Pietų Italijoje, nedideliame miestelyje, kuriame planavo statyti dar vieną savo spektaklį, ir baigėsi R. Tumino gyvenimo kelionė. Amžinojo poilsio režisierius atguls Antakalnio Menininkų kalnelyje.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Išsijungia šviesa, paskutinį kartą pasikelia teatro uždanga, žvakių šviesoje Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre šeima, draugai, aktoriai atsisveikino su režisieriumi Rimu Tuminu. Jo širdis sustojo kovo šeštą dieną Italijoje po ilgos kovos su onkologine liga.
Kaip pasakoja režisieriaus duktė Gabrielė Tuminaitė, nors paskutines savo dienas tėtis gulėjo ligoninėje, jis vis dar turėjo begalę planų, norėjo įgyvendinti naujus projektus ir pastatyti ne vieną spektaklį Lietuvoje.
Simboliška tai, kad atsisveikinimas su velioniu vyksta Mažajame teatre, kurį R. Tuminas ir įkūrė.
„Aš manau, jam būtų patikę, kad ne tik šiame teatre pats atsisveikinimas vyksta, bet ir Tel Avivo teatre, Islandijos teatre ir visuose teatruose, kur jis dirbo. Ir Italijos teatre vyko prisiminimų vakarai, verkė vyrai. Tai manau, jam patiktų tas didelis dėmesys, nes jis mėgo dėmesį, kompaniją, mėgo būti kompanijos centre“, – sakė velionio dukra.
Šeima su R. Tuminu atsisveikino dar Pietų Italijoje, mažame miestelyje prie jūros, Galipolio uostamiestyje. Kaip pasakoja duktė, tąkart jausmas buvo kaip iš kino filmo.
„Mes pabuvojome kažkokioje Hado, kitoje karalystėje, kur atsisveikinome ir grįžome čia, kur jo kūrybos sėkla, bet ne mirties faktas čia žemėje. Tai jis išlydėtas kažkur Italijoje, o čia norisi toliau tęsti gyvybę“, – kalbėjo G. Tuminaitė.
Pastatė daugiau nei 50 spektaklių
Atsisveikinti su Vilniaus mažojo teatro įkūrėju R. Tuminu atėjo režisieriaus mokiniai, teatro darbuotojai, kurie pasakoja, kad teatras Tuminui buvo visas jo gyvenimas. Per savo ilgametę karjerą R. Tuminas pastatė daugiau nei 50 spektaklių Lietuvoje ir užsienyje.
15 metų dirbo Rusijoje, Vachtangovo teatro meno vadovu, dėl ko jautėsi atstumtas Lietuvoje. Rusijai 2022-ųjų vasarį pradėjus plataus masto karą Ukrainoje, Vilniaus mažasis teatras kultūros ministrui pareikalavus atleido R. Tuminą iš meno vadovo pareigų. Režisierius pasitraukė ir iš pareigų Vachtangovo teatre. Grįžo į Lietuvą, dirbo Italijoje, Izraelyje, ten statė spektaklius.
Per savo gyvenimą režisierius pelnė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžių už indėlį į tautinę kultūrą, taip pat apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija už Čechovo „Vyšnių sodą“ bei kitus pastatymus.
Mena atsidavimą teatrui
Kolegos Tuminą prisimena kaip labai šviesų, atsakingą ir teatrui atsidavusį režisierių.
„Pasiutęs buvo, ypač kai dirbo ir kas nors neišeidavo. Nebuvo labai smagu jam tai priimti, kad darbas nesiseka, nes buvo atsakingas labai ir dirbo atsakingai“, – teigė aktorius Arvydas Dapšys.
„Režisierius Rimas Tuminas buvo ir režisierius, ir, kaip būdinga visiems dideliems kūrėjams, tai ir diplomatas, ir kartu darbininkas, kuris visą laiką žinojo, kur kas teatre yra padėta, kas kur teatre yra ne vietoje, puikus ir šeimininkas, taip pat daug kam ir tėvas“, – prisiminė teatro režisierius Kirilas Glušajevas.
Su R. Tuminu visi norintys atsisveikinti galės iki antradienio vakaro ir trečiadienį Vilniaus mažajame teatre. Trečiadienį popiet velionio urna bus išnešta atsisveikinimui į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą. Režisierius Rimas Tuminas bus palaidotas Antakalnio Menininkų kalnelyje.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.