dabar išėjęs 3 savaičių atostogų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.