Būdamas Vokietijoje jis su komanda užbaigė ir dabar paviešino dviejų valandų filmą apie bene prabangiausius pasaulyje V. Putino rūmus už daugiau nei milijardą eurų ant Juodosios jūros kranto.
Milžiniškoje teritorijoje pastatai – ne tik aukso ereliu ant varų puoštas dvaras, bet ir cerkvė, oranžerijos, svečių namai, į kuriuos veda 80-ies metrų ilgio tiltas, požeminė ledo ritulio aikštė. Navalnas net siūlo pasivaikčioti auksu ir beskonybe tviskančiame V. Putino miegamajame ir disko fontane, nors šį turtą akylai nuo prašalaičių lėktuvų ir laivų saugo visa armija saugumo pareigūnų.
„Tai naujasis Versalis ar naujieji Žiemos rūmai – tikra karalių rezidencija“, – taip Kremliaus kritikas A. Navalnas apibūdina 18 tūkstančių kvadratinių metrų V. Putino rūmus Gelendžike prie Juodosios jūros. A. Navalno įkurtas Antikorupcijos fondas, paskelbęs tyrimą apie šią imperiją, tvirtina, kad rūmų vertė – 1,1 mlrd. eurų. Tai esą brangiausi ir labiausiai saugomi rūmai pasaulyje.
„Šiandien mes pamatysime tai, ko neįmanoma pamatyti iš arti. Mes užeisime ten, kur nieko neįleidžia. Mes užeisime pas V. Putiną į svečius ir savo akimis pamatysime, kad šitas žmogus, trokštantis prabangos ir turtų, visiškai išprotėjo“, – sako Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas.
A. Navalno komanda išsiaiškino, kad visiems čia besilankantiems griežtai draudžiama turėti net paprasčiausius fotografuoti galinčius mobiliuosius, o visi atvykstantys patikrinami keliuose kontrolės punktuose. Visi laivai, jachtos ar žvejų valtys prabangų kompleksą turi aplenkti dviejų kilometrų spinduliu, o virš teritorijos, kaip virš atominių elektrinių ar slapčiausių karinių objektų, paskelbta neskraidymo zona.
„Tai visas miestas arba, tiksliau, karalystė. Tai valstybė pačioje Rusijoje. Ir toje valstybėje yra vienintelis ir nepakeičiamas caras – Putinas“, – pasakoja A. Navalnas.
A. Navalno bendražygiams pavyko bepilote skraidykle išžvalgyti V. Putino rūmus:
„Mes čia patekome labai keistu būdu. Keitėme bilietus, išlipdavome ne savo stotelėse, keitėme SIM korteles ir telefonus. Mes vykdėme specialią operaciją, kad čia patektume.“
Galbūt net rizikuodami gyvybe, apsidairyti V. Putino valdose jie bandė keturis kartus, tačiau tik vienas jų buvo sėkmingas. Anot A. Navalno, visas V. Putino kompleksas yra 39 Monako kunigaikštysčių dydžio – apima 68 hektarus. Dar 7 tūkstančiai hektarų aplinkui yra Federalinės saugumo tarnybos (FSB) žinioje.
Visa ši teritorija irgi yra uždara ir kaip siena saugo V. Putino paslaptis. Pasižvalgykime dar. Už rūmų – milžiniškas sodas, oranžerija, cerkvė, 80-ies metrų ilgio tiltas, kuris veda į 2,5 tūkst. kvadratinių metrų svečių namą, taip pat aikštė dviem sraigtasparniams, o po žeme įrengta net ledo ritulio aikštė, prilygstanti penkių aukštų pastatui.
„Įdomu. Pirmą kartą matome požeminį ledo ritulio kompleksą. Tai šeimininko bunkerio stilius. Jis mėgsta sėdėti po žeme. Jis tikriausiai laiko savo gnomu iš „Žiedų valdovo“, saugančiu savo auksą“, – teigia A. Navalnas.
Įspūdingas patekimas ir į paplūdimį. Paprastu takeliu į jį nenueisi. Kadangi rūmai yra ant stataus skardžio, patekimui prie jūros iškastas specialus tunelis. Viena tunelio atšaka veda į degustacinį kambarį su vaizdu į Juodąją jūrą.
„Čia galima pasimėgauti vyno taure ir, kas svarbiausia mūsų nacionaliniam lyderiui, tai ne koks balkonas, kur tau nuolat gresia pavojus, bet labai saugu, požeminė vieta, kur tau niekas negresia“, – kalbėjo A. Navalnas.
O detalė – auksinis erelis – kurį ant rūmų vartų nufotografavo vienas darbininkas, anot A. Navalno atskleidžia, kuo Putinas manosi esąs iš tiesų.
„Tokį erelį galite išvysti, jei atvyksite į Sankt Peterburgą ir eisite į Ermitažą. Tai, kad V. Putinas pasistato tikslią caro erelio su karūna kopiją iš Žiemos rūmų ant savo dvaro vartų, mums daug pasako, ką jis apie save galvoja“, – sako A. Navalnas.
A. Navalnui iš korupcija pasipiktinusių statytojų pavyko gauti ir detalų, architektūrinį rūmų planą.
Jame net pateikti prabangiausių italų baldų gamintojų kūrinių pavadinimai. Be to, A. Navalnas internete aptiko ir kelias prieš dešimtmetį darbininkų paviešintas V. Putino rūmų nuotraukas, ėmė jas lyginti su rūmų planu ir ne tik:
„Mes tiesiog parašėme laišką „Citterio“ gamyklai ir paprašėme katalogo. Ir vuolia. Baldų komplektas kataloge atrodo taip. Stalas, kėdės, indauja. Viskas kaip nuotraukoje.“
Tad pažiūrėkime, kiek kainuoja V. Putino baldai. Štai sofa ir tualetinis stalelis po 22 tūkstančius eurų, kiek pigesnė sofa svečiams – 17 tūkstančių eurų, stalelis-baras – 45 tūkstančiai eurų. Ir tai – tik detalės. O dabar ženkime į vidų. A. Navalno komanda sukūrė 3D vizualizaciją ir suteikia galimybę pasivaikščioti po V. Putino namus, kuriuos projektavo italų architektas.
Baras-marmuro kambarys, ir teatras su atskiromis imperatoriškomis ložėmis, taip pat paslaptingas kaljano kambarys, o jame, kaip sako A. Navalnas, nuostabus dalykas:
„Ant scenos yra specialus pakilimas su stulpu. Mes net negalime įsivaizduoti, kad reikalingas tas stulpas ant scenos. Gal Kalėdų eglutei? Ar dideliam kebabui? O gal pasirodymams paremti konstitucijai?“
Rūmuose yra ir kazino, taip pat atskira interaktyvių šokių erdvė, žaislinių automobilių trasa ir šių automobilių kolekcija. Užmesti akį galima ir į V. Putino miegamąjį antrame aukšte.
Iš miegamojo galima patekti į ypač privačią dar vieną svetainę, drabužinę ir vonią su marmuro kolonomis. Taigi vien V. Putino miegamasis 260-ies kvadratinių metrų – maždaug penkiskart didesnis nei standartinis lietuvio butas.
Šalia dvaro yra įkurtas austrių auginimo ūkis. Tačiau A. Navalno tyrimo duomenimis, įmonė austrėmis neužsiima – tai yra tik formalus pretekstas neleisti pašaliniams vandeniu patekti arčiau uždraustos teritorijos. Žaliuoja keli vynuogių ūkiai, statoma vyno gamykla, o joje ir tokie šokiruojantys turto ir galios simboliai:
„Itališkas tualeto šepetys už 700 eurų, arba 62 tūkst. rublių, ir tualetinio popieriaus laikiklis už 1038 eurus, arba 92 tūkst rublių. 150 tūkst. rublių (1700 eurų) už šepetį ir popieriaus laikiklį tik viename vonios kambaryje, o tokių yra dešimtys. Ir tai ne gyvenamasis pastatas, ne dvaras, tai įmonė.“
Rūmų statybos finansavimo ir išlaikymo schema paini. Objekto savininkai daug kartų keitėsi, sandoriai vyko per ofšorines įmones. Statybos darbai irgi buvo oficialiai išskaidyti per kelis rangovus. Dabar pagrindinė rūmų valdytoja yra firma „Akcept“, priklausanti V.Putino antros eilės pusbroliui Michailui Šelomovui. Visas V.Putinui priskiriamo dvaro išlaidas, pasak A.Navalno, dengia seni Rusijos prezidento bendražygiai multimilijonieriai – buvęs V. Putino KGB bendras Dresdene, o dabar „Transneft“ vadovas Nikolajus Tokarevas, „Rosneft“ galva Igoris Sečinas, oligarchai Jurijus Kovalčiukas ir Genadijus Timčenka.
Tik vakar paskelbtas dviejų valandų tyrimas, „YouTube“ kanale jau peržiūrėtas daugiau nei 21 milijoną kartų. Įrašo pabaigoje A. Navalnas ragina žmones šeštadienį burtis į protestus prieš V. Putiną. Tyrimą Antikorupcijos fondo komanda atliko, kai A. Navalnas po apnuodijimo „Novičioku“ gydėsi Berlyne, o paskelbė vos jam grįžus į Rusiją. A. Navalnas teigia nenorinti, kad V. Putinas galvotų, jog jo kas nors bijo.