Tiesa, vieną sprendimą politikai priėmė. Kad klasės mokyklose greit neištuštėtų, valdžia keičia ir izoliacijos tvarką.
„Vien per vakar laboratorijos aptiko 1402 naujus COVID-19 atvejus, o mirė – dar devyni žmonės“, – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.
Vyriausybė karantino kol kas neįveda, bet jau kitą savaitę žada sprendimą dėl privalomų kaukių uždarose patalpose.
„Tikrai dėl kaukių, tikrai visas kabinetas sutiko, kad reikia griežtinti taisykles. <…> Nutarimas bus rengiamas dėl kaukių dėvėjimo uždarose erdvėse“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Dar neaišku, ar Vyriausybė Lietuvoje skelbs karantiną. Mat, be šio specialaus statuso už kaukių dėvėjimo taisyklių pažeidimus gyventojų pareigūnai bausti negalėtų.
„Ar turi būti statusas ekstremalios padėties, ar vis dėl to karantino, nes mano nuomone atsakomybė už taisyklių pažeidimą yra labai svarbus faktorius, motyvuojantis taisyklių laikytis“, – tikina premjerė Ingrida Šimonytė.
Tačiau jau aiškėja, kad pakeitimų bus daugiau. Vienas iš jų – galimas nuotolinio darbo įvedimas.
„Ar neturėtumėm pasiūlyti viešajame sektoriuje nuotolinio darbo, įvertinę epidemiologinę situaciją“, – svarsto A. Dulkys.
Tiesa, panašu, kad valdžia naujoms taisyklėms darys išimtis. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys dar trečiadienį kalbėjo, kad Vyriausybė diskutuos apie aibę kitų ribojimų, kuriais galėtų būtų griežčiau kontroliuojamas žmonių skaičius renginiuose, kino teatrų veikla.
„Pavyzdžiui, galbūt ir kino teatruose nerekomenduoti, o sakyti, kad kaukės yra privalomos, galbūt renginiams nuo tam tikro žmonių skaičiaus įvesti srautų, vietų, užpildymo skaičius“, – priduria jis.
Bet praėjus kelioms valandoms A. Dulkys toną keičia.
„Ne žinokit, spragėsių, žinokit, niekas neuždraustų. Jau kino antrą kartą nežudysim“, – tikina jis.
Tokios nuomonių kaitos dėl masinių renginių pykdo verslą. Renginių organizatoriai šiuo metu yra rezervavę beveik visas laisvas sales rudens, žiemos renginiams, tačiau bijo reklamuoti koncertus, šventes, nes nežino, ar jos įvyks.
„Šiuo metu rinkoje yra vidinis lokdaunas, kur organizatoriai nežino kaip elgtis. <….> Ypatingai renginių verslas nori turėti aiškų planą ir aiškų reguliavimą, organizatoriai prisitaikys prie visko, jeigu turės tikslią informaciją, kaip bus planuojama ilgam laikotarpyje“, – tikina renginių industrijos asociacijos valdymos pirmininkas Valdas Petreikis.
Premjerė Vyriausybė posėdžio metu taip pat užsiminė, kad verslui gali tekti ir daugiau naštos. Esą valstybinė amžinai negalės mokėti už neskiepytų gamybos įmonių darbuotojų testus. Todėl spręs, ar užmokėti už juos neįpareigoti darbdavių.
„Dabar aišku pradėtas pramonės darbuotojų testavimas, matysim, kaip procesas atrodys, bet po kelių savaičių turėsim grįžti prie klausimo, kiek dar biudžetas turi mokėti už testus“, – sako I. Šimonytė.
Vyriausybė diskusijų metu apsisprendė ir dėl vieno sušvelninimo. Lietuvoje dėl mokyklų visiems gyventojams nuo 14-os iki 10-ies dienų trumpinama savizoliacijos trukmė, o mokyklose susirgus vaikui visa klasė izoliuotis neprivalės.
„Nuo šiol bus izoliuojamas tik vaikas, kuriam patvirtina COVID- infekcija, greta sėdėję vaikai, didelės rizikos kontaktai, jiems bus siūloma atlikti PGR tyrimą. Jei jie to nenorėtų atsisakytų, tada taip pat būtų 10-ies dienų izoliacija“, – aiškina A. Dulkys.
Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius ragina Vyriausybę imtis dar griežtesnių priemonių. Ir įvesti daugiau ribojimų nepaskiepytiems gyventojams.
„Jeigu turim blogą situaciją, pirmas dalykas, tai kaukės ir svarbiau, mano nuomone, diskutuoti apie galimybių paso išplėtimą. Mes šnekam apie nevakcinuotų epidemiją. Akivaizdu iš kur ateina problema, kas yra problemiška vieta, kur turėtumėm tuos suvaržymus taikyti. Tai nevakcinuoti žmonės“, – sako jis.
O per patį pandemijos piką sveikatos apsaugos minsiterijai vadovavęs ir pats dėl delsimo įvesti ribojimus kritikuotas Aurelijus Veryga mano, kad Vyriausybė į kylančią koronaviruso bangą reaguoja per lėtai.
„Man keista, kad Vyriausybė dabar vis dar nesimobilizuoja. Aišku, čia pagrindinis vaidmuo sveikatos ministerijai, bet nieko nedaro rimtesnio masyvesnio, kad paskiepytų tos rizikos žmones, nes dėl jų uždarymai ir vyksta“, – tikina buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Vyriausybė žada plėsti testavimo galimybes: didinti gyventojus skiepijančių slaugytojų, laiškininkų pajėgas. Perkelti vakcinavimą arčiau gyventojų, į šalies poliklinikas.