Pašnekovai sako, kad kaina yra labai individuali ir priklauso ne tik nuo sklypo ploto, bet ir nuo oro sąlygų, reljefų, medžių, taip pat ir nuo pastovumo – reguliarūs klientai už paslaugas moka žymiai pigiau, nei vienkartiniai.
Skiriasi ir paslaugų greitis – didesnės įmonės užtrunka ilgiau, o savarankiškai dirbantys šienautojai veją nupjauti gali ir tą pačią dieną. Tačiau pašnekovai perspėja – nereikia užkibti ant „pažadukų“.
Panevėžyje ir Alytuje – nemažas kainų skirtumas
Žolės pjovimu Panevėžyje užsiimantis Žydrūnas Beinoris sako, kad paslaugos kaina priklauso nuo žolės aukščio: jei sklypas yra apleistas, žolės susipynę, toks pjovimas niekada nebus pigus.
Jis atskleidžia, kad praėjusiais metais 1 aro kaina buvo 3 eurai, šiais metais paslauga pabrango beveik dvigubai – 1 aro kaina siekia 5 eurus.
Anot pašnekovo, brangs ir melioracijos griovų pjovimo kaina – 1 km pjovimas, kainavęs 400 eurų, šiais metais gali pabrangti apie 50 eurų. Ž. Beinorio teigimu, kainos pokyčius lemia kuro kainos.
Pašnekovas sako, kad dažniausiai jo paslaugas užsisako tie žmonės, kuriems sugenda technika, arba draugai, gyvenantys užsienyje. Jis tikina, kad dažniausiai jo laukti visiškai nereikia – radęs laisvo laiko ir tą pačią dieną gali nupjauti žolę.
„Kad ir šiandien: buvau kitame mieste, paskambino moteris, nes sugedo žoliapjovė, tai po 5 valandų greitai nulėkiau ir su kaimynu nupjovėme“, – pasakoja Ž. Beinoris.
O sodybų priežiūra Alytuje užsiimantis Artūras teigia, kad minimali darbų užsakymo kaina yra 50 eurų ir jos didėjimas priklauso nuo pjaunamo ploto.
„Kaina nuo pernai pakito apie 5–15 eurų, nes prisidėjo kelionės išlaidos“, – sako Artūras.
Pašnekovas atskleidžia, kad jo paslaugas dažniausiai užsisako bendrijos, įmonės, privatūs klientai. Pasak jo, žolės pjovimas užtrunka nuo paros iki trijų – priklauso nuo užimtumo.
Vilniuje – žymiai pigiau
Paslaugas Vilniuje teikiančios „Graziveja.lt“ atstovas sako, kad 1 aro kaina pjaunant su vejapjove yra maždaug 4 eurai, tačiau minimalus užsakymas šiais metais siekia 30 eurų. Jis paaiškina, kad jeigu sklypas yra 5 arai, tai nupjovimas kainuos tik 20 eurų, kas reiškia, kad aro kaina didės, nes minimali atvažiavimo kaina – 30 eurų.
Pašnekovas pasakoja, kad kainos pakilo beveik pas visus: jei praėjusiais metais buvo 8 eurai už 1 arą, tai šiais metais – 10 eurų ar daugiau.
„Pas mus 1 aro kaina nepakito, bet minimalus užsakymas prieš metus buvo 20 eurų, o dabar – 30. Taip yra dėl pakilusių kuro kainų“, – sako „Graziveja.lt“ atstovas.
Anot jo, dažniausiai paslaugas užsako gyvenamųjų namų šeimininkai, kurie uždirba didesnes pajamas ir neturi laiko vejos priežiūrai. Pašnekovo teigimu, tokiems žmonėms lengviau sumokėti 60 eurų per mėnesį, nei pjauti žolę patiems. Jis pažymi, kad norint pačiam šienauti veją reikia pirkti techniką, turėti, kur ją laikyti, o neretai kotedžuose net nebūna garažų ar sandėliukų.
Jis tikina, kad paslaugos laukti gali užtrukti porą dienų, jei sklypas apleistas ir didelis – savaitę ir daugiau. O jei plotas mažas ir patogi vieta – gali būti, kad paslauga bus suteikta jau kitą dieną.
Kainą lemia ir medžių kiekis
Žolės pjovimo paslaugas Kaune siūlančios bendrovės „Sodas tau“ atstovai sako, kad kaina priklauso nuo daugybės faktorių: koks plotas ir žolė, kas pjauna, kokia technika reikalinga, ar nupjautą žolę reikia išvežti, koks vietovės reljefas, kliūtys sklype ir pan.
Tą pabrėžia ir Vilniuje bei Kaune veikiančios bendrovės „Aplinkos darbai“ atstovas Karolis: „Kartais 2 arai prie kotedžo ir 2 hektarai prie įmonės gali kainuoti tiek pat, nes pas vieną – graži, lygi pieva, o pas kitą – pilna medžių, stovėjimo aikštelės, stulpai, kuriuos reikia apeiti su papildoma technika. O jei žolė labai aukšta – gali tekti pjauti net du kartus“.
Jis sako, kad sudėtingiausia žolę pjauti kapinėse, nes veją ten tenka tvarkyti lėčiausia technika – rankiniais trimeriais ir dar reikia papildomų dviejų žmonių, kurie užstoja kapus nuo besitaškančios žolės.
„Sodas tau“ atstovai atskleidžia, kad pjovimas vejapjove kainuoja nuo 5 eurų 1 arui, pjovimas trimeriu – nuo 8 eurų.
Anot jų, norint nupjauti didelį, lygų ir švarų sklypą su reta žole be kliūčių – ne sezono metu galima susitarti ir kiek pigiau.
Pašnekovų teigimu, trumpą vejos žolytę galima nupjauti greičiau, bet jos pjovimui reikia dažniau galąsti peilius, labiau derintis prie oro sąlygų, nes vejos negalima pjauti po lietaus.
Daug darbo ir mažai pelno
„Sodas tau“ atstovai pripažįsta, kad paslaugų kaina šiais metais padidėjo apie 20 proc.: nors kaina liko ta pati – 5 eurai už arą – šiemet jie labiau žiūri į sklypo trūkumus ir daro mažiau nuolaidų, dažniau koreguoja kainą esant sunkioms darbo sąlygoms ar technikos sugadinimo grėsmei.
„Jeigu reikia pjauti nedidelio sklypo su statiniais, gėlynais, medeliais ir kitomis kliūtimis peraugusią žolę, tada kaina už arą gali siekti 10 eurų ir daugiau. Sutaupyti galima paprašius patalkininkauti šienaujantį kaimyną, apklausus daugiau pjovėjų ar nusišienaujant pačiam“, – komentuoja pašnekovai.
Jie atkreipia dėmesį, kad ieškant pigiausio varianto galima susidurti su „pažadukais“, prisiimančiais daugybę užsakymų ir išsirenkančiais geriausius, o kitiems vis žadančiais ryt, poryt ar kitą savaitę.
Pašnekovų teigimu, žolės pjovimas tikriausiai yra pigiausia aplinkos priežiūros paslauga, reikalaujanti daug darbo ir duodanti mažai pelno: „Pigiausia turbūt būna, jei pavyksta susitarti su kur nors netoliese šienaujančiais savivaldybės samdytais pjovėjais, kurie „pachaltūrina“ darbo metu su valdiška technika ir kuru“.
Pastoviems klientams – 4 kartus pigiau
„Aplinkos darbai“ atstovas Karolis sako, kad įmonė stengiasi dirbti tik Vilniaus ir Kauno miestuose su įmonėmis, bet ne su privačiais klientais, kadangi tokiu būdu žymiai sudėtingiau susidėlioti aiškius maršrutus pilnai darbo savaitei.
„Tie, kurie naudojasi paslaugomis pastoviai, moka minimalią aro kainą – 2,7 eurus. Tie, kurie užsisako paslaugą vienam kartui dažniausiai moka maksimalią kainą – 10 eurų už arą“, – komentuoja Karolis.
Pasak jo, kaina šiais metais nekilo, nes kainą lemia ne kuro išlaidos, o kaip patogu į tą objektą nuvykti: jeigu jis arti kitų objektų, paslaugos jam kainuos žymiai pigiau.
Anot pašnekovo, jei didelio ploto įmonė užmiestyje užsako paslaugą – kaina nuo miesto nesiskiria, nes kiekis atstoja važiavimo kaštus.
„Svarbu pažymėti, kad yra miesto taisyklės, kurios įpareigoja gyventojus ir įmones prižiūrėti savo teritorijas, o patikros metu radę nenušienautą žolę išrašo pažeidimų protokolus ir baudas, padidina žemės mokestį. O iki Joninių žolės augimas yra labai didelis, todėl reikia ypač prižiūrėti“, – pasakoja Karolis.
Jis atkleidžia, kad tiek Kaune, tiek Vilniuje turi daug klientų, kurie gavę baudas labai nustemba, nes saugojo ir augino žolę kiškiams ir paukšteliams.