Garsūs Vokietijos ekspertai, darantys įtakos šalies ekonominei politikai, siūlo laikinai pašalinti Graikiją iš euro zonos, rašo ketvirtadienį laikraštis „The New York Times“.
„Jeigu Europos skolų krizė būtų senas filmas apie skęstantį laivą, jame būtų scena, kurioje keleiviai gelbėjimo valtyje suvokia, kad visiems maisto ir vandens neužteks ir kad kažkurį iš jų reikia išmesti iš valties. Ir tas kažkas – Graikija. Tokios nuotaikos pastaruoju metu ypač dažnos tarp garsių ekonomistų ir kitų ekspertų, ypač Vokietijoje“, – rašo laikraštis.
Graikija išvengė bankroto 2010 m. gegužę, sulaukusi paramos iš Europos Sąjungos ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF). Mainais Atėnai įsipareigojo žymiai sumažinti biudžeto deficitą, apkarpę išlaidas. Tačiau, kaip rodo 2011 m. sausio–birželio duomenys, valstybės biudžeto deficitas išaugo iki 15,5 mlrd. eurų, palyginti su 12,45 mlrd. eurų per analogišką 2010 m. laikotarpį. Tuo tarpu biudžeto pajamos per septynis mėnesius sumažėjo 6,4 proc., o išlaidos padidėjo 7,1 procento.
„Jeigu šalis kuriam laikui pasitrauktų iš euro zonos, būtų geriau visoms šalims, ypač pačiai Graikijai“, – Vokietijos ekonomikos tyrimų instituto „Ifo“ prezidento Hanso Vernerio Zino (Hans–Werner Sinn) žodžius cituoja laikraštis.
Pagal euro zonos taisykles nenumatoma ištremti „nusikaltusių“ šalių, tačiau jeigu parama Graikijai būtų nutraukta, Atėnams nebūtų kitos išeities. Vokietijoje tuo tarpu stiprėja pasipriešinimas Graikijos, taip pat Airijos ir Portugalijos „gelbėjimui“.
Buvęs vyriausiasis Europos centrinio banko (ECB) ekonomistas Otmaras Issingas taip pat netiesiogiai palaikė „savanoriško“ Graikijos pasitraukimo iš valiutų sąjungos idėją.
„Jeigu šalis nevykdo sąlygų, su kuriomis sutiko, jai nereikėtų teikti tolesnės finansinės paramos. Šalis, kuriai nutraukiama parama, turi nuspręsti, ką jai daryti“, – sakė O. Issingas.
Tuo tarpu ECB prezidentas Jeanas Claude'as Trichet ne kartą atskirų euro zonos šalių pasitraukimą iš euro zonos vadino „absurdiška“ idėja. Su juo solidarizuojasi ir ekonomistai, minėto laikraščio apklausti už Vokietijos ribų.
„Tai labai rizikinga, nes sudarytų precedentą tam, kad kitos šalys imtų trauktis iš euro bloko. O rinkos imtų skleisti idėją, esą euro zona kaip vienas vienetas jau prarado prasmę“, – sakė Silvio Peruzzo, ekonomistas iš „Royal Bank of Scotland“.
„Graikijos pasitraukimas smogtų eurui. Niekam nuo to nebūtų naudinga“, – savo ruožtu, pastebėjo Ženevos universiteto ekonomikos profesorius Charlesas Wyplozas.