• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar kada pagalvojote, kodėl jūsų ir draugo požiūris į pinigus ir išlaidas skiriasi? Net jei priklausote tai pačiai kartai, galite mąstyti visiškai skirtingai.

REKLAMA
REKLAMA

Bostono konsultacijų grupė apklausė 4 tūkst. 16 - 34 m. amžiaus žmonių ir nustatė, kad 79 mln. Y kartos (gimusiųjų 1983-2001 metais) atstovus galima skirstyti į 6 tipus, ne tik pagal jų išlaidų pobūdį, bet ir finansinius įpročius apskritai, rašo buisnessinsider.com.

REKLAMA

1. Naivūs idealistai

Didžiausia tūkstantmečio kartos grupė (29 proc.). Jeigu jai priklausote, esate apdairus optimistas ir nuoširdžiai tikite, kad galite pakeisti pasaulį.

Kam išlaidauja: dažnai jie nepasiduoda pirkimo malonumui, bet jei jau išlaidauja, viską iki paskutinio cento gali paaukoti labdarai, pavyzdžiui, krūties vėžio tyrimams. Dažnai jų gėrio trokštančios širdys būna didesnės nei biudžetai.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip sutaupyti: laimei, pinigų švaistymas prabangos prekėms, jų nuomone, prilygsta prakeiksmui. Bet vargas tiems, kurie randa gerą pirkinį, o dalis jo vertės skiriama dalykams, kurie rūpi šio tipo atstovams. Jie gali išmesti visus savo pinigus nors ir per langą, jei turi tam gerą pretekstą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prisiminkite, jei norite įsigyti gerą pirkinį, tai dar nereiškia, kad jis nesuduos mirtino smūgio jūsų biudžetui. Atidėkite dalį pinigų, kuriuos skirsite ladbarai. Tada jums nereikės plėšti banko, kai išeikvosite visą biudžetą, net ir dėl kilnių tikslų.

REKLAMA

2. Tūkstantmečio mamytės

Tai vyriausia Y kartos grupė (22 proc.). Didžiąją dalį laiko jos praleidžia internete: reiškia savo nuomonę, atktyviai dalyvauja diskusijose. Kai kalbama apie pinigus, jos vertina sveikatą, keliones ir vaikų lepinimą.

Kam išlaidauja: Tūkstantmečio mamytės negalvodamos leidžia pinigus sveikatos priežiūrai ir šeimai. Jos sumokės kiek tik reikės, kad įsigytų naują sulčiaspaudę, kruizą su draugais ar motinos ir vaiko pamokas. Tūkstantmečio mamytės įsitikinusios, kad sveikata, laimingas vaikas ir šeimos ateitis yra neįkainojami „pirkiniai“.

REKLAMA

Kaip sutaupyti: Žinoma, kad pinigai sveikatai ar šeimai yra kur kas geresnė „investicija“ nei išlaidos greitam maistui ir naujoms mašinoms. Tačiau, besaikės išlaidos gerbūviui gali net pakenkti šeimai: ilgainiui neturėsite pakankamai santaupų vaikų universitetams ar lėšų namų remontui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu kuo anksčiau perprasti taupymo sistemą: investuoti pinigus į nenumatytų išlaidų, pensijos fondus ir vaikų mokslo sąskaitas. Tokie automatiniai pervedimai užtikrins vaikų gerovę ir šiandien, ir ryoj.

3. Praėjusio tūkstantmečio žmonės

16 proc. Y kartos atstovų skiriasi nuo savo amžininkų. Jie sunkiai dirba ir taupo, o svarbiausias jų rūpestis - šeima ir karjera.

REKLAMA

Kam išlaidauja: praėjusio tūkstantmečio žmonės yra užsiėmę, užsiėmę, ir dar kartą užsiėmę. Todėl jie perka produktus, kurių poreikį gali pagrįsti nauda darbo efektyvumui – greitą modemą ar tarnaitės paslaugas. Tipiškas jų požiūris – „Mano indėlio išgelbėti pasauliui neužtektų, kodėl gi nesutaupius tų pinigų sau?“

REKLAMA

Kaip sutaupyti: Verčiau kurti strategijas kaip tausoti save, o ne sutaupyti pinigų. Jie gali būti per daug praktiški, todėl rizika pervargti ir „perdegti“ daug didesnė nei įprastai.

Galų gale, paaukosite sveikatą ir gydymas pareikalaus daugiau išlaidų. Dalį biudžeto reikia „iššvaistyti“, kad suprastumėte, jog gyvenimas nėra tik sunkus darbas be jokių „žaidimų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Technikos guru

Tik 13 proc. Y kartos yra technologijų guru: jie apsėsti naujausios ir geriausios įrangos.

Tokio tipo žmonės ramūs, bet nori atkreipti dėmesį į save: pavyzdžiui, kai „Facebook“ atsirado „Instagram“, jie perėjo į „Twitter“, kad pasirodytų esą kitokie.

Šiai grupei priklauso daugiau vyrų, dažniausiai jie vieniši ir pasitikintys savimi.

Kam išlaidauja: jie privalo turėti naujausius mobiliuosius, nuolat keisti kompiuterius: pirmieji eilėje laukia naujojo „iPad“. Tokie poreikiai išsekina jų biudžetus.

REKLAMA

Kaip sutaupyti: nėra nieko blogo spėti koja kojon su naujausia technika, kol biudžete yra pinigų. Kai jų nebeliks, norėsite išvengti spąstų pirkti brangius produktus vien todėl, kad jie nauji, ir pagalvosite apie pirkinius, iš tikrųjų galinčius pagerinti gyvenimą.

Naudokitės nemokama pirkinių vertinimo skaičiuokle (pvz. learnvest.com). Ji padės tinkamai įvertinti pirkinį, kurį svarstote įsigyti. Atsižvelgiant į kainą, naudą ir kaip dažnai juo naudositės, sužinosite ar jis tikrai vertas jūsų pinigų.

REKLAMA

5. Švarūs ir žali

Šio tipo atstovų yra 10 proc., jie yra nusiteikę ypač pozityviai, mąstantys ekologiškai. Tokie žmonės pinigus linkę leisti ne tik savo, bet ir aplinkinių gerovė.

Kam išlaidauja: jie mėgsta ekologiškus ir perdirbtus produktus. Perka knygas ir žurnalus apie ekologišką gyvenimo būdą ir visada nori dar daugiau pinigų išleisti naudingiems pasauliui produktams.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip sutaupyti: nors jūsų norai visada geri, įsitikinkite, ar dėl noro būti žaliems nereiks raudonuoti.

Dalį savo biudžeto skirkite „labdarai“, kad žinotumėte, kiek iš tikrųjų išleidžiate ekologijai. Būkite atsargūs įsigydami kasdienius produktus. Pavyzdžiui, jei daug pinigų išleidžiate šampūnui, nepirkite jo vien dėl to, kad jis padeda išsaugoti Atogrąžų miškus.

Be to yra daug kitų būdų, padedančių saugoti pasaulį neišleidus nė cento. Galite kovoti už savo įsitikinimus (nemokamai!): organizuoti tvarkymosi kampanijas, perdirbti produktus.

6. Senamadiškieji

Vos 10 proc. Y kartos atstovų. Jie kur kas mažiau domisi technologijomis, konservatyviai leidžia pinigus ir, priešingai nei dauguma jų bendramžių, pirmenybę teikia gyvam, o ne virtualiam bendravimui. Kitaip sakant, prieš pusryčius jie neatnaujina savo „Facebook“ statuso.

Kam išlaidauja: jie investuoja ne į produktus, bet į pojūčius: atostogas, komedijų vakarus, iškylas, koncertus. Jie skaito nemokamus tinklaraščius, o perka knygas.

Kaip sutaupyti: patirtimi ir pojūčiais pagrįstas išlaidas sunkaiu kontroliuoti. Galite susikurti biudžetą pagal savo išlaidų pobūdį: koncertams, kavinėms, atostogoms. Žinosite, kiek iš tikrųjų išleidžiate kiekvieną mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų