Europos pramonės jėgainės Vokietijos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2023 metais augs 0,2 proc., teigiama naujausiose Ekonomikos ministerijos prognozėse.
Dar spalį vyriausybė prognozavo, kad 2023 metais ekonomika susitrauks 0,4 procento.
Optimistiškesnių perspektyvų prognozės paskelbtos atsižvelgiant į tai, kad didžiulis vyriausybės paskelbtas paramos paketas padėjo apriboti namų ūkių ir įmonių energijos sąnaudas, Rusijai praėjusiais metais sumažinus gamtinių dujų tiekimą.
Vokietijos vyriausybė, suskubusi ieškoti alternatyvių tiekėjų, parengė 200 mlrd. eurų (212 mlrd. JAV dolerių) paramos paketą, skirtą sušvelninti energijos krizę, o jame numatytos ir tokios priemonės kaip elektros ir dujų kainų viršutinės ribos.
Švelnūs žiemos orai ir pastaruoju metu mažėjančios didmeninės dujų kainos dar labiau sustiprino pasitikėjimą, kad numatomas nuosmukis nebus toks skausmingas, kaip manyta iš pradžių.
„Visa Vokietijos ekonomika pasirodė esanti atspari“, – sakoma ministerijos metinėje ataskaitoje.
„Vartotojai taip pat atliko savo dalį sutaupydami daug energijos“, – pridūrė ministerija.
Sunkumai dar nepasitraukė
Vokietijos ekonomika jau paneigė prognozes, išvengdama susitraukimo paskutinį 2022 metų ketvirtį, parodė praėjusią savaitę paskelbti oficialūs duomenys.
Per visus 2022 metus ekonomikos išeiga išaugo 1,9 proc., rodo duomenys – daugiau, nei prognozavo analitikai.
Mažesnės energijos kainos taip pat padėjo sumažinti infliaciją nuo 10,4 proc. piko spalį, o Ekonomikos ministerija tikisi, kad ši tendencija išliks.
Manoma, kad 2023 metais vartotojų kainų augimas sieks 6 proc., palyginti su ankstesne 7 proc. prognoze.
Visgi didžiausia Europos ekonomika dar negali atsipalaiduoti, teigia analitikai.
„Nenukristi nuo uolos yra vienas dalykas, tačiau stiprus atsigavimas yra visai kitas dalykas“, – pažymėjo banko ING ekonomistas Carstenas Brzeski.
Viena vertus, pasak jo, į eksportą orientuotai Vokietijos ekonomikai greičiausiai bus naudinga tai, kad Kinija atsisakė griežtų pandeminių apribojimų, o mažesnė infliacija gali padidinti vartotojų išlaidas namuose.
Visgi pramonės gamyba išlieka žemiau priešpandeminio lygio, o 2023–2024 metais žiemą išlieka daug neaiškumų dėl energetinio saugumo.
C. Brzeski pabrėžė, kad namų ūkiai ir įmonės taip pat dar nepajuto viso didesnių skolinimosi išlaidų, susijusių su Europos Centrinio Banko palūkanų normų didinimais, skirtais mažinti infliaciją.
Vokietija taip pat ir toliau kovoja su dideliu kvalifikuotų darbuotojų trūkumu – šalyje šiuo metu yra 2 mln. laisvų darbo vietų ir jų skaičius toliau auga.
Ministerija savo ataskaitoje pripažino, kad dėl Vokietijos ekonomikos laukia daug „neapibrėžtumo“, įskaitant tebesitęsiančias karo Ukrainoje pasekmes.