• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ginčai dėl antrosios pensijų pakopos tęsiasi. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pritarė Seimo nario liberalo Jono Varkalio siūlymui, kad pensijų sistemą reikia keisti, tačiau ministerija pasisako prieš antrosios pakopos pensijų fondų pinigų atidavimą gyventojams, nesulaukusiems pensinio amžiaus.

Ginčai dėl antrosios pensijų pakopos tęsiasi. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pritarė Seimo nario liberalo Jono Varkalio siūlymui, kad pensijų sistemą reikia keisti, tačiau ministerija pasisako prieš antrosios pakopos pensijų fondų pinigų atidavimą gyventojams, nesulaukusiems pensinio amžiaus.

REKLAMA

„Antros pakopos pensijų fonduose sukauptos lėšos yra žmonių asmeninės lėšos ir yra jų nuosavybė, laikinai patikėtos pensijų fondams valdyti. Ir jeigu žmogaus netenkina pensijų fondo pasiekti rezultatai, jis turi turėti galimybę bet kada pasiimti tuos pinigus“, – teigia Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.

Tokią kategorišką nuomonę, kad žmonėms reikia leisti pasiimti visus ar dalį pinigų iš antrosios pensijų pakopos fondų reiškia ne tik opozicija, bet ir valdantieji.

REKLAMA
REKLAMA

„Esant kritinei situacijai, kritinei ligai, būsto įsigijimui, kada tie pinigai gali būti reikalingi. Kai dirbame apygardose su žmonėmis, kad kas nors pamatytų, kokios problemos ir kokie dalykai yra. Tie, kurie pensijų fondų antros pakopos vadovai, suprastų, kokie yra poreikiai, kokie dalykai, kokios bėdos“, – pritaria Seimo narys Jonas Varkalys.

REKLAMA

Seimas dar pernai po pateikimo pritarė liberalo Jono Varkalio siūlymui leisti dar nesulaukus pensinio amžiaus vieną kartą iš savo sukaupto turto antrosios pakopos fonduose išsiimti beveik 11 tūkstančių eurų.

„Negali būti taip, kad žmonės negalėtų disponuoti savo pinigais. Čia yra esminis toks dalykas“, – tikina J. Varkalys.

Tiesa, pataisos įstrigo. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pritarė Seimo iniciatyvai, kad sistemą reikia tobulinti, tačiau, pasak ministerijos, kol kas naujovių įvedinėti negalima, nes Konstitucinis Teismas šiuo metu tiria, ar apskritai dabartinė lietuviška pensijų pakopų sistema, konkrečiai išmokų rūšys bei negalėjimas pasitraukti iš sistemos, neprieštarauja Konstitucijai.

REKLAMA
REKLAMA

„Ministerijos siūlymas, kuris tapo Vyriausybės išvada. Yra siūloma iš esmės pritarti tik tikslui tobulinti sistemą, nes suprantame, kad pokyčių sistemai reikia. Ir ji nėra tobula, natūralu, bet kol kas nesvarstyti tų pasiūlymų tol, kol Konstitucinis Teismas nepasisakys, koks tos sistemos likimas“, – teigia Ministerijos pensijų grupės vadovė Inga Buškutė.

Ministerijos atstovė apie siūlymą: „Būtų labai nesąžininga“

Nors laukiama teismo verdikto, ministerija turi aiškią nuomonę dėl dalies parlamentarų siūlymų. Pavyzdžiui, nepalaiko idėjos leisti gyventojams pasiimti dalį pinigų nesulaukus pensinio amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ministerija niekada ir nesiūlė pritarti tokiam leidimui išsiimti tol, kol žmogus jaunas kaupia. Dėl to, kad šitie pinigai yra pensijų sistemos dalis. Natūralu, kad jie turi virsti pensija ateityje“, – sako I. Buškutė.

Ministerija primena, kad nebūtų teisinga gyventojams leisti pasiimti pinigus, nes šiuo metu prie kaupimo prisideda ir pati valstybė.

„Būtų labai nesąžininga, jeigu žmogus pasiima jaunas darbingas dėl savo kažkokių einamųjų poreikių tuos pinigus, kuriuos valstybė skiria iš bendrųjų mokesčių, galbūt neduodama kitoms sritims“, – tikina Ministerijos pensijų grupės vadovė.

REKLAMA

Šią nuomonę palaiko ir ekonomistai, kurie mano, kad nėra logiška didesnės pensijos sąskaita, išleisti pinigus einamosioms reikmėms. Estijoje leidus pasiimti fondų pinigus, didelė dalis žmonių pinigus ne investavo ateičiai, o tiesiog greitai išleido.

„Labai didžiulė tikimybė, kad visi pinigai būtų pravalgyti, kurie būtų atsiimti. Estijoje buvo didžiulis šuolis elektronikos prekių pirkimas: televizoriai, šaldytuvai ir panašūs dalykai. Ir, greičiausiai, matytumėm pas mus ta patį“, – teigia ekonomistas Marius Dubnikovas.

REKLAMA

Tiek opozicijos, tiek valdančiųjų parlamentarai tiki, kad jeigu į Seimo posėdžių salę sugrįš siūlymas, kuris leis žmonėmis pasiimti iš fondų dalį pinigų, balsų už pataisas turėtų pakakti.

„Likus 10 mėnesių iki rinkimų tos pozicijos švelnės ir kai kurių koalicijos partnerių. Ir nebūtinai viskas priklausys nuo ministrės, kaip ji norės, ar nuo konservatorių“, – sako Seimo narys, socialdemokratas Linas Jonauskas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija viliasi, kad Konstitucinis Teismas savo nuomonę dėl antrosios pensijų pakopos pareikš pavasarį.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Ne jūsų reikalas išleisiu, ar ne
Ne jūsų reikalas išleisiu, ar ne
savo pinigus. Kam ir kada išleisiu. Ministerijos klerkai ir vosokie dubnikovai pasakoja visiškus vėjus. Nekomanduokite žmonėms kur jie turi išleisti savo sukauptus pinigus. Ir nepūskite arabų, kad klerkas žino geriau už žmogų, ko tam žmogui reikia. Užsėdo savo subinėmis žmonių sukauptus pinigus ir neatiduoda. Čia taip demokratija veikia, čia Gerovės valstybė? Baisu. Argumentas, kad valstybė prisidėjo, tai negalima atiduoti taip pat yra iš piršto laužtas. Kas ta valstybė yra, jei ne tie patys žmonės? Nejaugi miniterija yra ta valstybė, kuri iš ministro algos tą prisidėjimą dalino? Kraštutiniu atveju atiduokite tai, ką įnešė patys žmonės, o tai, ką prisidėjo "valstybė", pasilikite sau. Ir pasprinkite jūs tais mūsų pinigais - visi ministeriai, seimo vargetos ir investicinių fondų valdytojai ubagai. Jie laukia, blyn, Konstitucinio teismo sprendimo. Patys paskiria to teismo teisėjus ir tie mėnesių mėnesius tempia gumą ir nepriiminėja jokio sprendimo. Padlaižiai valdžiažmogių sušikti. Kokio čia dar teismo sprendimo reikia? Konstitucijoje aiškiai parašyta, kad privati nuosavybė yra šventa, ji neliečiama. Ir taškas. Joks jūsų paskirtas teismas to nepakeis. Atiduokite žmonių privačioje nuosavybėje esančius pinigus, kuriuos pagrobėte savo išgalvotų nusikalstamų pensijų fondų pagalba. Man tokios jūsų Gerovės valstybės nereikia. Prasmekite skradžiai žemę.
Būtų normalu, jei žmogui išeinant į pensiją visą sukaupta suma būtų pervedama į jo asmeninę sąskaitą. Žmogus naudotų tada, kada jam reikia ir kam reikia. Vaistų už pusę kainos neparduos ir dantų negydys. Taip pat turėtų būti numatyta, kad jei žmogui reikalingos gydymo paslaugos, kurių nemokamų beveik neliko, pinigai turėtų būti pervesti į sąskaitą, o kaupimas stabdomas. Gaisro ar kitos nelaimės atveju irgi turi būti suteikta galimybė atsiimti pinigus tada, kada reikia. Prievarta ir sukūrė nepasitikėjimą. Pensijų fondų valdytojų pajamos turėtų būti visiškai priklausomos nuo jų klientų investicijų pelningumo.
Žmonės, supraskite, tai didžiulė afera. Dabar išėjusių į pensiją ir gaunančių 2 pakopos pensijas dar labai mažai, bet po 5metų jų tikrai žymiai padaugės, ir tada jie pamatys, kaip jie dar kartą apgauti. Anuitetu paskirta pensija pvz. bus paskirta 50eu,tai ir po 5-10m bus tie patys 50eu, indeksacija 1-2eu ne daugiau. Tas pats ir su periodinėmis išmokomis. Tai ar galite įsivaizduoti kokio vertės tie 50eu bus po 5metų.Fondai dar išsilaikys kokius 5metus,kol visa tai bus akivaizdu... bet valdžiažmogiai tai žino.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų