8 valanda ryto per tūkstantį darbuotojų turinčioje chemijos pramonės milžinėje „Achemoje“ prasidėjo streikas. Prie vartų buvo sustiprinta apsauga. Palikę darbo vietas iš įmonės traukia žmonės, kas būriais, pėstute, kas automobiliais, kuriuos rikiuoja ten pat. Ant jų plakatai su reikalavimais.
„Stovi vietoje atlyginimai“, – sako darbuotojas Rimantas.
„Kai atėjau darbintis, tai didžiavausi, kad dirbu „Achemoje“, dabar to nėra, sąlygos prastėja vis“, – kalba darbuotojas Eimantas.
„Μūsų tai netenkina, kuro kainos kyla, maistas, šildymas, o atlyginimai kaip stovėjo, taip keli metai stovi“, – piktinasi darbuotojas Aurimas.
„Va vyrai sandėly dirba, tai algos dar sumažėjo, ne padidėjo, absurdas. – Ką duotų kolektyvinė sutartis? – Stabilumą, garantiją kažkokią“, – teigia darbuotojas Ramūnas.
Tad ir pagrindinis siekis – pasirašyti kolektyvinę sutartį bent dviem metams, kuri suteiktų tam tikras garantijas. Dėl to profsąjungos su vadovybe nesėkmingai derasi jau kelis metus, trūkus kantrybei – paskelbė streiką.
„Darbuotojams reikia atlyginimų indeksacijos, nes viskas brangsta ir jiems išgyvent reikia. Darbuotojai nori jaustis vertinami, jeigu bendrovė dirbo pelningai ir jų dėka buvo uždirbtas pelnas, darbuotojai nori atlygio sistemos derinimo“, – kalba profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė.
Tačiau įmonės atstovai kategoriški – tokios sutarties nepasirašinės.
„Jeigu mes kalbame apie patį popieriuką, kur jokie įpareigojimai, tai kam tas dalykas reikalingas. Patys matot, kas per geopolitinė situacija yra, ne nuo mūsų veiklos, o kitų sprendimų uždaromas tranzitas, kur įtakos turi mūsų pelningesniam darbui, energetikos kilimas, mokesčių didėjimas“, – teigia „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.
„Achemos“ vadovas vardija, kiek šiemet suplanavo kelti atlyginimus darbuotojams ir be kolektyvinės sutarties. Tiesa, apie tai prabyla tik streikui įsisiūbuojant.
„Sprendimas priimtas ir per keletą etapų ir atlygio sistema pakeista, kai buvo numatyta, kad 2 milijonai skirta, tai dabar sprendimas jau priimtas 5 milijonams didinti. Dabar mes pakėlėm 3,5 proc., o bus dar 6,5 proc. pakeltas atlyginimas“, – tikina R. Miliauskas.
Tačiau tokie pažadai darbuotojų neįtikina. Skaičiuojama, kad pirmąją dieną streikuoja apie 120 darbuotojų, tarp jų – ne tik priklausantys profesinei sąjungai. Darbuotojai sako, streiko išvakarėse patyrę ir spaudimą.
„Siūlymų tokių, ateikit į darbą, mokėsime trigubai, jei ateisit savo laiku, tai dvigubai, tai čia kaip ir papirkt žada“, – sako darbuotojas Deimantas.
„Išvakarėse darbuotojų atstovai išleidžia įsakymą ir darbuotojams uždraudžia streikuoti, tai dalį darbuotojų išmuša iš vėžių, ir toks žingsnis sukelia daug neaiškumų, dėl to svarstome kreiptis į prokuratūrą“, – teigia B. Daškevičienė.
Įmonėje, kurios staigus sustabdymas būtų pavojingas, jau stringa kai kurių cechų veikla.
„Prasidėjo amonio salietros cecho stabdymas, netrukus bus kalcio amonio salietros stabdymas“, – sako B. Daškevičienė.
„Pats pavojingiausias amoniako cechas, tai sudėtinga technologija, jį ir sustabdyt užima daug laiko, ir paleist, ir tai amoniakas, kuris pavojingas žmogui ir gamtai“, – aiškina profesinės sąjungos atstovas Dainius Šlepetis.
Neramiai į didžiausios rajono įmonės ir darbuotojų nesutarimus žiūri ir Jonavos valdžia.
„Kuo ilgiau vyks tas situacijos neapibrėžtumas ir įtampos, tai atsilieps ir valstybės biudžetui, nes nuo pajamų ir pelnų mokami mokesčiai, o nuo GPM mokami savivaldybei nuo mokami mokesčiai, tai tas turės neigiamą efektą“, – tikina Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius.
Vidutinis darbuotojų atlyginimas neatskaičius mokesčių įmonėje esą siekia 1900. Koks pernai įmonė uždirbo pelno vadovai neatskleidžia, 2020-aisiais jis siekė 61 milijoną eurų. Toks streikas pirmasis Lietuvos pramonėje. Achemos darbuotojai žada streikuoti neterminuotai – kol bus patenkinti jų reikalavimai.