Dieną anksčiau Fitch“ viena pakopa – nuo AAA iki AA+ – sumažino Jungtinių Valstijų aukščiausio lygio kredito reitingą, tokį savo sprendimą paaiškinusi didėjančia federalinės skolos našta ir „valdymo erozija“, kuri pasireiškė nesutarimais dėl skolos „lubų“.
Tai buvo pirmas kartas per daugiau nei dešimtmetį, kai viena iš pagrindinių kredito reitingų bendrovių pablogino JAV kredito reitingą. 2011 metais Vašingtono reitingą AAA sumažino kredito reitingų agentūra S&P – vėlgi dėl nesutarimų dėl skolos „lubų“, – ir tai tuomet sukėlė abiejų partijų pasipiktinimą.
Šįkart „Fitch“ sprendimą griežtai sukritikavo ir Baltieji rūmai, ir iždo departamentas.
Virdžinijoje vykusiame renginyje J. Yellen pareiškė, kad „Fitch“ sprendimas kelia nuostabą, ypač atsižvelgiant į Jungtinėse Valstijose stebimą ekonomikos stiprumą“.
Paminėjusi JAV ekonomikos atsigavimą po pandemijos, stiprią darbo rinką ir mažėjančią infliaciją, ji pabrėžė, kad fiskalinė atsakomybė yra ir jos, ir prezidento Joe Bideno prioritetas.
„Galų gale „Fitch“ sprendimas nekeičia to, ką mes visi jau žinome“, – sakė ji.
J. Yellen pridūrė, kad „iždo vertybiniai popieriai ir toliau išlieka pirmaujančiu pasaulyje saugiu ir likvidžiu turtu“.
Ribotas poveikis
„Fitch“ sumažinus JAV kredito reitingą, rinkos smuko: Azijos, Europos ir Jungtinių Valstijų biržos nusidažė raudonai, nors analitikai sakė, kad neprognozuoja ilgalaikių pasekmių.
Paklaustas apie reitingo sumažinimo poveikį skolinimosi kainoms, iždo sekretorės padėjėjas finansų rinkoms Joshas Frostas žurnalistams atsakė, jog iždo departamentas mano, kad poveikis pajamingumui ar kainoms yra ribotas arba jo išvis nėra.
Jis taip pat paminėjo „labai ribotą kainų reakciją rinkose“.
Tuo tarpu Jaredas Bernsteinas, pirmininkaujantis Ekonomikos patarėjų tarybai, atskirame interviu televizijai CNBC pareiškė, kad reitingo sumažinimo laikas „neturi jokios prasmės“, ir atkreipė dėmesį į pagerėjimą, kuris buvo pasiektas valdant J. Bidenui.