Ginkluoti Talibano kovotojai ne tik užėmę Kabulą linksminosi miesto pramogų parke, tą patį pasitaikius progai jie daro ir dabar. Ne tik stumdosi elektrinėmis mašinėlėmis, bet išbando ir kitus atrakcionus. Eilėse laukti netenka, nes parkas gerokai ištuštėjęs.
„Žmonės bijo Islamo emyrato vyriausybės, bėga nuo jos, todėl pramogų parke mažai žmonių.“
Talibai gal ir bando vaizduoti, kad moka šypsotis ir gyvenimas nuo šiol bus paprastesnis, bet situacija Afganistane toli gražu ne tokia paprasta.
Talibai jau uždraudė šalyje protestus ir neleidžia žiniasklaidai juos filmuoti, o žiniasklaidoje uždraudė dirbti moterims, kurioms vos užgrobę valdžią žadėjo teisių, bet tik tiek, kiek neprieštarauja šariato įstatymui.
Ir panašu, kad moterims vietoj teisių lieka tik dažnėjantys smūgiai guminėmis lazdomis ir diržais. Talibas smūgiais vaiko apie teises prabilusias moteris.
Islamo emyratą kuriančių talibų vadovai vis mažiau vilčių moterims palieka ir dirbti, ir mokytis. Vyrus ir moteris universitetuose skiriančių užuolaidų talibams maža.
Waheedullah Hashimi, Talibano atstovas „Ne, jokio mokymosi kartu. Beveik 40 metų kovojome, kad grąžintume šariatą. O šariatas draudžia vyrams ir moterims būti kartu, sėdėti po vienu stogu, jei nėra būtina.“
Talibanas žada moterims atskiras ligonines, atskiras mokyklas ir universitetus – jei išvis bus palikta teisė studijuoti. O draudimas dirbti vienoje patalpoje su vyrais reiškia, kad afganistanietės nebedirbs nei vyriausybės įstaigose, nei bankuose, nei daugelyje kitų svarbių įstaigų.
Talibai tikina nenusileisiantys savo principams, net jei dėl to neteks šiuo metu itin reikalingos finansinės pasaulio paramos.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ragina pasaulį kuo greičiau sušvirkšti finansinę injekciją Afganistanui, kitaip iki mėnesio pabaigos eiliniai žmonės ten jau neturės, ko valgyti.
„Humanitarinė pagalba veikia humanitariniais principais, o ne politiniais. Mano manymu, jei norime apginti afganistaniečių teises, reikia skirti humanitarinę pagalbą. O tuomet kalbėti su Talibanu. Humanitarinė pagalba gali padėti derantis dėl žmogaus teisių įgyvendinimo“, – sako JT generalinis sekretorius Antonio Guterres.
Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad įvairios šalys Afganistanui jau pažadėjo skirti kone milijardą eurų paramos, tačiau kaip tai padaryti, kai šalyje dorai neveikia bankai ir ekonomika – nežinia. Valstybės tarnautojai Afganistane algų negauna jau nuo liepos, būtiniausių produktų kainos pakilo dešimtimis procentų, didėja bedarbystė.
O talibai kritikuoja buvusią valdžią – esą ji buvo labai korumpuota. Talibanas skelbia tiriantis buvusių valdininkų sąskaitas. O keli Talibano pareigūnai šiandien išplatino ir vaizdo įrašą, kuriame neva milijonai eurų grynaisiais ir aukso atsargos, kurias talibai neva rado buvusio viceprezidento Amrullaho Saleho rezidencijoje Pandžšyro provincijoje.
Deja, iš Pandžšyro slėnio pasaulį pasiekia vis daugiau žinių apie talibų ten vykdomas civilių egzekucijas, viena jų užfiksuota šiame, socialiniuose tinkluose plintančiame įraše. Skaičiuojama, kad talibai slėnyje įvykdė mažiausiai 20-ies civilių egzekucijas.