Taip prieglaudų atstovai ginasi nuo šeimininkų apsišaukėlių, kurie dievagojasi imantys gyvūnus sau, o, atėjus šventėms, juos dovanoja tiems, kas gyvų staigmenų visai nelaukia, ir keturkojai vėl atsiduria gatvėje.
Vilnietis Domintas kartu su drauge „Tautmilės globoje“ rado sau draugą – vos pusmečio katiną Lapį. Pora jau augina vieną pūkuotąjį ir nusprendė, kad gali pasirūpinti dar vienu.
„Vis tiek atsakomybė ir finansine prasme. Vis tiek iš karto ir finansine prasme, reikia juos ir prižiūrėti, ir rūpintis, nėra taip, kad tiesiog ėsti ryte, ir pamiršti. Reikia ir žaisti, ir viską“, – sako naujasis augintinio šeimininkas.
Tiesa, prieglaudos darbuotojai šiuo metu norinčius naujo pūkuoto draugo ar draugės dar uoliau egzaminuoja ir gyvūną patiki tik įsitikinę, kad jis tikrai reikalingas prašančiam. O pastebėti, sau žmogus ieško, ar norėdamas kažkam padovanoti, kartais nėra sunku.
„Pavyzdžiui, dabar atėjo mergina, kuri ieško seno katino, su problemomis, na tikrai nedovanos. Nes šis žmogus ateis dar kartą, nes išsirenka katiną sau. Kad galėtų rūpintis. Ir jai reikia ateiti kelis kartus. Taip ir su šunimis, mes prašom, kad pavedžiotų, ir tada žiūrim, ar pritampa, ar nepritampa“, – pasakoja „Tautmilės globos“ darbuotoja Olga.
Nors šiuo metu prieglauda pilnutėle, darbuotojams tenka net ir papildomus narvus keturkojams įrenginėti, vis gi naują katiną ar šunį įsigyja tik atitikę prieglaudos keliamus reikalavimus. Mat artėja Kalėdos, ir prieglaudos bijo, kad gyvūnai netaptų kažkam nereikalinga dovana.
„Dažniausiai mes užduodam klausimus, ir žmogus nežino ką atsakyti. Nes mes užduodam klausimus apie būsimą gyvenimą, kuo maitins, kur gyvens, kokius žaislus naudos. O jie apie tai negalvoja. Koks tualetas bus, koks kraikas. Tam, kad paimtum gyvūną į namus, reikia turėti kažkokį kraitelį, jeigu žmogus nieko neturi, tai deja“, – tikina Olga.
Mat praūžus šventėms, tie, kam gyvūnas buvo padovanotas, labai dažnai atiduoda atgal į prieglaudą. Kad tokių istorijų būtų mažiau, dar kitos gyvūnų prieglaudos – „Beglobio“ šeimininkai nusprendė iš viso prieš šventes niekam nedovanoti nei katinų, nei šunų. Tad, pavyzdžiui, šios trys gražuolės, į „Beglobį“ pakliuvusios prieš kelias savaites iš Nemenčinės lentpjūvės, kur buvo paliktos vos gimusios, į naujus namus iškeliaus tik po Kalėdų ir Naujųjų sutikimo.
„Ir va ateina tos šventės, ir tie artimieji taip pagalvoja – aha, jis sakė, kad nori gyvūno, ir padarykim mes jam staigmeną. O iš tikrųjų tas žmogus pagalvoja, kad jam visai nereikia to gyvūno, tai buvo toks spontaniškas pasakymas, ir tas gyvūnas neįsipaišo į jo gyvenimą“, – sako „Beglobio“ vadovė Danutė Navickienė.
Ir todėl praėjus kelioms savaitėms po švenčių – tas žmogus su gyva dovana-staigmena peržengia gyvūnų globos namų slenkstį gražindamas keturkojį. O šis patiria psichologinę traumą, mat jau priprato prie naujų šeimininkų. Ir nors žmonės tampa sąmoningesni, gyvūnų prieglaudose nemąžta – vien „Beglobyje“ šiuo metu yra apie šešiasdešimt kačių ir dvidešimt šunų.